3 هفته مانده تا محرم سال 1442 هجری قمری
برگزاری عزاداری‌ها در انتظار نظر رهبری و مراجع
معاون کل وزارت بهداشت اصل تجمع را مغایر پروتکل‌های بهداشتی دانست


8 مرداد 1399 ساعت: 09:5معاون کل وزارت بهداشت خطاب به کسانی که در چند روز گذشته در‌باره برگزاری مراسم عزاداری در ماه محرم اظهارنظرهای مختلفی انجام داده‌اند، گفت: «من در همین جا از کسانی که اظهارنظر می‌کنند، خواهش می‌کنم که صبر کنند تا ببینیم مقام‌معظم‌رهبری چه خواهند فرمود، مراجع چه خواهند فرمود و این بزرگان مراسم‌شان را چگونه برگزار خواهند کرد. کسی داغ‌تر از مقام معظم رهبری و مراجع قم و نجف نباشد تا ما بتوانیم امسال یک مراسم معنوی مبتنی بر شور و شعور و با حفظ جان همه مسلمین برگزار کنیم.»
به گزارش سپید، ایرج حریرچی سه‌شنبه شب در بخش خبری ساعت 21 شبکه یک سیما در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا علی‌رغم رعایت بیشتر پروتکل‌ها توسط مردم، آمار مبتلایان و جان باختگان همچنان افزایش می‌یابد گفت‌: «برای مشاهده اثرات تغییر رفتار مردم در میزان مرگ‌و‌میر، به یک بازه زمانی ۴ الی ۶ هفته‌ای و برای مشاهده اثرات تغییر رفتار مردم در کاهش موارد بستری، به یک بازه زمانی ۳ الی ۴ هفته‌ای نیاز هست. ضمن اینکه تنها تغییر رفتاری که ما از پانزدهم تیرماه به این طرف در مردم دیده‌ایم، استفاده بیشتر از ماسک بوده است. غیر از این مورد، دیگر در این مدت نه تعطیلی‌های بیشتری داشته‌ایم و نه میهمانی‌ها، تجمعات، عروسی‌ها و مراسم ترحیم خیلی کم شده است. همان استفاده از ماسک هم در کل کشور حدود ۵۰ یا ۶۰ درصد است و درواقع دراین مورد هم ما هنوز به میزان کف ۸۰ درصدی و مطلوب ۹۵ درصدی نرسیده‌ایم. از طرفی از پانزدهم تیرماه که ما در تغییر رفتار مردم را درباره استفاده از ماسک داشته‌ایم تا امروز هنوز کمتر از ۲۵ روز گذشته است. اما انشاءالله اثر این پوشش را از دو سه هفته بعد خواهیم دید.»

زنگ هشدار

معاون کل وزارت بهداشت در ادامه، ضمن نمایش اسلاید‌هایی درباره وضعیت شیوع کرونا در کشور اظهار داشت: «متاسفانه امروز تهران هم در بین ۲۶ استان وضعیت قرمز قرار گرفت و به این ترتیب در حال حاضر فقط پنج استان ما قرمز نیستند که جمع این پنج استان، حدود ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد. در واقع حدود ۷۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت 83 میلیون نفری کشور ما در حال حاضر در استان‌های با وضعیت قرمز زندگی می‌کنند و قرمز شدن تهران، زنگ خطر زنگ هشدار است.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا علی‌رغم این زنگ خطر نباید شاهد محدودیت‌های جدید از جمله لغو طرح ترافیک باشیم، گفت: «این موارد به ستاد ملی مبارزه با کرونا پیشنهاد شده است. اما چون اکثر این محدودیت‌ها تاثیر مستقیمی بر معیشت مردم دارد، بالاخره دولت ما هم مانند دولت‌های دیگر یک مقدار با احتیاط برخورد می‌کند. البته پیش‌بینی ما این نیست که خیلی به صورت انفجاری و شدید افزایش میزان مرگ و میر داشته باشیم ولی اگر میزان مرگ‌ومیر و بستری‌ها افزایش یابد، قطعا دولت مجبور می‌شود محدودیت‌های بیشتری را اعمال کند. کما اینکه الان در تهران سطوح شغلی ۳ و ۴ مثل اماکن ورزشی، آرایشگاه‌های زنانه و تالارها تعطیل شده‌اند. انشاالله که اقدامات بیشتر لازم نباشد اما ما شدیداً نگران هستیم و اگر اتفاقی بیفتد این کار را انجام خواهیم داد.»

حریرچی سپس با استفاده از اسلاید‌هایی که نمایش داده می‌شد، گفت: «اسلاید‌ها نشان می‌دهند که آمار بستری‌ها همچنان افزایشی هستند و تا زمانی‌که میزان بستری‌های ما همچنان افزایشی باشد، به فاصله یک تا دو هفته بعد، میزان مرگ‌و‌میر ما هم همچنان افزایشی خواهد بود و این هشدار دهنده است.»

وی افزود: «درحال حاضر مجموعه بستری‌های ما روزانه حدود ۴ هزار نفر است، موارد مرگ و میر حتی نسبت به زمان اوج فروردین ماه هم بیشتر شده است و همچنین اکثر استان‌های ما که قبلاً در وضعیت آبی و سفید بودند، الان وضعیت قرمز دارند.»

معاون کل وزارت بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: «من توجه ملت عزیزمان را به این مسئله جمع جلب می‌کنم که ۲۳۵ نفری که امروز از دست دادیم را با جمعیت ۸۳ میلیون نفری کشورمان مقایسه نکنند. کل فوت روزانه در کشور ما حدود هزار تا هزار و ۵۰ فوت است. یعنی ما در هر سال ۳۸۰ هزار فوت داریم. ۲۳۵ فوت یعنی اینکه بیش از یک پنجم فوتی‌های ما به خاطر کرونا است. به هر حال این یک هشدار است که نشان می‌دهد ما باید رفتارمان را تغییر دهیم و خصوصاً مراقب بچه‌ها و جوانان باشیم.»

برگزاری مراسم محرم

ایرج حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تشریح آنچه روز سه‌شنبه در جلسه کمیته علمی مشورتی کشوری ستاد مبارزه با کرونا مطرح شد اظهار داشت: «در این جلسه رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی از حوزه علمیه قم، رئیس سازمان اوقاف و مسئولین سازمان‌های دیگر تشریف داشتند. دو جلسه طولانی در وزارت کشور و وزارت بهداشت تشکیل شد.»

وی افزود: «اصل کلی بر «پیشگیری» است و اینکه ما مواجهه را به حداقل برسانیم. طبق دستورات اسلام حفظ جان مسلمین از اوجب واجبات است. ضمن اینکه بزرگداشت امام حسین(ع) و عزاداری برای او در خون همه مردم ما چه شیعیان، چه اهل سنت، چه مسیحیان و چه زرتشتیان هست ولی امسال شرایط خیلی خاصی وجود دارد. بحث‌های مختلفی هم در این زمینه شده است. ما هم خیلی واضح می‌گوییم که اصل تجمع، مغایر پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی است. یعنی رعایت مسائل فاصله‌گذاری در مراسمی که مشابه آن را ما در سال‌های گذشته با شکوه خیلی زیاد داشته‌ایم، اصلاً ممکن و شدنی نیست. به‌هرحال تصمیماتی درباره دسته‌ها گرفته شد که براین اساس بیرون‌روی‌ها و دسته‌های عزاداری با خصوصیاتی که همیشه داشته‌اند، ممکن نخواهد بود، تجمعات در فضاهای بسته قاعدتاً ممکن نخواهد بود و مراسم به صورت کاملاً از پیش تعیین شده و مشخص باید برگزار شود.»

معاون کل وزارت بهداشت خطاب به کسانی که در چند روز گذشته دراین‌باره اظهارنظرهای مختلفی انجام داده‌اند گفت: «من در همین جا از کسانی که اظهارنظر می‌کنند، خواهش می‌کنم که صبر کنند تا ببینیم مقام‌معظم‌رهبری چه خواهند فرمود، مراجع چه خواهند فرمود و این بزرگان مراسم‌شان را چگونه برگزار خواهند کرد. کسی داغ‌تر از مقام معظم رهبری و مراجع قم و نجف نباشد تا ما بتوانیم امسال یک مراسم معنوی مبتنی بر شور و شعور و با حفظ جان همه مسلمین برگزار کنیم.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا نظارت‌ها در این مسئله جدی خواهد بود یا خیر، گفت: «واقعیت این است که نظارت‌ها خواهد جدی خواهد بود ولی در این مجموعه‌ها، ناظر اصلی خود افراد هستند.»

حریرچی بااشاره به نزدیکی عید سعید قربان هم اظهار کرد: «بعضی از مناسک عید قربان را برادران و خواهران اهل سنت ما واجب می‌دانند. من همین‌جا از بزرگان و علمای اهل سنت از زاهدان و ایرانشهر گرفته تا گنبد، مراوه تپه، سنندج، مهاباد، سقز، اورامانات و ... خواهش می‌کنم، من خاک پای شما هستم و دستتان را می‌بوسم ولی اینکه مثل سال‌های گذشته نماز خیلی باشکوه برگزار شود، تجمع باشد و قربانی‌ها با هم در یک محوطه انجام شود خیلی خطرناک است و ممکن است همان بلایی بر سرمان بیاید که عید فطر به سرمان آمد. بنابراین من خواهش می‌کنم رعایت کنید تا سلامت برادران و خواهران اهل سنت ما هم حفظ شود.»
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو