کارشناس حوزه بیمه و سلامت:
جدا شدن صندوق درمان زمینه‌ای برای تجمیع بیمه‌ها
12 دی 1394 ساعت: 18:10کارشناس حوزه بیمه و سلامت جدا شدن صندوق درمان را زمینه‌ای برای تجمیع بیمه‌ها دانست و گفت: «این اقدام به نوعی کمکی است به اینکه بیمه‌های پایه وضعیت واقعی‌تری در کشور داشته باشند که به نفع بیمه شدگان است.»
مسعود سعادت کیش، کارشناس حوزه بیمه و سلامت در گفت‌وگو با سپیدآنلاین با تاکید بر اینکه جدایی صندوق درمان تامین اجتماعی نتیجه مثبتی برای بهداشت و درمان کشور خواهد داشت، گفت: «شاید پیش از این قوانین و راهکارهای درستی به کار گرفته نشده بود ولی این اقدام به نوعی کمکی است به اینکه بیمه‌های پایه حالت واقعی‌تری در کشور داشته باشند که به نفع بیمه شدگان است.»
وی جدا شدن صندوق درمان را زمینه‌ای برای تجمیع بیمه‌ها دانست وافزود: «اگر مباحث درمانی از مباحث بازنشستگی جدا شود امکان یکسان‌سازی سازمان‌های بیمه‌گر پایه بیشتر می‌شود. یکسان‌سازی قوانین و مقررات و همچنین یکپارچه‌ کردن بیمه‌های پایه در سراسر کشور به نفع سیستم بهداشت و درمان کشور است ولی به دلایل مختلفی این یکسان‌سازی تاکنون انجام نشده است و آن هم به دلیل ماهیت سازمان‌های بیمه گر است.»
سعادت کیش ادامه داد: «در بحث تامین اجتماعی این سازمان صندوقی است که از جمع آوری حق بیمه های درمانی و بازنشستگی کارگران تشکیل شده است. بنابراین ضوابط خاصی برای کنترل این صندوق به وجود آمده و اینکه بگوییم فقط بحث درمانی وجود دارد، نیست. چرا که مباحث بازنشستگی، سرمایه‌گذاری و ... در آن وجود دارد در حالی که این موارد در سازمان بیمه سلامت مطرح نیست. سازمان تامین‌اجتماعی براساس اساسنامه مجاز به جدایی نیست و همین موضوع علت عدم موافقت این سازمان است. البته در این زمینه هم حق با وزارت بهداشت و هم با وزارت رفاه است. در صورتی که راهکاری ایجاد شود که بخش‌های درمانی با هم یکسان شود و یا حداقل قوانین، مقررات، دستورالعمل‌ها و نحوه پرداخت‌ها یکسان شود، صد در صد به نفع سیستم بهداشت و درمان کشور خواهد بود.»
وی با بیان اینکه جدا شدن صندوق درمان بیمه از می‌تواند از هم پوشانی نیز تا حدود زیادی جلوگیری کند، معتقد است: «بحث هم‌پوشانی بیمه‌ها در بسیاری از موارد به ضرر بیمه‌شدگان است. تعداد افراد تحت پوشش بیمه سلامت کشور و سازمان تامین‌اجتماعی در مجموع بیش از جمعیت کل کشوراست. به همین دلیل است که اگرهم پوشانی و یکسان شدن قوانین اتفاق بیفتد صد درصد به نفع درمان کشور خواهد بود.»
کارشناس حوزه بیمه و سلامت می‌گوید: «سرانه درمانی و بهداشتی کشور براساس تولید ناخالص داخلی است که سهم درمان بسیار پایین است که لازم است به درستی مدیریت شود. یکی از روش های مدیریتی این است که مبحث بیمه‌های پایه در بهداشت و درمان با هم ادغام و قوانین یکسانی در آن وجود داشته باشد.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو