سامانه جراحی از راه دور ایرانی آماده ورود به بازارهای جهانی
2 تیر 1400 ساعت: 15:4عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیر عامل شرکت دانش بنیان نوآوران رباتیک و پزشکی سینا گفت: «ربات جراح ۱۰۰درصد ایرانی سینا، در کشورهای مختلف ثبت اختراع شده و آماده ورود به بازارهای جهانی و رقابت با تنها نمونه آمریکایی موجود در بازار است.»
به گزارش سپید، علیرضا میرباقری روز چهارشنبه در اولین جراحی رباتیک از راه دور روی حیوان که در مرکز مهارت‌های پیشرفته بالینی بیمارستان امام خمینی (ره) انجام شد، در جمع خبرنگاران افزود: «این عمل اولین عمل جراحی رباتیک از راه دور در کشور است که انجام می‌شود. جراح در بیمارستان سینا در فاصله هفت کیلومتری از بیمارستان امام خمینی قرار دارد و ارتباط جراح با بیمار (سگ) از طریق اتصال مخابراتی بر پایه پلتفرم ۵G  همراه اول و ربات صورت گرفته است.»

وی بیان کرد: «از سال ۸۵ در کشور کار تحقیقات بر روی دستگاه سامانه جراحی از راه دور سینا شروع و نمونه‌های مختلف روی آن تست شد. این سامانه اکنون به مرحله‌ای رسیده که می‌تواند عمل جراحی را از راه دور انجام دهد.»

باقری گفت: «این دستگاه از دو قسمت تشکیل شده است. کنسول جراحی در اختیار جراح قرار می‌گیرد که در حال حاضر در  بیمارستان سینا نصب شده و ربات‌های جراح بر بالین بیمار در بیمارستان امام خمینی (ره) نصب شده است. این دو سامانه از طریق اینترنت پرسرعت همراه اول به هم متصل شدند و عمل جراحی از راه دور را انجام دادند.»

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان ادامه داد: «وقتی جراح پشت کنسول جراحی در بیمارستان سینا قرار می‌گیرد هر حرکت دستی که جراح انجام می‌دهد، همان حرکت‌ها بلافاصله و هم زمان روی حیوان اجرا می‌شود. با این تفاوت اگر دست جراح وارد شکم بیمار شود باید شکاف‌های ۲۰ تا ۳۰ سانتی روی شکم بیمار ایجاد شود، اما با استفاده از این روش جراحی رباتیک، دو شکاف ۵ میلی متری ابزارهایی را وارد شکم بیمار می‌کند که جایگزین دست جراح در شکم بیمار می‌شود.»

باقری اظهار داشت: «به این ترتیب می‌توانیم عمل‌های پیچیده‌ای را که به صورت باز انجام می‌شود یا جراحت زیادی برای بیمار به همراه دارد، با روش‌های کم‌تر تهاجمی از طریق دو شکاف ۵ میلی متری داخل بدن بیمار انجام داد.»

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: «این ربات جراح، ۱۰۰درصد ایرانی است و ثبت اختراع متعدد آن در کشورهای مختلف انجام شده و آماده ورود به بازارهای جهانی و رقابت با تنها نمونه آمریکایی موجود در بازار است. این ربات از لحاظ قیمت نیز یک سوم قیمت نمونه آمریکایی برای ورود به بازار جهانی قیمت گذاری شده است.»

وی گفت: «از همه مهم‌تر قیمت ابزار مصرفی این ربات یک دهم قیمت تنها نمونه آمریکایی است. این ربات می‌تواند برای کشورهای با درآمد کمتر مورد استفاده قرار گیرد.»

باقری یادآور شد: «هنر این محصول این است که عمل‌های باز را به عمل بسته تبدیل می‌کند، یعنی عمل‌هایی را که با ابزارهای ساده جراحی لاپاروسکوپی نمی‌توان به صورت بسته انجام داد و باید به صورت باز باشد، انجام داد. ابزارهای این دستگاه مثل دست انسان است و با ایجاد شکاف پنج میلی متری می‌تواند عمل‌های پیچیده باز را به عمل بسته تبدیل کند و در قفسه سینه، حفره شکم و حفره لگن مورد استفاده قرار گیرد.»

باقری در خصوص قطعی اینترنت در حین عمل از راه دور گفت: «راه‌های ارتباطی متعدد پیش‌بینی می‌شود که اگر یکی قطع شد، دیگری جایگزین شود. واقعیت این است که شاید ۱۰ سال پیش این سوال خیلی جدی‌تر بود، اما اکنون حین کارکردن نگران این نیستیم که تلفن و اینترنت قطع شود، شبکه‌های مخابراتی قابل اعتماد شده‌اند. دستگاه به صورتی طراحی شده که اگر اینترنت قطع شود همه مراحل و موارد فریز می‌شود و هیچ خطری بیمار را تهدید نمی‌کند و می‌توان ربات‌ها را از بیمار جدا کرد و عمل را انجام داد.»

این فناور افزود: «آنچه مهم است اینکه عمل جراحی از راه دور یکی از مزایای این روش است، اما در دنیا هر ۳۰ ثانیه یک بار یک عمل جراحی رباتیک با نمونه آمریکایی انجام می‌شود و هیچ کدام راه دور نیستند و به صورت لوکال استفاده می‌شود، دلیل اینکه چرا لوکال استفاده می‌شود به دلیل چهار مزیت آن است.»

باقری ادامه داد: «اول اینکه جراح پشت کنسول می‌نشیند و کار می‌کند و خستگی خیلی کم‌تر است، به همین دلیل درصد خطا نیز کاهش می‌یابد. دوم اینکه وقتی دستگاه در کنسول جراحی دست خود را یک سانت تکان می‌دهد ابزار جراحی داخل شکم بیمار یک میلی متر حرکت می‌کند. لذا بخیه‌های ظریف را با بزرگ نمایی ۱۰ برابر در داخل کنسول انجام می‌دهد و ربات بخیه(یک دهم) را داخل شکم بیمار کپی می‌کند. سوم، حذف لرزش دست جراح به دلیل خستگی یا افزایش سن جراحان است و از همه مهم‌تر اینکه می‌توان جراحی باز را به جراحی بسته تبدیل کرد.»

وی یادآور شد: «امروز(چهارشنبه) عمل وازکتومی (عمل عقیم‌سازی) روی سگ که یک کار معمول است، به صورت رباتیک انجام دادیم.»

به گزارش ایرنا، نخستین عمل جراحی رباتیک از راه دور در ایران، با استفاده از ربات جراح سینا ساخت شرکت دانش‌بنیان نوآوران رباتیک و پزشکی سینا با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با موفقیت روی یک سگ انجام شد.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو