ویروس‌های تنفسی از طریق ذرات گرد و غبار موجود در هوا هم منتقل می‌شوند
3 شهریور 1399 ساعت: 17:6نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که ویروس‌ آنفلوانزا علاوه بر قطراتی که فرد مبتلا در هنگام صحبت، سرفه یا عطسه کردن در هوا منتشر می‌کند ازطریق ذرات میکروسکوپی گرد و غبار موجود در هوا هم منتشر می‌شود.

به گزارش سپید، شیوع آنفلوآنزای فصلی، هر سال مسئول مرگ و میر صدها هزار نفر در سراسر جهان است. در جریان یک همه گیری مانند همه گیری سال ۱۹۱۸ آنفلوآنزا در اسپانیا، میلیون‌ها نفر می‌توانند جان خود را از دست بدهند.

محققان برای کاهش این سرایت، باید بدانند که دقیقا ویروس آنفلوانزا چگونه از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. کارشناسان تصور می‌کنند که قطرات تولید شده در زمانی که فرد مبتلا به ویروس نفس می‌کشد، صحبت، سرفه یا عطسه می‌کند،  تنها مسئول انتقال ویروس‌ها از طریق هوا هستند.

اما نتایج یک مطالعه که به تازگی انجام شد، نشان می‌دهد که ذرات گرد و غبار، فیبرها و سایر ذرات میکروسکوپی می‌توانند ذرات آنفلوانزا را از طریق هوا منتقل سازند. نتایج این مطالعه پیامدهای گسترده‌ای برای جلوگیری و کنترل شیوع دارد.

ویلیام ریستنپارت از دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه «کالیفرنیا دیویس» گفت: «برای اکثر ویروس شناسان و اپیدمیولوژیست‌ها بسیار تکان دهنده است که ذرات گرد و غبار موجود در هوا قادر به حمل ویروس آنفلوانزا هستند.»

وی افزود: «انتقال ویروس‌های آنفلوانزا از طریق ذرات گرد و غبار موجود در هوا، زمینه‌های کاملا جدیدی را از انجام تحقیقات باز می‌کند و پیامدهای عمیقی برای نحوه تفسیر آزمایش‌های آزمایشگاهی و همچنین بررسی‌های اپیدمیولوژیک شیوع آن دارد.»

این مطالعه بطور مشروح در  مجله  Nature Communications منتشر شده است. ایرنا
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو