مدیرعامل انجمن دیابت ایران تاکید کرد
لزوم حمایت از انسولین تولید داخل
23 آبان 1399 ساعت: 18:8مدیرعامل انجمن دیابت ایران با اشاره به نیاز حدود ۶۰۰ هزار نفر به دریافت انسولین، بر ضرورت حمایت از تولید داخلی این دارو تاکید کرد.
به گزارش سپید، امیرکامران نیکوسخن در حاشیه نخستین کنگره مجازی دیابت در ایران که به مناسبت روز جهانی دیابت برگزار شد، درباره اهمیت تامین انسولین برای این بیماران اظهار کرد: «بدن افراد مبتلا به دیابت نوع یک، امکان تولید انسولین ندارد و قطعاً این افراد باید از انسولین استفاده کنند ولی افراد دیابتی نوع دو، در شروع نیاز به انسولین ندارند اما به دلیل اینکه بیماری پیشرونده است، بعد از مدتی این بیماران هم به انسولین نیاز پیدا می‌‌کنند.»

وی تصریح کرد: «برآورد کلی نشان می‌‌دهد که حدود صدهزار نفر دیابتی نوع یک در کشور وجود دارند که این افراد حتما باید از انسولین استفاده کنند و از میان بیماران نوع دو هم حدوداً 500 هزار نفر نیاز به دریافت انسولین دارند.»

به گفته نیکوسخن، برای این افراد، انسولین یک ماده حیاتی محسوب می‌‌شود و وقفه در تامین آن می‌‌تواند منجر به خطرات زیادی در این افراد شود.

مدیرعامل انجمن دیابت ایران افزود: «امسال، تولد صدسالگی انسولین است و در طول این یک قرن، همگام با پیشرفت بشر، انسولین هم تغییرات زیادی کرده است تا بتواند تطبیق بیشتری با بدن انسان داشته باشد. امروزه انسولین‌‌های بسیار پیشرفته‌‌ای تولید شده که به آن انسولین آنالوگ گفته می‌‌شود و توانسته کیفیت زندگی بیماران دیابتی را افزایش دهد.»

به گفته نیکو سخن، انسولین‌‌های مدرن به کمک قلم‌‌هایی که امروز وجود دارد، موجب شده که زندگی بیماران متحول شود.

وی تاکید کرد: «تولید انسولین در ایران سابقه زیادی دارد و خوشبختانه انسولین‌‌های نسل جدید نیز در کشور ما در حال تولید است و امیدواریم در این مسیر به خودکفایی برسیم، به طوری که کل انسولین‌‌های مورد نیاز بیماران را در داخل کشور تولید شود تا بیماران نسبت به تامین آن دغدغه نداشته باشند.»

وی با تایید کیفیت انسولین‌‌های تولید داخل تصریح کرد: «بازالین با ارزیابی و تایید وزارت بهداشت عرضه شده و مردم می‌‌توانند نسبت به این دارو و تمام داروهایی که در سطح داروخانه‌‌ها به صورت قانونی توزیع شده اطمینان خاطر داشته باشند.»

به گفته نیکوسخن، در بحث کمبود انسولین قلمی که به صورت موقت در کشور مطرح شده، مسائل متعددی دخیل بود ولی به امید خدا با وجود تولیدکنندگانی که در داخل کشور در حال ادای مسئولیت هستند، نگرانی بابت تامین انسولین مورد نیاز بیماران کاهش پیدا کرد.

مدیرعامل انجمن دیابت ایران درباره اثربخشی انسولین بازالین اظهار داشت: «در خصوص داروها، برای پزشکان دو موضوع حائز اهمیت است. اول اینکه دارو اثربخشی و توانایی لازم را برای کنترل بیماری داشته باشد و دوم اینکه عوارض منفی به دنبال نداشته باشد. ما در طول این مدت، از بیمارانی که انسولین ایرانی بازالین را مصرف کرده‌‌اند، هیچ مشکل خاصی را دریافت نکرده‌‌ایم. این در شرایطی است که این بیماران، توجه و وسواس بیشتری نسبت به اثربخشی آن داشته‌‌اند.»

به گزارش تسنیم، وی در پایان با اشاره به ضرورت حمایت حداکثری از انسولین تولید داخل، تصریح کرد: «همه شرکت‌‌های تولیدکننده، چه ایرانی و چه خارجی، مراکزی را پیش‌بینی کرده‌‌اند که اگر مورد خاصی راجع به دارو دیده شود، به آنجا گزارش داده شود و خوشبختانه تاکنون ما در این خصوص گزارش خاصی نداشته‌‌ایم.»
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو