دبیر کمیته علمی کشوری کرونا:
بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها بازنگری شود
2 آذر 1400 ساعت: 12:9دبیر کمیته علمی مقابله با کرونا در کشور با اشاره به شروط این کمیته برای بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها، سینماها و ...و همچنین هشدار نسبت به پیک ششم بیماری در کشور گفت: «نظر جمعی کمیته علمی درباره این بازگشایی‌ها تا چهارشنبه به ستاد ملی کرونا اعلام می‌شود.»
به گزارش سپید، حمیدرضا جماعتی در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا، درباره نظر کمیته علمی در زمینه بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها که از روز دوشنبه در کشور انجام شده است، گفت: «در یکسری کشورهای اروپایی مانند آلمان و هلند نشان داده شد که مجدداً با موج بیماری کرونا مواجه بودند. اگرچه میزان واکسیناسیون آن‌ها شاید از نظر درصدی، نسبت به ما خیلی بالاتر و از نظر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و قوانین نسبت به ما بیشتر بود، اما نکته‌ای که وجود داشت، این بود که آن‌ها بحث واکسیناسیون زیر ۱۸ سال را به طور جدی مورد پیگیری قرار نداده بودند و یکی از عواملی که باعث ایجاد این پیک‌ها بود، در حقیقت افراد زیر ۱۸ سال، یعنی افراد جوان و کودکان بودند.»

وی افزود: «دومین نکته، بازگشایی‌های بسیار بی‌محابایی بود که در مدارس، دانشگاه‌ها، مجامع و رستوران‌ها و... انجام شده بود و همین موضوع منجر به ایجاد پیک بیماری در این کشورها شد.»

جماعتی تاکید کرد: «به همین دلیل توصیه کمیته علمی این است که درباره بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها و مجامع باتوجه به اینکه شیوع روند کرونا در کشورمان نزولی شده، حتما دقت شود و بازبینی مجدد شود. زیرا باتوجه به اینکه افراد زیر ۱۸ سال ما هنوز به طور کامل واکسینه نشدند و بچه‌های زیر ۱۲ سال ما که در برخی کشورها مانند چین (سه سال به بالا) و آمریکا (بالای ۵ سال) واکسیناسیون‌شان را شروع کردند، اما ما هنوز پروتکل را در این سنین نداریم.»

وی گفت: «بنابراین بازگشایی‌های بی‌محابا در مدارس، دانشگاه‌ها و مجامع، رستوران‌ها، سینماها و...  باتوجه به اینکه هنوز هم به ایمنی جمعی نرسیدیم و با توجه به اینکه کودکان ما از واکسیناسیون کافی برخوردار نیستند، خودش می‌تواند باعث ایجاد پیک ششم کرونا در کشور باشد و باید این را مورد نظر قرار داد.»

وی در پاسخ به ایسنا مبنی بر اینکه آیا کمیته علمی با بازگشایی‌هایی که انجام شده، مخالف است، گفت: «ما بارها از یک ماه قبل اعلام کردیم که در صورتی با بازگشایی‌های مدارس و دانشگاه‌ها و... موافقیم که به ایمنی جمعی ناشی از واکسیناسیون کافی در کشور رسیده باشیم و به علاوه پروتکل‌های بهداشتی را در مدارس به طور کامل رعایت کنیم. باتوجه به شرایطی که وجود دارد، هنوز به ایمنی جمعی نرسیدیم، هنوز واکسیناسیون زیر ۱۸ ساله‌ها کافی نیست، بنابراین بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها و مجامع می‌تواند خطرناک بوده و منجر به بروز پیک بعدی برای ما باشد.»

جماعتی گفت: «نظر جمعی کمیته علمی در این باره تا چهارشنبه به ستاد ملی کرونا اعلام می‌شود. به نظر می‌رسد که رعایت پروتکل‌ها برای پیشگیری از تشدید پاندمی در کشور هنوز مناسب نیست.»

وی تاکید کرد: «اگر پروتکل‌های بهداشتی رعایت نشود و به ایمنی جمعی ناشی از واکسیناسیون نرسیم، بازگشایی مدارس کار درستی نیست.»

وی درباره وضعیت افزایشی بیماری در برخی مناطق کشور گفت: «نظر کمیته علمی این است که میزان واکسیناسیون را به ویژه در جاهایی که به نظر می‌رسد درصد گرفتاری بالا است، افزایش دهیم و تا حد امکان از اینکه پاندمی از این مناطق به مناطق دیگر توسعه یابد، جلوگیری کنیم. یکسری شهرها وجود دارند که از نظر ما در حد قرمز هستند، اما خوشبختانه تعدادشان کم است. تنها راه هم افزایش واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.»

جماعتی درباره تزریق دوز سوم برای افراد بالای ۱۸ سال نیز گفت: «یکی از مسائل در پیک‌هایی که در اروپا ایجاد شد، این بود که بر اساس مطالعاتی که انجام شده، نشان داده شده که تقریبا شش تا هشت ماه بعد از دوز دوم سطح آنتی بادی در خون پایین آمده و ایمنی کامل را از بین می‌برد. در نتیجه نیاز به دوز بوستر یا یادآور بسیار ضروری به نظر می‌رسد. به همین دلیل توصیه می‌شود که بعد از دوز دوم بر اساس پروتکل دوز بوستر را تزریق کنیم که اکنون دوز بوستر در کارکنان بهداشت و درمان آغاز شده است. درباره افراد بالای ۱۸ سال هم این پروتکل وجود دارد و انشاالله به زودی از طریق وزارت بهداشت اعلام می‌شود و وارد بحث دوز بوستر می‌شویم که به عنوان یکی از راه‌های پیشگیری از پیک بعدی کرونا است.»

وی گفت: «البته بر اساس مطالعات حداقل باید شش ماه از تزریق دوز دوم گذشته باشد تا دوز بوستر را تزریق کنیم. اکنون بیش از ۶۰ درصد افراد جامعه یعنی دوسوم جامعه دوز دوم واکسن را تزریق کرده‌اند. بنابراین هنوز برای آغاز بوستر زود است. شاید باید از یکی دو ماه آینده تزریق دوز بوستر را به افراد بالای ۱۸ سال آغاز کنیم.»

جماعتی درباره تزریق ویتامین دی برای پیشگیری از کرونا گفت: «یکسری مطالعات هست که نشان می‌دهد اگر کسی دچار کمبود ویتامین دی باشد، می‌تواند در درگیری ریوی موثر باشد و اگر به حد مناسب برسد، می‌تواند اثر پیشگیرانه داشته باشد.»

وی درباره اقدام کمیته علمی برای عوارض روانی کرونا به ویژه در کادر درمان گفت: «کمیته علمی یک زیرگروه از افراد متخصص در زمینه روانپزشکی، طب توانبخشی، ریه، عفونی، پزشکی اجتماعی و... دارد که در حال تدوین پروتکلی هستند که افرادی که بعد از کووید دچار مشکلات جسمی و روانی شدند، چه پروتکلی را از نظر بهداشتی، روانپزشکی و درمانی برایشان در نظر بگیریم که بعد از تدوین آن را ابلاغ می‌کنیم.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو