وزیر بهداشت در دومین جلسه ستاد ملی پیگیری‌های ویژه محرم:
برای ما مهم است عاشورا و تاسوعا را عامل شیوع کرونا ندانند
برگزاری باشکوه محرم همراه با پروتکل‌های بهداشتی


22 مرداد 1399 ساعت: 08:5دومین جلسه ستاد ملی پیگیری‌های ویژه محرم صبح روز سه‌شنبه 12 مردادماه با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت‌الاسلام مصطفی رستمی، نمایندگی ولی فقیه و رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام محمدجواد حاج علی‌اکبری، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در مجموعه فرهنگی شهدای سرچشمه برگزار شد.
به گزارش خبرنگار سپید، سعید نمکی در ابتدای این نشست با بیان اینکه طی شش‌ماه گذشته که کرونا شیوع پیدا کرده است همکاران من شب‌ها و روز‌های بسیار سختی را پشت سر گذاشته‌اند، اظهار کرد: «زمانی که شاهد اپیدمی کرونا در خوزستان، کردستان، سیستان و بلوچستان و استان‌های مرزنشین کشور بودیم عده زیادی می‌خواستند این را عامل گسست بین اهل تشیع و تسنن کنند. حتی یک بیمار اهل تسنن در کشور در این شرایط، بیرون از بیمارستان‌ها لحظه‌ای معطل نماند و این حربه‌ها را از دشمن گرفتیم. امروز دشمن در پی این است که بگوید به دلیل ولنگاری‌های ناشی از عدم رعایت پروتکل‌ها، سیلی از بیماران راهی بیمارستان‌ها شدند و به پرستار و پزشک، اجحاف جدیدی وارد شد.»

وی گفت: «‌برخی تصور می‌کنند عزاداری برای شهدای کربلا سابقه 004 تا 005 ساله دارد، اما تصور من آن است که اولین راوی کربلا، حضرت زینب(س) بود که وقتی از ایشان پرسیدند در کربلا چه رخ داد، فرمودند: «ما رایت الا جمیلا»، ایشان دلسوزانه کربلا را تشریح کردند و اولین کسی است که زیبایی‌های عاشورا را با زبانی زیبا بیان کردند.»

وی افزود: «پس از ایشان، اولین کسی که به عزاداری برای امام حسین(ع) پرداخت و با چشمی نابینا از مدینه با پای پیاده به زیارت حضرت ثارالله(ع) رفت، جابربن عبدالله انصاری بود که روز 02 صفر خود را به کربلا رساند. ورود جابر و چشم‌های نابینای او، اولین روضه برای سیدالشهدا بود که ابتدا درخواست کرد در فرات غسل کند و به رسم احرام لنگ به خود پیچید و سپس به سمت قبر سیدالشهدا حرکت کرد. او زمانی که به مزار اباعبدالله(ع) رسید، دست خود را روی قبر گذاشت و به قدری گریه کرد که از هوش رفت. این واقعه اولین روضه برای سیدالشهدا بود. مبنای زیارت‌نامه نیز به این واقعه بازمی‌گردد. مبنای عزاداری نیز از همان روزگاران پس از شهادت آقا امام حسین(ع) و اصحابشان آغاز شد. لذا نمی‌‌توان این ایام را به زمان خاصی خلاصه کرد.»

وزیر بهداشت ادامه داد: «مگر می‌‌‌توان این شور و عشق به اباعبدالله الحسین(ع) را به محرم خلاصه کرد؟ تمام هیئتی‌ها و عاشقان امام حسین(ع) می‌دانند که من به عنوان وزیر بهداشت که از کودکی در روضه‌های امام حسین(ع) به همراه مادرم حضور داشتم و اشک مادرم به صورتم ریخته است، نمی‌توانم بگویم پروتکل‌هایی وضع شود که بر اثر رعایت آن نام حسین(ع) شنیده نشود این کاری غیرممکن است.»

نمکی تصریح کرد: «امروز پرچم منطقه در دست ماست. به عنوان کشوری مترقی و پیشگام در جهان اسلام مسئولیت جدیدی را بر دوش ما می‌گذارد. اکنون یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین حمایت‌های تاریخی از سوی مقام معظم رهبری انجام شده که در تاریخ ماندگار خواهد بود. ایشان هم از مدافعان سلامت حمایت کردند و هم در بزنگاه‌های مهم ارائه طریق فرمودند و اعلام کردند که به شدت مقید به رعایت پروتکل‌ها هستند و این برای ما شیرین است.»

وی با بیان اینکه تلاش کردیم تا از هر مناره و گنبدی صدای امام حسین(ع) شنیده شود و فردی نباشد که بگوید در روضه امام حسین(ع) به کرونا گرفتار شده است، گفت: «برای ما مهم است که آبرو و عزت نظام اسلامی بسیار مهم است. همچنین برای ما مهم است که دیگران مغلطه نکنند بگویند عاشورا و تاسوعا عامل شیوع کرونا شد و کسی نتواند بگوید که نظام سلامت سرسپرده تحجر شد یا خود عضوی از تحجر بود، زیرا مقام معظم رهبری می‌فرمایند که من منتظر هستم تا ستاد کرونا دستورالعمل‌های خود را اعلام کند تا به آن‌ها عمل کنم. بنابراین نباید کسی خود را جلوتر از ایشان بداند که اگر چنین باشد، قطعاً به دنبال صحنه‌سازی و آسیب به اسلام هستند.»


.ارائه مدیریت جدید بر اساس دین، اخلاق و سلامت

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تلاش می‌کنیم تا یک مدل مدیریتی جدید از تلفیق دین، اخلاق و سلامت را برای جهان به نمایش بگذاریم، اظهار کرد: «بگوییم ما کفایت داریم که آمیزه‌ ای از عاطفه، انسانیت، دین، شریعت، اخلاق و سلامت را به تصویر بکشیم و این مدلی برای دنیا شود که امروز از همه طرف به ما حمله می‌کند. تردید نداریم که رعایت این پروتکل‌ها با مدیریت سازمان تبلیغات و تلاش هیئتی‌ها مانع بروز مشکلات می‌شود. ضمن اینکه وزارت بهداشت نیز آماده هرگونه کمک و حمایت در این راستا است.»

وی افزود: «روزهای خیلی سختی را در عرصه بین‌المللی مدیریت می‌کنیم. در سخت‌ایام تحریم‌های ظالمانه، به مدیریت بیماری کرونا می‌پردازیم. در شرایطی که همه راه‌ها را بر ما بسته‌اند، حتی برای یک دارو برای بیمار غیرطططکرونایی باید 001 مرز را دور بزنیم و یک دلار را با هزار دغدغه، بچرخانیم و یک کشتی را با هزار معرکه برای حمل و نقل پیدا کنیم. با لطف خداوند نگذاشتیم که در این ایام، حتی یک بیمار هم پشت در بیمارستان‌ها بماند و نشده که یک بیمار خاص برای دارو سرگردان داروخانه‌ها باشد که ناشی از لطف الهی و زحمات شبانه‌روزی همکاران ما است که به اعتلای نظام جمهوری اسلامی ایران، اعتقاد دارند.»

نمکی با تاکید بر اینکه اینکه در محرم طبقه اقتصادی معنا ندارد و این دو کنار هم هستند، گفت: «اینجا همراه نظام و بیرون از نظام هم نداریم و محرم با بعضی از مراسم‌های مذهبی متفاوت است. این محرم در طول تاریخ در هر ایل و منطقه‌ای متفاوت بوده است.

باید با دگرگونی متناسب با اقلیم و خواست هر منطقه اقدام کنیم و نمی‌توانیم با یک نسخه برای کل کشور عمل کنیم. نکته بعدی پاسخ به موقع به هنجارشکنی‌هاست و نظام باید پاسخ مناسب به این پدیده‌ها دهد. از لحاظ قانونی باید سعی کنیم تا می‌توانیم با شیوه‌های قهرآمیز عمل نکنیم.»

اصل سلامت مردم بر سایر اصول حاکم است

در ادامه این نشست، حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدرضا عاملی، دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، نیز با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در مورد نحوه برگزاری مراسم عزاداری محرم، گفت: «‌رهبر معظم انقلاب تاکید داشتند که جلسات محرم برگزار شود، سپس فرمودند روی باشکوه بودن مجالس تاکید نداشتم که شاید اشتباه برداشت نشود. عزاداری سنتی، حسینی و علوی ریشه‌‌های عمیقی دارد و سال‌ها با عشق و علاقه برگزار شده است و باید ادامه داشته باشد. عشق و علاقه مردم به امام حسین(ع) باعث شده که وفاداری مردم به مراسم محرم وسعت پیدا کند.»

وی افزود: «با توجه به اتفاقات پیش آماده در شرایطی قرار گرفته‌ایم که موضوع سلامت و حفظ جان مردم یک اصل است که بر سایر اصول حاکم است. لذا به خوبی ستاد ملی مقابله با کرونا همت کرد و ضوابط و مقرراتی برای برگزاری مراسم لحاظ شد.»

عضو گروه ارتباطات اجتماعی دانشگاه تهران تاکید کرد: «ویروس کرونا در محیط پخش می‌شود و برخلاف فضای مجازی که اصل اساسی‌اش در اتصال‌گرایی است، اصل اساسی در این ویروس انفصال‌گرایی است.»

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: «خوشبختانه مسئولان به هر دو اصل برگزاری و شکوه مراسم‌های محرم توجه کرده‌اند. در همین فاصله کوتاه حجم اطلاعاتی که راجع به ویروس کرونا تولید شده بسیار زیاد است. امروز فضایی را تجربه می‌کنیم که ضمن تحت‌الشعاع قرار دادن همه چیز تغیرات زیادی در آن انجام داده است، لذا شرایط عادی نیست. اما رهبری تاکید کردند که در این امر به ستاد ملی کرونا رجوع کنید و آنها هم به بهترین شکل به دنبال برگزاری محرم با رعایت پروتکل‌ها هستند.»

‌عاملی با بیان اینکه امروز دشمنان اسلام و انقلاب تنها نیستند و از این فضا‌ها برای ضربه به دین استفاده می‌کنند، افزود: «آن‌ها دائماً تلاش می‌کنند عدم عقلانیت و تقابل «عقل و دین» و «علم و دین» را به نمایش بگذارند. خوشحالیم که امروز 29هزار هیئت مذهبی تحت مدیریت‌اند و این یکپارچگی اثرات بسیار خوبی دارد.»

وی با تاکید بر اینکه باید سرمایه‌های خودمان را در فضای مجازی بیشتر کنیم، گفت: «تکرار محتوا در فضای مجازی منطق درستی ندارد و زمانی که سرویس و خدمات تولید می‌شود صرفاً باید یک‌مرتبه باشد. لذا باید تقسیم کار روشن و مشخصی در این حوزه داشته باشیم تا شاهد حماسه حسینی و عقلانیت حسینی باشیم.»

محرم را در کنار سلامت مردم مهم بدانیم

حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رئیس نمایندگی ولی فقیه و نهاد رهبری در دانشگاه‌ها نیز در ادامه این نشست اظهار کرد: «در زمان اعمال محدودیت در کشور، استثنا‌هایی را برای رفت و آمد و توزیع مواد غذایی قائل بودیم و به نظر می‌رسد که براساس بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت دعا، باور‌ها و ارزش‌های دینی برای محرم نیز باید این استثنا را قائل باشیم و در کنار سلامت و معیشت مردم، این مهم را ضروری بدانیم.»

وی با بیان اینکه تعیین ضوابط و دستورالعمل‌ها از سوی ستاد کرونا به معنای درک همین ضرورت است، گفت: «امروز نیاز ما این است که از زبان مسئولان این ستاد، همانطور که به ضرورت سلامت جسم پرداخته می‌شود، بر سلامت روحی و معنوی نیز تاکید شود تا جامعه با دلبستگی کامل به رعایت پروتکل‌ها بپردازد. در وزارت بهداشت باید ضوابطی را مد نظر قرار دهند که نسبت به سلامت معنوی و روحی مردم حساس باشند. باید با مردم همراه و همدل شد و بعد از آن هم پروتکل‌های بهداشتی نیز رعایت شود.»

نظارت امامان جمعه بر پروتکل‌های بهداشتی محرم

حجت‌الاسلام محمدجواد حاج‌علی اکبری، رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه نیز با بیان اینکه چشم امید همه مردم در مشکلات به اباعبدالله الحسین(ع) است،گفت: «محرم امسال اتفاق بزرگی است و مانند همیشه امام حسین(ع)، ناجی ملت ما و تمام جهان خواهد بود. در زمینه محرم و رعایت دستورالعمل‌ها، مقام معظم رهبری با توصیه‌های خود، کار را برای همه ما راحت کردند و بیانات ایشان بار را از روی دوش همه برداشت. نمایندگان مقام معظم رهبری و امامان جمعه استان‌ها در میدان عمل فعال خواهند بود و رعایت این دستورالعمل‌ها را نظارت و تدبیر می‌کنند.»

معرفی مدل‌های اجرایی موفق برای برگزاری مراسم مذهبی

حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد، معاون فرهنگی و تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی نیز با بیان اینکه تغییر در روند برگزاری جلسات محرم نیازمند تسهیل است، گفت: «برای این امر باید یک جریان سه ضلعی در کشور رخ دهد. در قدم اول فعالیت‌های الگویی ویژه در سامانه‌ها باید رقم بخورد. به عنوان مثال عربستان سعودی امسال یک حج حداقلی را برگزار کرد، اما با یک کلیپ، سیطره خود را در تمام رسانه‌ها نشان داد، اما ما بهترین مراسم‌های عرفه، نماز جماعت و محافل مذهبی را تاکنون در ایام کرونا برگزار کرده‌‍‌ایم، درصورتی که مذهبی‌ها از مدل اجرای آن‌ها بی‌خبر و مسئولان نیز از آن بی‌اطلاع هستند به حدی که برای تصمیم‌گیری، دغدغه الگوی خوب دارند.»

وی افزود: «تقاضا دارم با با توجه به این عهد و میثاقی که امروز میان نهاد‌های فرهنگی ایجاد شده است از اقدامات دفعی و لحظه آخری پرهیز شود. تصمیمات در این خصوص کم است، اما همین موارد اندک، خسارت‌های بسیاری داشته است. با این سند و دستورالعمل باید مانع دخالت و اظهارنظر مجموعه‌ها و نهاد‌های غیرمسئول و متفاوت با جنس فعالیت‌های مذهبی شویم. اگر نیاز به برخورد با تخلفی هم بود باید از مسیر صحیح با حداقل تولید هزینه باشد.»

هم عهدی برای حفظ سلامت مردم

سردار عبدالرضا آزادی، معاون فرهنگی سازمان بسیج مستضعفین، نیز در این مراسم با اشاره به اینکه سند تنظیم شده برای محرم هوشمندانه، هدفمند و راهبردی است، اظهار کرد: «پیشنهاد دارم برشی عملیاتی از این سند تهیه و به نهاد‌ها و هیئت‌ها ارائه شود.»

وی افزود: «01 روز مانده به محرم هم عهد می‌شویم که اقامه عزای سیدالشهدا با حفظ سلامت مردم برگزار شود. در این زمینه ما وظیفه گفتمان‌سازی و اقناع داریم. رسانه‌ها باید پای کار بیایند و برای ارائه الگو در این زمینه تلاش کنند و مسئولان هم از هیئت‌ها حمایت کنند. بسیج اعلام آمادگی می‌کند، تا با آغاز ماه محرم به عنوان خادمین سلامت برای حفظ سلامت کمک کند تا از عزاداران پشتیبانی و حمایت داشته باشد.»

سلامت مردم دغدغه‌ای متدینانه است

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، نیز در حاشیه این مراسم در رابطه با برنامه‌های سازمان تبلیغات برای نظارت بر جلسات عزاداری در ماه محرم، گفت: «ما خادم مردم و مجموعه‌های مردمی هستیم و مهم‌ترین مجموعه‌های مردمی هیئات هستند که همان مردم به حساب می‌آیند. بخشی از مردم فرهیخته ایران غالباً عزاداری محرم را با رعایت اصول بهداشتی برگزار می‌کردند که امسال باید بیشتر باشد.»

وی با تاکید بر اینکه اکثر هیئت‌های مذهبی اصول بهداشتی را رعایت می‌کنند و در این باره نگرانی وجود ندارد، گفت: «ما طرف مردم و هیئت‌ها هستیم و از آن‌ها حمایت خواهیم کرد. البته حوزه مسئولیت ما به اندازه اختیارات ماست و هرچه میزان اختیارات ما بیشتر باشد، مسئولیت ما بیشتر خواهد شد.»

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی یادآور شد: «از ابتدای شروع این بلیه، هیئتی‌ها و نیرو‌های جهادی در کنار مدافعان سلامت بودند و در بیمارستان‌ها حضور پیدا کردند. ما هم با اشتیاق خدمت کردیم، زیرا دغدغه سلامت مردم، دغدغه‌ای متدینانه است.

بنابراین هر هیئتی و هرمحب سیدالشهدایی که در این ماه محرم به عزاداری می‌پردازد، یکی از دغدغه‌هایش قطعاً سلامتی مردم است که آن‌ها نیز محبین سیدالشهدا(ع) هستند.»

وی اظهار کرد: «مردم قطعاً مراعات و رعایت لازم را خواهند داشت البته در هر موضوع و قانونی استثنا‌هایی وجود دارد و ممکن است افرادی به حد کافی رعایت نکنند. به همین دلیل کمیته‌ای با حضور وزارت بهداشت، نیروی انتظامی، سازمان بسیج و... تشکیل شده است تا در مقام عمل و در سطح رسانه‌ها در صورت بروز تخلف برخورد لازم را داشته باشد. البته در برخورد با هیئت‌های متخلف قطعاً ادبیاتی را خواهیم داشت تا شانشان حفظ شود.»

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه دستورالعمل عزاداری محرم ابلاغ شده است، گفت: «در برخی نکات اختلاف‌نظر داشتیم، اما همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، ملزم به عمل به نظر نهایی ستاد ملی کرونا خواهیم بود که برای فهم و درک بهتر امروز خلاصه‌ای از آن را منتشر خواهیم کرد.»

وی در پاسخ به این پرسش که برخی تصور می‌کنند دستورالعمل و شیوه‌نامه ارائه شده مختص به هیئت‌های بزرگ و شاخص است و برای هیئت‌های کوچک متناسب نیست، اظهار کرد: «‌ما خادم تمامی هیئت‌ها هستیم و کوچک و بزرگ ندارد. هیئت‌های کوچک با حمایت نهاد‌های حاکمیتی می‌توانند جلسات خود را در حیاط مدارس، پادگان‌ها، بوستان‌ها و فرهنگ‌سرا‌ها برگزار کنند یا از فضا‌های سرپوشیده با سقف‌های بلند استفاده کنند که ادارات تبلیغات اسلامی در استان‌ها همکاری‌های لازم را با آن‌ها خواهند داشت.»

وفاق با مداحان و وعاظ

وی در ادامه با تاکید بر اینکه محرم، ماه پاسداری از حماسه بی‌بدیل کربلا و یاد شهدای کربلا و عاشورا و تاسوعا است، گفت: «امسال با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری که دو اصل بسیار مهم را در با شکوهی محرم و مبتنی بودن ‌بر دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های ابلاغی سوی وزارت بهداشت برای کاهش خطرات ناشی از انتقال بیماری کرونا بیان فرمودند، با محوریت و همت رئیس سازمان تبلیغات اسلامی جلسات مختلفی با وعاظ، مداحان و دلسوزان محرم برگزار کردیم و در این جلسات به همدلی و وفاق رسیدیم.»

نمکی با اشاره به نشست‌های متعدد کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی کرونا برای برگزاری عزاداری ماه محرم و صفر، گفت: «یک شیوه‌نامه با محورهایی متفاوت‌تر از قبل تهیه شد. در این شیوه نامه سعی کردیم که سه اصل را مورد توجه قرار دهیم. اصل اول اینکه تلاش کنیم محرمی گسترده‌تر ولی مبتنی بر پروتکل‌ها برگزار کنیم و نام و یاد امام حسین(ع) و شهدای کربلا را به شکل گسترده در سراسر کشور داشته باشیم.»

وی افزود: «اصل دوم این بود که اصولی مانند فاصله‌گذاری، عدم تحرک و بیرون رفتن دسته‌های عزاداری در سطح شهرها و مواردی که می‌تواند به هر شکلی موجب انتقال ویروس و شیوع بیماری شود، مورد توجه قرار گیرد و اصل سوم اینکه بتوانیم الگوی بسیار مناسبی از برگزاری مراسم های ماه محرم و صفر در دنیا ارائه کنیم که در پایان بتوانیم با افتخار بگوییم که حتی یک نفر در کشور به دلیل برگزاری مراسم این ماه عزیز، آلوده به ویروس کرونا نشد.»

وزیر بهداشت یادآور شد: «امروز مجددا جلسه‌ای با حضور مسئولان و مقامات مختلف داشتیم و سند تهیه شده برای عزاداری ماه محرم و صفر را مرور کردیم و محوریت این سند و پیگیری آن با ریاست سازمان تبلیغات اسلامی خواهد بود و ما و همکاران‌مان در وزارت بهداشت به عنوان کارشناسان ناظر فعالیت خواهیم کرد.»

نمکی گفت: «خوشبختانه هیئت‌های مذهبی، وعاظ، مداحان و همه مردم ایران که تا امروز مدیون همراهی و محبت آنها هستیم، قطعا ما را همراهی و همیاری خواهند کرد. امروز از یک پیک سنگین و سخت بیماری بر می‌گردیم در حالیکه روزی به مرگ و میر کمتر از 04 در روز رسیده بودیم و به سمت تک رقمی شدن موارد فوتی در حال حرکت بودیم اما کمی ساده و عادی انگاری، دوباره ما را به ورطه جدیدی کشید و همکاران ما را به روزهای خیلی سخت، گرفتار کرد و مردم، گرفتار فاجعه سنگین مرگ و میر بالا بر اثر کرونا شدند. در حدود یک ماه گذشته، فشار سنگینی را در استان های مختلف تحمل کرده‌ایم و خوشبختانه به یک الگوی مناسب تر می‌رسیم.»

وی تصریح کرد: «اگر خدای ناکرده کوچک‌ترین بی توجهی دوباره شکل گیرد باز ممکن است این اژدهای خاموش شده را دوباره بیدار یا فعال کنیم.همکاران ما در این موج‌های بیماری، به شدت خسته و گرفتار هستند.

رضایت از کنکور ارشد

سعید نمکی وزیر بهداشت نیز در حاشیه این نشست با اشاره به برگزاری آزمون کارشناسی ارشد، گفت: «از برگزاری این کنکور که با حضور 5 هزار و 003 مراقب بهداشتی برگزار شد، راضی بودیم گرچه موارد بسیار اندکی از مشکلات و نارسایی‌ها وجود داشت، اما این کنکور فوق العاده خوب برگزار شد و قرار بود با همین الگو، کنکور سراسری نیز برگزار شود.»

وی افزود: «برای برگزاری کنکور سراسری تاکید کرده بودیم که شیوه نامه‌ها و استانداردها را سخت تر خواهیم گرفت. فاصله بین دو نفر در کنکور کارشناسی ارشد، یک متر و 06 سانتی متر بود به دلیل اینکه داوطلبان این کنکور، پخته‌تر هستند و به بلوغ بیشتری از تفکر بهداشتی و رعایت آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌ها رسیده‌اند. اما قطعا یک پسربچه یا دختربچه‌ای که از دبیرستان در جلسه کنکور شرکت می‌کند، رعایت شیوه نامه‌ها برایش سخت‌تر است به خصوص در استان‌هایی که هوای گرم دارند و حدود 4 ساعت آزمون، برای داوطلبان دشوار است.»

وزیر بهداشت تاکید کرد: «در نشست‌های مختلف و شب گذشته گفتیم فاصله‌ها باید به گونه‌ای باشد که هیچ فرزندی از این کشور بخاطر ورود به جلسه کنکور سراسری گرفتار ویروس کرونا نشود. همه داوطلبان، فرزندان ما و همکاران‌مان هستند و نمی‌توانیم به سلامت هیچ کدام از این جگرگوشه‌های مان، بی‌تفاوت باشیم. برای اطمینان بخشی به خانواده‌ها، شیوه نامه‌ها را سخت‌تر کردیم.»
نمکی ادامه داد: «جلسه‌ای با حضور روسا و جمعی از اعضای کمیسیون‌های بهداشت و آموزش مجلس، وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش داشتیم و عنوان کردیم که چقدر بضاعت اجرای پروتکل‌های بهداشتی وجود دارد که اعلام کردند اگر فاصله‌ها را کمتر در نظر بگیرید، امکان برگزاری کنکور سراسری وجود دارد اما گفتیم که به پروتکل‌ها پایبند هستیم و از آن عدول نمی‌کنیم و اگر بخواهیم از هر پروتکلی عدول کنیم یعنی به آلودگی هر فرزند این سرزمین، رضایت داده‌ایم.»

وی افزود: «نمایندگان مجلس از تفکر سخت‌گیرانه‌تر شدن پروتکل‌ها و شیوه‌نامه‌های برگزاری کنکور سراسری حمایت کردند و عزیزان ما در وزارت علوم اعتقاد داشتند که وقت تعیین شده برای اجرای پروتکل‌های سخت گیرانه در کنکور سراسری، کافی نیست و اگر این پروتکل‌ها به طور کامل اجرا شود، ضرورت دارد که یک ماه کنکور را به تعویق بیاندازیم.»

وزارت بهداشت اجازه شسکت هیچ پروتکلی را نمی‌دهد

وزیر بهداشت تاکید کرد: «پیشنهاد وزیر علوم را کتبا دریافت کردیم و مقرر شد که امروز به شکل اضطراری با اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح کنیم و تصمیم گیری را به ملت ایران اعلام کنیم. از اینکه فکر کنیم کنکور برگزار نخواهد شد، خیر چنین پدیده‌ای نیست. اینکه این کنکور با یک ماه تاخیر برگزار شود، توسط وزیر علوم اعلام شده و باید در مورد آن تصمیم گیری کنیم اما آنچه که به هیچ عنوان رخ نمی‌دهد این است که وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت و دستگاهی که سعی کرده همیشه با مردم با صداقت، شرافت، یک رنگی و دفاع از حقوق شهروندی، صحبت کند هرگز اجازه شکست هیچ پروتکلی را نخواهد داد و به عنوان امین مردم این سرزمین، حتی اگر شب آخر هم احساس کنیم که پروتکلی شکسته می‌شود و جان فرزندی از این سرزمین به خطر بیفتد، اجازه برگزاری کنکور را نخواهیم داد.»
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو