هشدار سازمان جهانی بهداشت:
واکسن کرونا را احتکار نکنید
20 آذر 1400 ساعت: 10:9سازمان جهانی بهداشت به کشور‌های ثروتمند جهان هشدار داد تا واکسن کرونا را احتکار نکنند و آن را در اختیار کشور‌های با درآمد کم قرار دهند.
به گزارش سپید به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سازمان جهانی بهداشت به کشور‌های ثروتمند درباره احتکار واکسن کرونا به منظور تزریق دوز تقویتی (دوز سوم) هشدار داد.

بر این اساس، این سازمان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «در حالی که کشور‌های کم درآمد جهان به دلیل توزیع ناعادلانه واکسن کرونا و عدم دسترسی کافی به واکسن درصد کمی از مردم خود را در برابر این ویروس واکسینه کرده‌اند، کشور‌های ثروتمند برای جلوگیری از گسترش سویه امیکرون در حال انباشت واکسن به منظور تزریق دوز تقویتی هستند.»

سازمان جهانی بهداشت تاکید دارد کشور‌ها تنها باید دوز تقویتی را به افرادی که از ضعف سیستم ایمنی برخوردارند یا از بیماری‌های زمینه‌ای رنج می‌برند تزریق کنند. کیت اورین، مدیر‌بخش واکسیناسیون این سازمان می‌گوید: «در حالی که هنوز آینده همه‌گیری کرونا در جهان به دلیل ظهور سویه امیکرون در هاله‌ای از ابهام است، جهان با خطر دیگری به نام احتکار واکسن از سوی کشور‌های ثروتمند مواجه است.»

وی می‌افزاید: «از جنبه همه‌گیری ‌شناسی این کار کشور‌های ثروتمند به هیچ عنوان عاقلانه نیست. تنها راهکار برای پایان بخشیدن به همه‌گیری کرونا در اختیار قرار دادن واکسن به تمامی کشور‌های جهان است. ظهور سویه‌های جدید کووید۱۹ به دلیل عدم واکسیناسیون مناسب جهانی رخ داده است.»

مایک رایان، مدیر‌بخش اضطراری سازمان جهانی بهداشت نیز می‌گوید: «اطلاعاتی که تا هم اینک درباره سویه امیکرون در دسترس است نشان دهنده قدرت بالای سرایت‌پذیری آن است، اما باید بدانیم این سویه شکست ناپذیر نیست. ما می‌توانیم با واکسیناسیون این همه‌گیری را تحت کنترل درآوریم. این در حالی است که متاسفانه تنها ۷.۵ درصد از جمعیت بیش از یک میلیارد نفری قاره آفریقا واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.»
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو