نامه معاون اسبق وزارت بهداشت به ۱۲ مرجع تقلید درباره کرونا و عزاداری محرم
5 مرداد 1399 ساعت: 16:5معاون اسبق وزارت بهداشت به ۱۲ مرجع تقلید درباره برگزاری عزاداری محرم در شرایط کرونا نامه‌ای را نوشت.

به گزارش سپید متن نامه سید موید علویان به شرح زیر است:

ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه
ارسال به ١٢ مرجع عالیقدر
حفظهم الله تعالی

سلام علیکم
ابتدا از خداوند متعال سلامتی حضرتعالی و سایر مومنین را از خداوند متعال خواستارم. با توجه به شرایط پیش امده در مورد بیماری کرونا نظر فقهی حضرتعالی راه گشا می‌باشد.

راه‌های انتقال بیماری تماس نزدیک بین افراد در جامعه است و احتمال انتقال از افراد بی‌علامت هم صورت میگیرد و در صورت دادن احتمال و ترس از خطر ابتلا در این شرایط حضور در مراسم مذهبی چه حکمی دارد. تاکید متخصصین امر و وزارت بهداشت بر ضرورت رعایت دستورات بهداشتی احتمال ابتلا را کم می‌کند ولی نمی‌تواند ١٠٠ درصد مانع ابتلا شود. با توجه به اینکه رعایت فاصله احتماعی و پروتکل‌های بهداشتی در این مراسم دشوار است، اینجانب اطمینان دارم که در شرایط حاضر برگزاری هرگونه مراسم و از جمله مراسم مذهبی محرم می‌تواند سبب افزایش ابتلای بیشتری از مردم عزیز ایران شود. جلوگیری از ابتلا و مرگ یک نفر هم با رعایت بهداشت و رعایت فاصله اجتماعی امکان پذیر است.

۱. با توجه به احتمال و ترس از خطر ابتلا به کرونا شرکت در مراسم مذهبی محرم جایز است؟

۲. در صورتی که افرادی که بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی سبب ابتلا دیگران شوند که گاهی حتی سبب فوت افراد نیز می‌شود، نظر حضرتعالی در مورد شرکت این افراد در مورد مراسم مذهبی چیست؟

از خداوند متعال حفظ شعایر اسلامی با سلامت جامعه را داریم.

دکتر سید موید علویان

استاد تمام دانشگاه و معاون اسبق سلامت وزارت بهداشت

چهارم مرداد ماه ١٣٩٩
چهارم ذیحجه
١۴۴١
اتش عشق امام حسین (ع) خاموش شدنی نیست
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو