سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد
سهم ۵۱ درصدی دورهمی‌های خانوادگی در ابتلا به کرونا
25 آذر 1399 ساعت: 18:9سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که براساس تحقیقات انجام شده، سهم دورهمی‌های خانوادگی از ابتلا به ویروس کرونا نزدیک به ۵۱ درصد است.
به گزارش سپید، علیرضا رییسی درباره ۵۱ درصد ابتلای خانوادگی به ویروس کرونا بیان کرد: «در این زمینه تحقیقات محیطی در چند دانشگاه علوم پزشکی از جمله شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شده است. همچنین تحقیقات مشابهی در دنیا انجام شده که نشان می‌دهد سهم دورهمی‌های خانوادگی از ابتلا به ویروس کرونا، بیش از ۵۰ درصد و نزدیک به ۵۱ درصد است.»

وی ادامه داد: «شواهد عینی در بیمارستان‌های کشور نیز تایید کننده این موضوع است. اگر به نمودار اپیدمیولوژی کووید۱۹ در کشور نگاه کنیم، می‌بینیم که استان‌های جنوبی در تابستان پیک بلند کرونا را داشتند که به دلیل گرمای هوا و حضور در منازل و روشن شدن کولرها بود.»

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: «سهم انتقال بیماری در فضاهای بسته بسیار زیاد است. این بیماری ارتباط بسیار زیادی با تهویه دارد و روز به روز اهمیت این موضوع بیشتر مشخص می‌شود. علت شیوع بالای این ویروس در حمل و نقل عمومی نیز به دلیل فضای بسته است.»

رییسی اظهار کرد: «تجمعاتی که در بسیاری از کشورها با حضور بیش از تعدادی از افراد ممنوع می‌شود نیز به همین دلیل بوده و در نتیجه این موضوع ثابت شده است.»

به گزارش ایرنا، کاهش موارد بستری و فوتی‌ها به علت ابتلا به کووید۱۹ در هفته‌های اخیر در کشور اتفاق افتاده و یکی از نگرانی‌های پیش رو در زمینه افزایش موارد ابتلا و بستری در روزهای آینده، برگزاری دورهمی‌ها و شب نشینی برای شب یلدا است.

مسئولان نظام سلامت در هفته‌های اخیر بارها هشدار داده‌اند که دورهمی‌های خانوادگی به خصوص در شب یلدا می‌تواند منجر به افزایش روند ابتلا و بستری به علت کووید۱۹ در کشور شود.

در همین زمینه احتمال اجرای محدودیت تردد از ساعت ۲۱ به ساعت ۱۸ مطرح شده که نیازمند تصویب در ستاد ملی مقابله با کرونا است.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور(اوایل اسفند ۹۸) تا کنون  ۵۲ هزار و ۶۷۰ نفر از هموطنان جان خود را از دست داده‌اند.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو