ورزش‌ برای تقویت عضلات ستون فقرات می‌تواند کمردرد را تسکین دهد
19 دی 1394 ساعت: 22:10یک بررسی جدید نشان می‌دهد که یک برنامه ورشی برای تقویت هماهنگی عضلانی که ستون ففرات را کنترل می‌کنند، می‌تواند به تسکین کمردرد کمک کند.
این نوع برنامه که «تمرین کنترل حرکتی» (MCE) نامیده می‌شود، با استفاده طبیعی از این عضلات برای انجام کارهایی ساده معمولاً با راهنمایی یک کارشناس یا درمانگر شروع می‌شود. این تمرین‌ها به تدریج شدیدتر می‌شود و فعالیت‌هایی را شامل می‌شود که بیماران به طور معمول در طول کار یا تفریح انجام می‌دهند.

پژوهشگران داده‌های به دست آمده از ۲۹ کارآزمالینی بالینی را که شامل ۲۴۰۰ نفر در سنین ۲۲ تا ۵۵ دچار کمردرد را تجزیه و تحلیل کردند. این کارآزمایی‌های تاثیربخشی تمرین‌های کنترل حرکتی را با سایر انواع تمرین‌ها یا انجام ندادن هیچ تمرینی مقایسه کرده بودند.

بیمارانی که تمرین‌های کنترل حرکتی انجام داده بودند، بهبودی بیشتری نشان دادند و درد و ناتوانی کمتری را نسبت به افرادی که کاری انجام نداده بودند، داشتند. هنگام مقایسه افرادی که تمرین‌های کنترل حرکتی انجام داده بودند و افرادی که سایر ورزش‌ها را انجام داده بودند، پس از سه تا ۱۲ ماه بهبودی مشابهی در گروه کنترل حرکتی مشاهده شد.

برونو ساراجیوتو، فیزیوترا‍پیست در انستیتوی جرج در دانشگاه سیدنی استرالیا و سرپرست این بررسی گفت: «انجام تمرین‌هایی با هدف تقویت و هماهنگ کردن عضلات پشتیبان ستون فقرات از طریق برنامه تمرین کنترل حرکتی، رویکردی جایگزین برای درمان کمردرد را در اختیار می‌گذارد.»

تمرین کنترل حرکتی شامل منقبض کردن جداگانه عضلات عمقی تنه به همراه تلفیق کردن استفاده از این عضلات در تمرین‌های ‍پیچیده‌تر ایستا، پویا و کارکردی است. این تمرین‌ها همچنین باید هماهنگی و کنترل مطلوب کل عضلات تنه‌ای را هم ایجاد کند.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو