فناوری تشخیص همزمان چند نسخه ویروس کرونا در ژاپن
31 فروردین 1400 ساعت: 10:1گروهی از دانشمندان در ژاپن می‌گویند یک فناوری که می‌تواند بیش از ۱۰۰ نسخه جهش یافته ویروس کرونا را تنها در یک آزمایش شناسایی کند، توسعه داده‌اند.
به گزارش سپید به نقل از ایرنا، اعضای این گروه شامل «تاتدا کازوهیرو» استاد دانشگاه توهو و متخصص بیماری‌های عفونی و یک تولید کننده ژاپنی هستند.

این فناوری که روش «کد pi» نامیده می‌شود از دیسک‌هایی به عرض فقط ۰.۰۴ میلی متر استفاده می‌کند که روی سطح آنها الگویی شبیه به بارکد وجود دارد.

یک شناساگر که هنگام واکنش به ژن‌های منحصر به ویروس‌های جهش یافته نور منتشر می‌کند، بر روی این دیسک‌ها قرار داده می‌شود و آن گاه با نمونه ویروس‌ها مخلوط می‌شوند.

این گروه می‌گوید از لحاظ تئوری، می‌توان با استفاده از چندین دیسک که برای واکنش به اهداف مختلف طراحی شده، یک نمونه را برای بیش از ۱۰۰ نوع ویروس جهش یافته بررسی کرد.

اعضا می‌گویند یک دستگاه مخصوص، الگوهای بارکد را خواهد خواند تا دیسک‌هایی که نور منتشر کرده‌اند را به طور خودکار شناسایی کند که به دانشمندان اجازه می‌دهد ویروس‌های جهش یافته در آن نمونه را تعیین کنند.

آنها توانستند تشخیص دهند که یک نمونه را می‌توان به طور همزمان برای نسخه جهش یافته بریتانیایی، نوع آفریقای جنوبی و دیگر موارد آزمایش کرد.

تاتدا می‌گوید که نسخه‌های جهش یافته ویروس کرونا ممکن است پیچیده‌تر شوند و از این رو شناسایی سریع تعداد بیشتری از آنها ضروری است. او می‌گوید توسعه این نوع فناوری برای آمادگی با چنین شرایطی مهم است.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو