رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:
دفترچه الکترونیکی، عامل کاهش هدررفت منابع سلامت
5 دی 1394 ساعت: 19:10حسینعلی شهریاری با اشاره به اینکه قرار بود در سال اول برنامه پنجم توسعه، سامانه دفترچه الکترونیکی تعریف شود، گفت:« متاسفانه در حال حاضر که سال پایانی برنامه هستیم، چنین هدفی محقق نشده است. حال برای کاهش هدررفت منابع ضروری‌است، هرچه سریع‌تر این سامانه شکل گیرد.»
کمبود منابع سلامت از یک سو و اطلاعات مربوط به هدررفت سرمایه‌ها از سوی دیگر، دغدغه همه فعالان حوزه سلامت است، بر همین اساس، سیاست‌گذاران به دنبال اجرایی شدن برنامه‌هایی هستند که می‌تواند عامل صرفه‌جویی در این حوزه شود. در این زمینه، حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت‌وگو با سپیدآنلاین تصریح کرد:« شاهد آن هستیم که به نقش دفترچه‌ها توجه نمی‌شود، چنانچه افراد به خود این اجازه را می‌دهند که در یک روز به 10 متخصص مراجعه کنند و 10 تا نسخه دارویی هم بگیرند و آن فرد هم همه آن داروها را بگیرد.»
وی با بیان اینکه در سیستم درمان ما هیچ برنا‌مه‌ای برای کاهش این رویکرد در نظر نمی‌گیرند، گفت:« همچنین گاهی یک نفر 3 یا 4 دفترچه دارد که وقتی به پزشک مراجعه می‌کند، می‌گوید کدام یک را برای نسخه دراختیار قرار دهم. تا زمانیکه ما ساماندهی نکنیم به نتیجه نمی‌رسیم.»
شهریاری در پایان تاکید کرد:« همسویی خوبی میان وزرا و خود دولت نسبت به سلامت وجود دارد. مشکل این حوزه فقط با پول حل نمی‌شود بلکه باید زیرساخت‌ها فراهم شود و طرح پزشک خانواده هم اجرایی شود، در حال حاضر پول کم نیست اما چون این مشکلات وجود دارد بیمه ها نمی‌توانند بدهی‌ها را پرداخت کنند.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو