هزینه درمان مبتلا به کووید19 در کشورهای مختلف
ازدرمان رایگان در اروپا و خاورمیانه تا هزینه 35 هزار دلاری در آمریکا
12 مرداد 1399 ساعت: 11:5 پاندمی کرونا در جهان هزینه‌های جانی و مالی بسیاری را بر دوش دولت‌ها و شهروندان جهان گذاشته است. علاوه بر رکودهای شدید اقتصادی ناشی از بسته‌شدن بازارهای کسب و کار و زیان‌های اقتصادی ناشی از رعایت‌ فاصله‌گذاری‌های اجتماعی، هزینه‌های درمانی بیماران مبتلا نیز یکی از مواردی است که هم بر دوش سیستم‌های بهداشتی و درمانی، بیمه‌ها و هم برخی از شهروندان سنگینی می‌کند، هرچند در بسیاری از کشورها به دلیل پوشش سراسری بیمه‌ها شهروندان مبتلا و خانواده‌های آنان فشار کمتری را بر دوش می‌کشند اما در برخی دولت‌ها شهروندان باید بخش زیادی از هزینه‌ها را خود پرداخت کنند.

هزینه تست و درمان کووید19 در آمریکا

در آمریکا انجام تست‌های کرونا برای هر شهروند آمریکایی رایگان است و هیچ فرد آمریکایی هزینه‌ای را برای این کار نمی‌پردازد. اما مساله مهم در این کشور هزینه بسیار بالای درمان است.

بر اساس گزارشی که اخیرا در مجله تایم منتشر شده است. هزینه کلی درمان کووید19 برای هر شهروند آمریکایی در بیمارستان‌ها حدود 35 هزار دلار است، با توجه به گستردگی بیمه‌های مختلف در این کشور و اینکه فرد بیمار چه نوع بیمه‌ای داشته باشد هزینه بیمار متفاوت می‌شود. بر اساس تحلیل بنیاد خانواده کایزر میانگین هزینه درمان کووید19 برای شخصی که دارای بیمه کارفرما و بدون عوارض است، حدود 7 هزار و 639 دلار است.

اگر فردی روند درمانی او با عوارضی نیز همراه باشد این هزینه به 20 هزار دلار افزایش پیدا می‌کند. این بیمه‌ها حدود 80 درصد هزینه‌های بیماری را جبران می‌کنند اما کسری از آن را شخص بیمه شده باید بپردازد که حدود هزار و 600 دلار می‌شود. با این حال در این کشور خیریه‌های بسیاری نیز وجود دارند که هزینه‌ بخشی از بیماران را نه فقط برای درمان کووید19 بلکه برای سایر بیماری‌ها نیز می‌پردازند.

علی‌رغم آن حدود 27 میلیون آمریکایی فاقد بیمه بوده و 12 میلیون‌نفر نیز مهاجر غیر قانونی در این کشور حضور دارند که هیچ سیستمی برای این افراد تعریف نشده است.

50 یورو برای تست کرونا در اسپانیا و فرانسه

اسپانیا یکی از کشورهایی است که در جریان پاندمی کرونا، بیشترین مورد مبتلا به کووید19 و مرگ و میر ناشی از آن را متحمل شد. در زمان اوج شیوع ویروس در این کشور انتقادهایی مبنی بر انتخاب بیمار بستری در بازه‌های سنی مختلف وجود داشت و تصاویری از بازماندن سالمندان اسپانیایی از بستری و درمان در بیمارستان‌ها منتشر شد که موجب انتقادات گسترده‌ای از دولت این کشور شد اما یکی از نکات برجسته این کشور سیستم فعال تامین اجتماعی برای شهروندان آن است.

آزمایش کرونا در این کشور برخلاف آمریکا اختیاری نیست در این کشور چنانچه فردی جزء گروه‌های پرخطر یا عضوی از کادرهای بهداشتی و درمانی باشند با گرفتن وقت قبلی و ثبت شماره تامین اجتماعی می‌تواند تست دهد که هزینه‌ آن رایگان است. اما هزینه تست اختیاری در اسپانیا به آن تست تجاری گفته می‌شود در کلینیک‌های خصوصی 50 یورو است. گفتنی است در این کشور در حال حاضر تنها تست PCR از بیماران و سایر افراد اخذ می‌شود.

هزینه بستری برای کووید19 در این کشور وجود ندارد، چرا که در این کشور بیمارستان‌های دولتی عهده‌دار درمان این بیماران می‌شوند، در دوران اوج بیماری دراین کشور نیز علاوه بر بیمارستان‌های دولتی، برخی از هتل‌های نیز تبدیل به بیمارستان شده و علاوه بر آن بیمارستان‌های صحرایی نیز بخشی از درمان و بستری بیماران را بر عهده داشتند. در این کشور تامین اجتماعی هزینه بستری بیماران را می‌پردازد.

در فرانسه نیز این بیمارستان‌های دولتی هستند که درمان کووید19 را متقبل می‌شوند. در این کشور نیز همانند اسپانیا برای بیمارانی که سیستم بهداشتی و درمانی تشخیص دهد نیاز به تست دارند را به صورت رایگان تست گرفته و برای سایر افراد هزینه‌ای 40 تا 50 یورویی از افرادی که به صورت اختیاری خواهان تست هستند اخذ می‌شود.

ایتالیا و آلمان

در کشور ایتالیا تمامی شهروندان بیمه سراسری دارند و این بیمه است که هزینه بستری بیماران را پوشش می‌دهد.

اگرچه یکسری خدمات مانند دندان‌پزشکی تحت پوشش بیمه قرار ندارند. برای بیماری کرونا نیز از تشخیص تا درمان هیچ شهروندی هزینه‌ای را متقبل نمی‌شود.
آلمان هم مانند ایتالیا خدمات رایگانی برای بیماران مبتلا به کووید ارائه می‌دهد، در این کشور فردی که برای کووید19 مراجعه می‌کند به هر اندازه زمان بستری او طول بکشد دولت و بیمه‌های تامین اجتماعی هزینه آن را پرداخت می‌کنند.

بریتانیا

سرویس بهداشت ملی بریتانیا، برای انواع مراقبت های بهداشتی شامل داروخانه‌ها و پزشکان عمومی، دندانپزشکی و بهداشت روان، خدمات بهداشت جنسی، آمبولانس‌ها و بیمارستان‌ها خدماتی ارائه می‌دهد که در این موارد هزینه‌ای از شهروندان دریافت نمی‌کند.

سرویس بهداشت ملی برای تمامی بیماران مبتلا به کووید19 و سایر بیماری‌های مسری مانند ایدز مقیم بریتانیا خدمات بهداشتی و مراقبتی فراهم می‌کند، این خدمات شامل گردشگران و مهاجران غیر قانونی نیز که در این جزیره حضور دارند می‌شود.

در استرالیا نیز ترکیبی از بیمه سلامت همگانی و بیمه‌های خصوصی نظام سلامت این کشور را تشکیل می‌دهند و به این کشور اجازه می‌دهند تا با مشکلات بیماری کرونا مقابله کند، شهروندان نیز با استفاده از این بیمه‌ها به صورت رایگان مداوا می‌شوند.

هلند و برزیل

در کشور‌های هلند و برزیل برخلاف اغلب کشورها، بیماران مبتلا به کووید19 مجبور هستند که تمام یا بخش زیادی از هزینه‌های بستری بیماری را بپردازند.
در هلند مردم باید برای دریافت بسته عمومی حدود 100 یورو بپردازند. هزینه درمان و بستری به هر میزان که باشد دولت تنها 385 یورو بر روی قبض بیمار پرداخت می‌کند و سایر هزینه‌ها خود بیمار متقبل می‌شود.

خاورمیانه

ترکیه و عراق به عنوان دو همسایه ایران نیز تست کرونا و درمان برای تمامی افراد مشکوک و مبتلا رایگان است. اگرچه در کشور عراق کمبود دارو وجود دارد.

ایران

اگر شهروندی در ایران به دلیل ابتلا به کرونا به بیمارستان مراجعه کند، چنانچه بیمارستان برای او تست کرونا (PCR) تجویز کند، این تست رایگان است. اما در صورتی که خود فرد به انجام این تست مبادرت کند، هزینه‌ای بین 250 تا 500 هزارتومان برای او تمام می‌شود.

هزینه بستری نیز در ایران بسته به مرکز دولتی یا خصوصی نیز متفاوت است، در بیمارستان‌های دولتی هر شهروند تنها 10 درصد هزینه بیمارستان را می‌پردازد.
سعید نمکی در ابتدای شیوع کرونا در نامه‌ای به دانشگاه‌های علوم پزشکی نوشت: « در مورد افرادی که فاقد پوشش بیمه، بی بضاعت و یا اتباع خارجی هستند، از محل منابع طرح تحول نظام سلامت محاسبه و در حساب‌های بستانکار آن دانشگاه لحاظ شود.»

از سوی دیگر با توجه به اینکه بیمه سلامت تا سال قبل بیمه کردن بیمار بر روی تخت بیمارستان را لغو کرده بود اما با شیوع کرونا در کشور طاهر موهبتی، مدیرعامل بیمه سلامت اظهار کرد: «با توجه به اینکه بیماران مبتلا به کرونا اورژانسی به حساب می‌آیند، تمامی افراد مشکوک به بیماری کرونا که در بیمارستان بستری می‌شوند، بلافاصله بیمه شده و در صورت توانایی مالی، خودشان حق بیمه را پرداخت می‌کنند؛ اما در صورت عدم توانایی مالی، ارزیابی وسع انجام می‌شود که جهت رفاه حال بیماران مبتلا به کرونا، هماهنگی‌هایی با وزارت رفاه صورت گرفت تا ارزیابی وسعی که یک ماهه زمان می‌برد، یک روزه انجام شود.»

در ایران چند نوع بیمارستان وجود دارد، بیمارستان‌های دولتی (دانشگاهی و تامین اجتماعی)، بیمارستان‌های خصوصی، بیمارستان‌های نظامی و بیمارستان‌های خیریه که هریک برای پذیرش و درمان بیماران تعرفه‌های خاصی را دارا هستند.

هزینه درمان کرونا در بیمارستان‌های نظامی برای افرادی که از بیمه پایه نیروهای مسلح برخودار هستند رایگان است.

با شیوع کرونا این تدبیر در بیمارستان‌های نظامی نیز اندیشیده شد تا آن دسته از بیماران که داری یک بیمه پایه درمانی هستند بر اساس آن بیمه مورد درمان قرار بگیرند.

حدود 40 میلیون از شهروندان ایرانی دارای بیمه تامین اجتماعی هستند، ابوالفضل آفریده، مدیرکل درمان مستقیم سازمان تامین اجتماعی، درباره هزینه‌های درمانی بیمه‌شدگان مبتلا به بیماری کرونا در مراکز درمانی تامین اجتماعی اظهار کرد: «درمان این بیماران صددرصد رایگان است و هیچ بیمه‌شده اجباری نیاز به پرداخت وجهی برای درمان ندارد. برای بیماران مبتلا به کرونا که تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی نیستند، هزینه‌ای به عنوان فرانشیز دریافت می‌شود. ضمن اینکه بیمارانی که بیمه تامین اجتماعی ندارند، براساس تعرفه‌های دولتی، خدمات درمانی به آنها ارائه می‌شود.»

آفریده یادآور شد: « حداقل برای افرادی که نیاز به آی‌سی‌یو و یا خدمات ویژه نداشته باشند 400 تا 500 هزار تومان و حدود بیشترین قیمت برای بیماران کرونایی که نیاز به آی‌سی‌یو و خدمات ویژه داشته باشند، حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان است.»

هزینه در بیمارستان‌های خصوصی نیز برای این بیماران متفاوت است. عمده این افراد یا از وضعیت مالی بهتری برخوردار هستند و یا اینکه به وسیله بیمه‌های تکمیلی هزینه‌های آنها جبران می‌شود.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو