آزمایش بالینی واکسن آسترازنکا بر کودکان متوقف شد
18 فروردین 1400 ساعت: 13:1محققان دانشگاه آکسفورد، آزمایش بالینی واکسن کرونای خود را که با همکاری شرکت سوئدی «آسترازنکا» در دست تولید دارند، متوقف کردند.
به گزارش سپید، محققان دانشگاه آکسفورد در یک بیانیه رسمی اعلام کردند که در انتظار نتایج بررسی بی‌خطری واکسن آسترازنکا از سوی نهادهای نظارتی انگلیس، سازمان تنظیم داروها و محصولات بهداشتی (MHRA) هستند.

این محققان دانشگاه آکسفورد یادآور شدند: «در حالی که هیچ نگرانی در زمینه بی‌خطری واکسن آسترازنکا در آزمایش بالینی کودکان وجود ندارد اما قبل از انجام هرگونه واکسیناسیون بیشتر در این آزمایش، منتظر اطلاعات اضافی از سوی MHRA در مورد بررسی موارد نادر «ترومبوز/ترومبوسیتوپنی» در بزرگسالان هستیم.»

ترومبوز به موقعیتی گفته می‌شود که یک لخته در داخل عروق سالم تحت شرایطی خاص ایجاد شود که می‌تواند مانع جریان خون در عروق شود. ترومبوسیتوپنی یا کمبود پلاکت خون وضعیتی است که در آن تعداد پلاکت‌های خون کاهش می‌یابد و فرد مستعد خونریزی شود.

سخنگوی دانشگاه آکسفورد هم اعلام کرد: «هیچ نگرانی در زمینه بی‌ خطری واکسن آسترازنکا در مطالعه بر کودکان وجود ندارد، اما این مطالعه در انتظار برای ارائه اطلاعات اضافی در مورد این واکسن از سوی سازمان تنظیم داروها و محصولات بهداشتی متوقف شده است.»

وی افزود: «سازمان تنظیم داروها و محصولات بهداشتی (MHRA) انگلیس هم اکنون سرگرم بررسی ارتباطات احتمالی میان تزریق واکسن آسترازنکا و موارد نادر لخته شدن خون در بزرگسالان است.»

وی یادآور شد: «در مطالعه واکسن آسترازنکا بر کودکان، اثربخشی این واکسن بر بیش از ۳۰۰ کودک ۶ تا ۱۷ ساله بررسی می‌شود.»

این توقف آزمایشی آخرین تحول در حماسه در حال جریان در مورد واکسن آسترازنکاست که عرضه بی‌حاشیه‌ای در خارج از کشور نداشته است.

به گزارش ایرنا، نگرانی‌ها در مورد حوادث لخته شدن خون در تعداد کمی از گیرندگان واکسن آسترازنکا هفته‌ها سر خط خبرها قرار گرفته است و باعث شد که بیش از دوازده کشور اروپایی ماه گذشته به طور موقت استفاده از این واکسن را به حالت تعلیق درآورند و منتظر توصیه‌های سازمان نظارتی اروپا در مورد استفاده از واکسن آسترازنکا باشند.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو