افشانه‌بینی تا ۴۸ ساعت از ابتلا به کرونا پیشگیری می‌کند
2 آذر 1399 ساعت: 11:9محققان، افشانه‌بینی ضد کووید-۱۹ تولید کرده‌اند که تا ۴۸ ساعت از ابتلا به کرونا پیشگیری می‌کند و آماده استفاده برای انسان‌ها است. این اسپری در مدت چند هفته امکان تولید انبوه را دارد.
به گزارش سپید به نقل از ایرنا، این افشانه‌بینی که ادعا می‌شود از ابتلا به عفونت کووید-۱۹ پیشگیری می‌کند، به زودی در انگلیس در دسترس قرار می‌گیرد.
مواد شیمیایی که قبلاً برای استفاده انسان‌ها تایید شده‌اند، برای ساختن این اسپری ترکیب شده‌اند و مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد این ماده از توانایی ویروس کرونا در اتصال به سلول‌های انسانی جلوگیری می‌کند.

این اسپری از دو ماده اصلی به نام‌های «کاراگینان» (carrageenan) و «ژلان» (gellan) ساخته شده است که هر دو در علوم غذایی به عنوان مواد غلیظ کننده استفاده می‌شوند.

از آنجا که این مواد از قبل برای استفاده انسانی مورد تایید قرار گرفته‌اند، سازندگان این افشانه می‌گویند این محصول به محض اینکه از نظر مقامات رسمی تایید شود، آماده استفاده است.

ریچارد مواکز، نویسنده اصلی این مقاله گفت: «این اسپری از محصولات آماده در دسترس تهیه می‌شود که قبلاً در محصولات غذایی و دارویی استفاده می‌شده است و به طور هدفمند در روند طراحی این محصول به کار گرفته شده است.»

وی افزود: «با داشتن شرکای مناسب، می‌توانیم تولید انبوه را ظرف چند هفته آغاز کنیم.»

ترکیب ژلان اجازه می‌دهد اسپری به صورت غبار ریز استفاده شود و کل قسمت داخلی‌بینی را می‌پوشاند.

اگر اسپری با2 SARS-CoV- تماس پیدا کند، آن را گرفته، محصور کرده و با بلع یا دمیدن‌بینی از بدن خارج می‌کند.

محققان این پروژه در دانشگاه «بیرمنگام» اظهار داشتند که استفاده از این اسپری می‌تواند به ویژه در موقعیت‌های پرخطر مانند کارکنان مراقبت‌های بهداشتی، پروازها یا کلاس‌های درس مفید باشد.

دانشمندان می‌گویند: «در موقعیت‌هایی که خطر انتقال کووید-۱۹ زیاد است، از این اسپری در کنار اقدامات قبلی مانند فاصله اجتماعی و پوشیدن ماسک می‌توان استفاده کرد.»

البته محققان اذعان دارند که محصولات این چنینی هرگز جایگزین اقداماتی مانند پوشیدن ماسک و شستن مرتب دست‌ها نمی‌شود. این اقدامات همچنان برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا مهم و حیاتی هستند.

آن‌ها افزودند: «آنچه این اسپری انجام خواهد داد، اضافه کردن یک لایه محافظ دوم برای جلوگیری و انتقال آهسته است.

نتایج این تحقیقات در نشریه bioRxiv منتشر شده است.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو