مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت:
قیمت داروهای تحت لیسانس در ایران ارزان‌تر از کشورهای خارجی است
9 دی 1399 ساعت: 18:10مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت درباره قیمت داروهای تحت لیسانس در کشور گفت: «قیمت داروهای تحت لیسانس در داخل ایران ۶۰ تا ۸۰ درصد قیمت دیگر نقاط جهان است، بنابراین داروها در کشور ما ارزان‌تر از دیگر کشورها است. لیست قیمت این داروها هم در سایت‌های قیمت گذاری بین‌المللی دارو موجود است.»
به گزارش سپید، حیدر محمدی درباره عوامل تاثیرگذار بر قیمت دارو گفت: «بخشی از داروها وارداتی و بخشی تولید داخل است. داروهای صد درصد تولید داخل خیلی متاثر از قیمت ارز نیستند اما داروهایی که بخشی از مواد اولیه آنها نیازمند ارز است با افزایش یا کاهش قیمت ارز تحت تاثیر قرار می‌گیرند. تولید کننده‌ای که ارز 4200تومانی می‌گیرد یعنی یارانه‌ای به قدر یک ششم نرخ دلار دریافت کرده است.»

وی افزود: «به ماده اولیه داروهای تولید داخل ارز 4200 تومانی تعلق می‌گیرد اما داروهای وارداتی به شرطی ارز 4200 تومانی دریافت می‌کنند که مشابه داخلی نداشته باشند و فقط سه درصد داروهای ما تحت لیسانس نیست و مشابه داخلی ندارد. بنابراین فقط این سه درصد داروی وارداتی ارز 4200 تومانی دریافت می‌کنند، فقط 10 درصد انسولین مصرف بیماران در داخل کشور تولید می‌شود، ما مجبوریم انسولین را وارد کرده و به آن ارز دولتی بدهیم. قیمت انسولین آزاد، یک پنجم نرخ واقعی است چون با ارز 4200 تومانی وارد می‌شود.»

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت درباره پلاویکس گفت: «نام ژنریک این دارو کلوپیدوگرل است و خیلی از شرکت‌های داروسازی داخلی آن را به صورت انبوه تولید می‌کنند که برای نیاز کشور کافی است. البته پلاویکس هم در داخل کشور تولید می‌شود اما چون مشابه داخلی آن وجود دارد؛ گرانول این دارو با ارز آزاد وارد می‌شود در نتیجه چون ارز آزاد طی یکسال اخیر از 11 به 30 هزارتومان رسید قیمت پلاویکس هم افزایش یافت. طی این دوره شرکت، قیمت‌های متعددی را ارائه داده است، بیماران اگر مشکل ندارند از نمونه‌های داخلی با قیمت پایین‌تر و پوشش بیمه‌ای استفاده کنند چون به جهت حمایت از تولیدکننده داخلی نمی‌توان به بسیاری از مواد اولیه ارز دولتی اختصاص داد.»

محمدی درباره داروهای تولید داخلی که افزایش قیمت داشته‌اند، گفت: «بیمه پایین‌ترین قیمت دارو را پوشش می‌دهد ولی منابع بیمه اجازه نمی‌دهد داروهای تحت لیسانس مثل پلاویکس چون مشابه داخلی دارند تحت پوشش بیمه قرار گیرند. شرکت‌های وارد کننده مجبورند مواد اولیه خود را از شرکت تولیدکننده خارجی تامین کنند. کسانیکه می‌گویند داروخانه‌های خارج از کشور، پلاویکس شرکت سانوفی را ارزان‌تر می‌فروشند خواست این موضوعات را به صورت مستند گزارش دهند.»

وی اظهار کرد: «قیمت گذاری ما قطعا پایین‌تر است. در روش کاست پلاس ما هزینه‌هایی که شرکت دارد را تهیه می‌کنیم و بعد بر اساس آن قیمت می‌دهیم در روش رفرانس پلاس قیمت دارو در کشورهای مرجع مثل ترکیه و یونان استعلام می‌شود و از 60 تا 80 درصد قیمت این کشورها قیمت می‌دهیم. بنابراین داروها در کشور ما ارزان‌تر از دیگر کشورها است. لیست قیمت این داروها هم در سایت‌های قیمت گذاری بین‌المللی دارو موجود است.»

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: «علی‌رغم افزایش قیمت برخی داروها، انسولین نه تنها افزایش قیمت نداشته بلکه کاهش قیمت هم داشته است. قیمت انسولین حدود 35 هزار و 700 بود و پس از واردات فوریتی، نرخ آن به حدود 30 هزار تومان رسید. بخشی از انسولین‌های داخلی که به صورت مناقصه‌ای وارد کشور شد با قیمت 18 هزار و 900 تومان توزیع شد. با توجه به اینکه اقبال بیماران در تمام دنیا از انسولین ویالی به سمت انسولین قلمی رفته است میزان مصرف این نوع انسولین افزایش یافته است.»

به گزارش فارس، محمدی در پایان اضافه کرد: «میزان واردات انسولین قلمی در کشور افزایش یافته است. در حال حاضر برای دی و بهمن سهمیه انسولین داروخانه‌های دولتی و منتخب توزیع شده است. دو کارخانه داروسازی جدید هم در حال راه اندازی خط تولید برای تولید انسولین قلمی هستند که انشاالله در سال آینده انسولین داخلی توسط سه کارخانه تولید شود.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو