مدیرکل دفتر خدمات عمومی بیمه سلامت:
کمبود پزشک مانع اصلی اجرای طرح نظام ارجاع است
17 مهر 1400 ساعت: 13:7مدیر کل دفتر خدمات عمومی سازمان بیمه سلامت ایران، کمبود پزشک را عمده‌ترین مشکل اجرای طرح نظام ارجاع دانست و بر لزوم همکاری سازمان نظام پزشکی برای جبران آن تاکید کرد.
به گزارش سپید به نقل از ایرنا، محمدرضا میرزایی روز شنبه در دهمین جلسه کارگروه نظام ارجاع در صندوق بیمه سلامت همگانی گفت: «طرح نظام ارجاع در صندوق بیمه همگانی از حدود ۱۰ ماه قبل در چهار استان کردستان، کرمان، یزد و چهار محال و بختیاری شروع و بعد از مقدمات کار مراحل ویزیت بیماران آغاز شد. در حال حاضر در چهار استان کشور جمعیتی بالغ بر ۴۵۰ هزار نفر به ۴۰۰ پزشک انتصاب داده شده‌اند و ویزیت پایه در این استان‌ها از حدود هشت ماه پیش آغاز شده به طوری که تاکنون بیش از ۶۵ درصد از جمعیت ۴ استان ویزیت پایه شده‌اند.»

وی با تاکید بر اینکه در چهار استان با کم‌ترین مشکل فرآیند اجرای نظام ارجاع در حال پیگیری است، افزود: «استان‌ها طی هفته‌های اخیر نسبت به پالایش جمعیت و رفع همپوشانی در حال اقدام هستند و بیمه شدگان صندوق بیمه همگانی که اعتبار دفترچه آنان به اتمام رسیده است، با مراجعه به پزشک خانواده ویزیت پایه شده، اطلاعات و مشخصات آنها اصلاح می‌شود و نهایتاً توسط اداره کل استان تمدید اعتبار می‌شوند.»

مدیرکل دفتر خدمات عمومی سازمان بیمه سلامت ایران همچنین بیان کرد: «از سه ماه گذشته در ۶ استان دیگر از جمله استان همدان، لرستان، کرمانشاه، گلستان، کهگیلویه و بویراحمد و ایلام این اقدام آغاز شد به نحوی که در این استان‌ها برای حدود ۴۰۰ هزار نفر انتصاب به پزشک صورت گرفت و نزدیک به ۴۰۰ پزشک به عنوان پزشک خانواده طرف قرارداد شدند.»

به گفته میرزایی، در حال حاضر در ۱۰ استان نظام ارجاع اجرا می‌شود که حدود ۹۰۰ هزار نفر از جمعیت به حدود ۸۲۰ پزشک انتصاب پیدا کرده‌اند.

وی افزود: «با توجه به اینکه مشکلات اجرایی در ۴ استان به حداقل رسیده است، طرح نظام ارجاع در صندوق بیمه همگانی به صورت ملی از ابتدای مهر ماه به سایر استان‌ها ابلاغ شد تا در تمام کشور اجرایی شود تا فرآیند انتصاب جمعیت و انتخاب پزشک در این استان‌ها نیز صورت گیرد.»

میرزایی تاکید کرد: «به دنبال اجرای موفق و کامل طرح نظام ارجاع در جمعیت صندوق بیمه همگانی کشور، سازمان بیمه سلامت ایران قصد دارد با ساز و کار بهتری در سایر صندوق‌ها نیز این طرح را اجرایی کند.»

نظام ارجاع و پزشکی خانواده یک نظام مترقی برای خدمات سلامت محسوب می‌شود و در بسیاری از کشورها تجربه شده و در حال اجراست.

بر این اساس، همه افراد جامعه و بیمه شدگان تحت پوشش پزشکان خانواده قرار گرفته و خدمات مراقبت‌های عمومی مربوط به خدمات سطح اول سلامت و خدمات سرپایی را با مراجعه به پزشکان خانواده دریافت می‌کنند. این پزشکان در کنار افراد هستند تا به ارتقای سلامتی خانواده‌ها کمک کرده و از بیمار شدن آنها پیشگیری کنند.

خدمات پزشکان خانواده در بیش از ۶۰ کشور در حال ارائه است. در ایران نیز از سال ۱۳۸۴ در جمعیت روستایی و عشایر و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت اجرا شده و در دو استان مازندران و فارس برای جمعیت شهری نیز اجرا شده است. در این دو استان نیز مشاهده می‌شود که شاخص‌های سلامت وضعیت بهتری دارد.
در سازمان بیمه سلامت نیز یکی از برنامه‌های راهبردی این است که نظام ارجاع و پزشکی خانواده و سطح‌بندی اجرا شود. در سطح‌بندی خدمات، افراد می‌توانند به پزشکان عمومی مراجعه کرده و برای دریافت خدمات تخصصی باید با ارجاع پزشک برای خدمات تخصصی مراجعه کنند. اجرای نظام ارجاع و پزشکی خانواده می‌تواند منجر به مدیریت بهینه منابع شده و همچنین باعث ارتقای سلامت جامعه می‌شود.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو