وزیر بهداشت خطاب به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور
در تله پروتکل‌های غیرعلمی نیافتید
31 تیر 1399 ساعت: 08:4 وزیر بهداشت با بیان اینکه بحث دارو بحث جدی ماست، گفت: «خواهشم از روسای دانشگاه‌ها این است که در تله پروتکل‌های غیرعلمی نیفتند. اینکه یک تحقیق در یک جای دنیا می‌گوید که فلان دارو موثر است، آن را به عنوان یک پروتکل در دانشگاه‌ها تعریف نکنید و ما را به تله بازاریابی شرکت‌ها گرفتار نکنید.»
به گزارش سپید، سعید نمکی در اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور که به‎صورت آنلاین برگزار شد، با اشاره به ایثار و تلاش‌های شبانه‌روزی کادر درمان در مقابله با کرونا، گفت: «تردید ندارم این اقدامات شما در تاریخ این سرزمین به عنوان یک حرکت بی‌بدیل ماندگار خواهد بود.»

وی با اشاره به شعار «به مدد الهی کرونا را شکست می‌دهیم»، افزود: «با همین شعار روز اول، مجددا برای مهار بیماری در اقصی نقاط کشور پیمان می‌بندیم. البته انتظار داریم مردم نیز با همراهی کنند؛ عروسی‌هایی نگیرند که زنجیره‌ای ازعزا را در پی داشته باشد و دورهمی‌هایی نگیرند که باعث تفرق طولانی مدت مردم سرزمین‌مان شود.»

وزیر بهداشت خطاب به کادر درمان گفت: «درود می‌فرستم به شرف شما که با تلاش شبانه‌روزی بنده و مدیران جمهوری اسلامی را در پیشگاه مردم سرافزاز کردید. در این دوره از خیز بیماری شما توانستید علیرغم افزایش موارد بستری با تمهیدات ویژه مرگ‌ها را کم کنید.»

شاید روزهای سخت‌تری در پیش داشته باشیم

نمکی با به تصویر کشیدن منحنی‌هایی از فاصله مرگ‌ها با موارد بستری، اظهار داشت: «در روزهای اول که در قم و گیلان گرفتار این بیماری شدیم، مرگ‌ها و بستری‌ها دوشادوش هم می‌رفت، اما امروز شما توانستید فاصله مرگ با بستری را با اندوختن تجربه و جانفشانی بیشتر و ده‌ها تمهید دیگر کم کنید که این افتخارآمیز است.» وی با بیان اینکه در دور دوم بیماری فاصله مرگ با بستری افزایش یافته است، ادامه داد: «فاصله دو سه ماه اخیر آنقدر به ما تجربه آموخت تا کنترل‌های مراقبتی جدید داشته باشید و تمهیداتی بیندیشید که روز به روز مرگ‌ها از موارد بستری کم شود. اگر این میزان بستری اخیر با همان آهنگ مرگ روزهای اول پیش می‌رفت، مرگ‌های سه رقمی به مرزهای خطرناک‌تری می‌رسید.»

وزیر بهداشت افزود: «خواهش ما از تمام استان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی آن است که روحیه خودتان را حفظ کنید، از ناملایمات نرنجید و بدانید روزهای سخت و شاید سخت‌تری را در پیش داشته باشیم. با هم پیمان می‌بندیم در آینده نزدیک دوباره مرگ‌ها را دو رقمی کنیم و به سمت تک رقمی کردن آن حرکت کنیم؛ این آغاز یک همدلی و وفاق و همبستگی جدید در درون تیم وزارت بهداشت و بیرون از این تیم هم با وفاق و همدلی ملی است.»

لززوم افزایش مراکز سرپایی 16 ساعته

وزیر بهداشت خطاب به روسای دانشگاه های علوم پزشکی گفت: «به عنوان یک سیاست باید مراکز سرپایی 16 ساعته را فزایش دهیم؛ این یکی از اولین گام‌هایی است که در بسیج ملی در دوره‌های اول و دوم دیدیم که چقدر توانست کمک‌کننده باشد.»

نمکی گفت: «به خوبی واقفم که عزیزان ایام سختی را می‌گذرانند. به تصویر کشیدن این تلاش‌ها و لحظات طوفانی را با هیچ قصیده، غزل، نمایشنامه و فیلم و ... نمی‌توان انجام داد. آن لحظاتی که در بندرعباس برای تهویه بیمارستان دچار مشکل شدند و کادر درمانی با آن لباس‌های گرم چه می‌کشند تا تهویه دوباره راه می‌افتد، لحظات دشواری است. لحظاتی که در مهاباد و استان آذربایجان شرقی و... می‌گذرانند، نمی‌توان با هیچ زبانی بیان کرد. من فقط می‌توانم زانو بزنم و به عنوان یک سرباز کوچک نظام سلامت، خاضعانه و برادرانه دست یکایک شما را ببوسم.»

وی افزود: «می‎دانم که در این ایام علی‌رغم همه تلاش‌های سخت، گاهی هم مورد بی‌مهری قرار گرفتید که آن را هم به خدا بسپارید. زیرا ما در این راه پر خطر فقط با خدا معامله کردیم و برای سلامتی مردم‌مان آمدیم تا جانفشانی کنیم و در زمانی که عده‌ای دارند در این ایام سخت پول پارو می‌کنند، رنج مردم را جارو می‌کنیم. در ایامی که گروهی در پای تهویه‌های مطبوع لمیدند، قرار است که در کنار تخت بیماران خمیده شویم و در برابر بیماران هر کاری که از دستمان برمی‌آید انجام دهیم. باید این راه را تا انتها برویم و هرگز از اینکه ممکن است علی‌رغم این تلاش‌ها مورد بی‌مهری قرار گیریم، نرنجیم.»

نمکی ادامه داد: «هرچقدر بتوانیم در درمان سرپایی و در فیلتر کردن و ایزوله کردن بیماران در فاز اول موفق شویم، در کنار آموزش، فاصله‌گذاری، استفاده از ماسک و بسیج عمومی برای آموزش مردم که کرونا تمام نشده و بهترین راه مبارزه با آن رعایت اصول و پروتکل‌های بهداشتی است؛ بنابراین اولین گام ما افزایش مراکز 16 ساعته و اطلاع‌رسانی توسط سامانه‌هایی است که در اختیار داریم. در عین حال باید اصول و پروتکل‌ها را رعایت و نظارت کنیم. آن هم با همدلی و وفاقی که با استانداران و دادستانان و همه عزیزان در سطح استان‌ها داریم و به ما کمک کرده‌اند. تمنا می‌کنم که اطلاع‌رسانی به مردم را به‌عنوان یک اصل مهم رعایت کنید. در برخی استان‌ها موارد ایزوله کردن افراد PCR مثبت را آنطور که باید تبیین نمی‌کنند. خواهشم این است که آموزش موارد ایزوله شده را به‌عنوان یک شرط اصلی بگذارید. همانطور که مقام معظم رهبری هم فرمودند، باید بتوانیم در این دوره هرچه زودتر زنجیره انتقال را قطع کنیم. خواهشم این است که عزیزان با مکانیزم‌هایی بتوانند آموز‌ها را در افراد ایزوله شده بالا ببرند تا بتوانیم زنجیره را زودتر قطع کنیم.»

نمکی در ادامه گفت: «در عین حال تقاضای دیگرم این است که برای گروه‌های هدف مانند سالمندان و افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای برنامه‌ها را مفصل‌تر و مبسوط‌تر اجرا کنید. در این مدت حدود 12.3 درصد از موارد گرفتاری‌هایی که منجر به مرگ می‌شد کسانی بودند که بیماری‌های زمینه‌ای و سن بالا نداشتند. اکثرا مواردی مرگ‌ها به سن بالای 60 سال و بیماری‌های زمینه‌ای و در جوا نترها چاقی مرتبط بود. خواهشم از همه روسای دانشگا‌های علوم پزشکی این است که برنامه‌های مفصلی را برای کاهش مرگ‌ومیر در این گروه آسیب‌پذیر تدوین کنند؛ به‌خصوص اگر پاییز سختی را در همپوشانی آنفلوآنزا و کووید-19 داشته باشیم.»

وی ادامه داد: «بنابراین باید برای سالمندان برنامه داشته باشیم؛ اولا باید شناسایی بیماری‌های زمینه‌ای را در استان‌ها دقیق‌تر کنیم و برای رساندن داروهای سالمندان به‌صورت خاص به منزل و استفاده از تله‌مدیسین و طبابت از راه دور که در ستاد ملی کرونا هم آن را مصوب کردیم تا تعرفه‌ای را برای این اقدام داشته باشیم، اقدام کنیم. بیماران فشار خونی، مزمن و... نباید هر روز راهی کلینیک‌ها شوند تا دچار آلودگی جدید شوند بلکه باید بتوانیم به‌صورت خاص این موارد را هم از طریق دولت الکترونیک برای خدمات غیرپزشکی تقویت کنیم و هم از نظر دستیابی به خدمات پزشکی و درمانی و دارویی برایشان اقدام کنیم.»

تفکیک بیمارستان‌های کرونایی از غیرکرونایی

وزیر بهداشت تاکید کرد: «در عین حال خواهشم این است که بیمارستان‌های کرونایی را از غیرکرونایی جدا کنم. ماه‌هاست که مردم به دلیل برخی بیماری‌های غیرکرونایی نیازمند خدمت هستند و ممکن است در صف طولانی منتظر ماندند و شاید جرات نکنند که به بیمارستانی بیایند که در آنجا بیمار کرونای بستری شده است. البته ممکن است که در برخی استان‌ها امکان جدا کردن بیمارستان‌ها نباشد، در آنجا هم در حداکثر ممکن باید بتوان جداسازی را انجام داد. خواهشم این است که در استان‌ها حتما بیمارستان‌های کرونایی از غیرکرونایی جدا شود.»

نمکی ادامه داد: «حال این سوال ایجاد می‌شود که اگر بیمارستان‌های کرونایی از غیرکرونایی جدا شوند، درآمدهای اختصاصی برخی بیمارستان‌ها به‌شدت نزول می‌کند، اما ما برای این موضوع هم تمهیدات داریم تا با توجه به کاهش وحشتناک درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها بتوانیم کمک کنیم تا این مشکل رفع شود. درعین‌حال در رابطه با بازنگری قابلیت‌ها در استان‌ها، از همه روسای دانشگاه‌ها خواهش می‌کنم که یکبار دیگر امکاناتشان را واکاوی کنند.

ما در این مدت دیدیم که بیمارستان نوسازی که تحویل گرفتند ظرفیت عملی اکسیژن سازش با ظرفیت اسمی‌اش متفاوت است که در کردستان، خوزستان و هرمزگان دیدیم. به همین دلیل دستگاه اکسیژن‌ساز را به عنوان اولویت اول قرار دادیم. من با وزیر دفاع هم صحبت کردم و قرار شد که از امکانات مجموعه وزارت دفاع و برخی از دستگاه‌های دیگر هم کمک بگیریم. باید هرچه زودتر اکسیژن‌رسانی به بیماران را تقویت کنیم. یک بیمار مبتلا به کووید-19 بیرون از آی‌سی‌یو، حدود هشت تا 11 لیتر اکسیژن در دقیقه نیاز دارد و در آی‌سی‌یو بیش از 27 لیتر در دقیقه به اکسیژن نیاز دارد.»

وی با اشاره به وضعیت نیروی انسانی بیمارستان‌ها، گفت: «ما بی‌نظیرترین پرستاران، بهورزان و کادر بهداشتی و درمانی جهان را داریم و خواهشم این است که این افراد را تکریم کنیم. یک پرستار، یک بهورز و نیروی خدماتی ما در روزهای سخت اول که کمبود امکانات داشتیم، ما را ترک نکرد و به دلیل معوقات کارانه بیمار را ترک کرد و برای اعتراض به خیابان‌ها نیامدند. پرستاران و نجیب‌ترین افرادی که در رد‌های مختلف با ما کار می‌کنند، با معوقات 10 تا 15 ماه هرگز ما و بیماران را تنها نگذاشتند؛ بنابراین اولا باید این افراد را تکریم کنیم و ما هم در صددیم که مطالبات‌شان را به حداقل برسانیم.»

وزیر بهداشت ادامه داد: «همچنین برای حفاظت پرسنل هرچه نیاز بوده فراهم کردیم. نباید عزیزی از کادر درمان و بهداشت در پوشش و حفاظت دچار کاستی شوند. البته گاهی متاسفانه خودشان رعایت نمی‌کنند که تقاضا دارم، همکاران بیشتر رعایت کنند. در عین حال از ظرفیت بیمارستان‌های معین برای آموزش نیروهای‌مان استفاده کنید. با همکاری معاونت آموزشی و درمان تصمیماتی را برای حذف امتحان بورد در یک مقطع و توزیع نیروها در مردادماه گرفتیم تا بتوانیم نیروی پزشکی کشور را در اسرع وقت با دانش‌آموختگان دوره‌های رزیدنتی کشور حل کنیم و پرستاران ترم آخر را زودتر دعوت کنیم تا از مردادماه سرکار بروند.»

افزودن 10 هزار تخت بیمارستانی تا پایان سال

وزیر بهداشت ادامه داد: «حتما پروژه‌های نیمه‌تمام را جدی بگیرید. حداکثر تختی که در سال‌های قبل اضافه شده، 4500 تخت بوده است، اما امسال می‌خواهیم حدود 10 هزار تخت بیمارستانی را اضافه کنیم که کمک می‌کند کبود تخت را در کشور جبران کنیم. ضمنا قسمت عمده این تخت‌ها هم آی‌سی‌یو خواهد بود و با این اقدام به دنیا اعلام کنیم که هم کووید را مدیریت کردیم و هم از توسعه زیرساخت‌هایمان به دلیل مشکلات تحریم غافل نبودیم.»

نمکی با بیان اینکه بحث دارو بحث جدی ماست، گفت: «خواهشم از روسای دانشگاه‌ها این است که به تله پروتکل‌های غیرعلمی نیفتند. اینکه یک تحقیق در یک جای دنیا می‌گوید که فلان دارو موثر است، آن را به عنوان یک پروتکل در دانشگاه‌ها تعریف نکنید و ما را به تله بازاریابی شرکت‌ها گرفتار نکنید. در عین حال ما تلاش کردیم که داروهایی که تا امروز مشخص شده که در درمان کووید-19 حداقل اثر را دارد، مهیا کنیم. بر همین اساس دیروز رمدسیویر را در دانشگاه‌ها توزیع کردیم و در اواخر این هفته رمدسیویر تولید داخل که از ماه‌های قبل در چند کمپانی داخلی شروع شده، به بازار می‌آید. همچنین تولید داخلی فاویپیراویر را شروع کردیم. خواهشم این است که توزیع‌شان فقط در بیمارستان و از سوی پزشک متخصص باشد. نباید یک داروی ضد ویروس را که می‌تواند مقاومت جدید در برابر سایر ویروس‌ها ایجاد کند را هر کسی نسخه نکند و هر داروخانه‌ای هم آن را به دست بیمار ندهد. خواهشم این است که دارویی را که به صورت مناسب و علمی تامین کرده و در اختیار می‌گذاریم، بیهوده مصرف نکنید.»

نمکی ادامه داد: «توصیه دیگر من رسیدگی به بیماران کرونایی است و اولین گامی که می‌خواهم روسای دانشگاه‌ها بردارند، منصوب کردن یک قائم‌مقام برای مدیریت امور کرونای استان که فقط کرونا را مدیریت کنند و سایر معاونت‌ها هم در مدیریت پیشگیری، مراقبت، آموزش و درمان کرونا با این فرد هماهنگ باشند و بیشتر به موارد غیرکرونا بپردازند.»

وی افزود: «متاسفانه پوشش واکسیناسیون عمومی دنیا، 25 درصد دارد کاهش می‌یابد و ما هم قطعا از این جریان متاثر خواهیم شد. بیماران غیرواگیر دارند در ممکلت‌ها به‌گونه‌ای فراموش می‌شوند. به همین دلیل خواهشم این است که روسای دانشگاه‌ها از امروز یک نفر را به‌عنوان قائم‌مقام‌شان در مدیریت کرونا منصوب کنند و بقیه موارد را معاونت‌ها به کارشان بپردازند. مواردی مانند واکسیناسیون، مراقبت از زنان باردار، برنامه‌های پزشک خانواده، سیستم ارجاع، هر خانه یک پایگاه سلامت و... که باید این برنامه‌ها را امسال اجرا کنیم؛ بنابراین کرونا نباید ما را از غیرکرونا غافل کند. خواهشم این است که مراکز 16 ساعته کرونا را از مراکز خدمت‌رسانی‌های دیگر جدا کنید. قطعا باید برای افرادی که می‌خواهند مراقبت‌های بارداری، واکسیناسیون و... مراجعه کنند، مراکز جداگان‌ ای را اعلام کنیم تا مردم بتوانند مراجعه کنند.»

واکسن ایرانی آنفلوآنزا در راه است

محمدرضا شانه‌ساز، معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو در حاشیه اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی به نحوه توزیع دارو در کشور اشاره کرد و گفت: «علیرغم همه تذکراتی مبنی بر اینکه باید دارو از شبکه رسمی کشور یعنی بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها و معاونت‌های غذا و دارو تهیه شود، اما ما دیدیم که هفته گذشته عده‌ای سوداگر و سودجو با سوءاستفاده‌ای که کردند اقلام دارویی که هنوز به تایید رسمی سازمان غذا و دارو نرسیده بود را با قیمت‌های بسیار گزاف به فروش رساندند و متاسفانه بررسی‌هایی که انجام شد نشان داد داروی که هزینه گزاف برای تامین آن پرداخت شده است، داروی اصلی مورد تایید نبوده است.»

وی در ادامه تصریح کرد: «توجه مردم را به این نکته جلب می‌کنم که قرار نیست داروهای کرونا در خارج از بیمارستان‌ها و به‌صورت انبوه در مناطق دیگر عرضه شوند، این داروها به لحاظ حساسیتی که دارند و مصرف بی‌رویه آنها، می‌تواند موجب مقاومت ویروس شود و تاثیر آن از بین برود، در نتیجه در شبکه کاملا رسمی ضبط و ثبت شده توزیع انجام خواهد شد؛ بنابراین داروی رمدسیویر به همین شیوه و به‌صورت محدود در اختیار دانشگاه‌ها قرار گرفته است. مرحله دوم واردات این دارو نیز انجام شده و ظرف دو روز آینده در اختیار معاونت‌های درمان دانشگاه‌ها قرار خواهد گرفت. تا با هماهنگی‌های که بین این معاونت‌ها انجام می‌شود مورد استفاده علمی قرار گیرد.»

شانه‌ساز خاطرنشان کرد: «ماده اولیه داروی رمدسیویر هم در داخل کشور تولید می‌شود که این نشان از توانمندی داروسازان کشور دارد؛ بنابراین هر دارویی که در دنیا عرضه شود و احتمال این را داشته باشد که می‌تواند در درمان کرونا موثر واقع شود، آن دارو به دلیل توانمندی‌هایی که در سیستم داخل کشور وجود دارد تهیه و در اختیار کادر درمانی قرار خواهد گرفت.» رئیس سازمان غذا و دارو افزود: «در گذشته این خواسته را از پزشکان داشتیم و از آنان خواسته بودیم که اجازه دهند مطالعات بالینی اثربخشی داروی رمدسیویر در کشور تمام شود، اما عده‌ای توجه نکردند و به بازار سیاه داروی تقلبی رمدسیویر دامن زدند. این دارو البته هنوز در فهرست پوشش بیمه‌ای قرار نگرفته و امیدواریم این اتفاق زودتر بیفتد زیرا در درازمدت هزینه سنگینی به دوش نظام سلامت تحمیل می‌کند.»

شانه‌ساز در خصوص قیمت داروهای فوق نیز تصریح کرد: «داروی رمدسیویر در کمیسیون قیمت‌گذاری وزارت بهداشت قیمت‌گذاری می‌شود و قیمت نوع داخلی آن قطعا کمتر از یک‌چهارم نوع خارجی خواهد بود.» شانه‌ساز برای تامین واکسن آنفلوانزا برای پاییز نیز اشاره کرد و گفت: «امسال برای اولین بار واکسن ملی و ایرانی آنفلوانزا در کشور خواهیم داشت و امیدواریم پاییز امسال حدود یک میلیون دوز از این واکسن ایرانی تولید شود. البته واردات این واکسن از خارج نیز امسال انجام می‌شود و طبق برنامه از شهریورماه این واکسن را در کشور خواهیم داشت.»

وی تاکید کرد: «در مرحله اول دو میلیون دوز از این واکسن وارد می‌شود و برای بیماران در معرض خطر توزیع می‌شود و در مراحل بعد سعی می‌کنیم تا سه برابر این میزان واردات واکسن آنفلوانزا به کشور داشته باشیم.» رئیس سازمان غذا و دارو در پایان اظهار کرد: «واکسن آنفلوانزا در شبکه رسمی داروخانه‌های کشور توزیع خواهد شد و از همه مردم می‌خواهیم هر نوع واکسن و داروی مورد نیاز خود را از شبکه رسمی و داروخانه‌های کشور تامین کنند و به بازار قاچاق و تقلبی نروند.»

۳۸۰۰ تخت آی‌سی‌یو در اختیار بیماران کرونایی است

قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت هم در حاشیه این اجلاس گفت: «از نظر تخت بیمارستانی در کشور برای درمان بیماران کمبود و مشکلی نداریم. در استان‌هایی مثل خوزستان، کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی، میزان بیماران بستری رو به کاهش است و نگرانی نداریم. البته در برخی استان‌ها مانند فارس، خراسان رضوی و مازندران و تا حدی تهران روند افزایشی بیماران را داریم.»

وی افزود: «نمی‌دانیم این روند افزایش بیماران کرونا تا کی ادامه دارد، اما در هر صورت به رفتار مردم و میزان استفاده از ماسک، در خانه ماندن و رعایت فاصله فیزیکی بستگی دارد. هنوز ۱۰۰ درصد مردم ماسک نمی‌زنند و در برخی استان‌ها زیر ۵۰ درصد است که با این وضعیت بار بیماری کرونا افزایش می‌یابد.»

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه مشکل فعلی تامین نیروی انسانی و خستگی کادر بیمارستان‌هاست، افزود: «فعلا با کمک دولت از صندوق ذخیره ارزی مشکلی در تامین مایحتاج بیمارستان‌ها نداریم، اما امیدواریم با اجرای مصوبه و ابلاغیه جدید وزیر بهداشت برای آزاد شدن دانشجویان سال آخر پرستاری و حداقل سه هزار پزشک متخصص و نیز پزشکان عمومی طرحی به مراکز درمانی و با افزایش این نیروهای تازه نفس بتوانیم بخشی از کمبود نیرو و خستگی کادر بیمارستان‌ها را جبران کنیم.»

معاون وزیر بهداشت گفت: «اینکه گفته می شود حدود ۵ هزار پرستار به کرونا مبتلا شده و به مرخصی استعلاجی رفته‌اند، اینطور نیست که همه با هم مبتلا شده باشند بلکه تدریجی بوده و هر پرستار یا کادر بیمارستانی که مبتلا می‌شود بعد از دو هفته استعلاجی و استراحت به محل کار برمی‌گردد. البته برای جبران کمبود نیرو مجوز استخدام ۱۰ هزار نفر را داریم که امیداریم با همکاری بخش‌های مسئول بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.»

جان‌بابایی ادامه داد: «همه بیمارستان‌ها برای پذیرش بیماران کرونا آمادگی دارند، اما قرار است بیمارستان‌های کرونایی را از غیرکرونایی جدا کنیم که با حمایت بیمه‌های تکمیلی از ظرفیت بیمارستان‌های خصوصی نیز برای پذیرش و درمان این بیماران در صورتی که مشکل مالی نداشته باشند، استفاده می‌کنیم.»

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره هزینه درمان کرونا گفت: «از بیمارانی که با سیستم ارجاع بستری می‌شوند فقط پنج درصد هزینه‌های درمان و بستری گرفته می‌شود و افرادی که خودشان به بیمارستان مراجعه می‌کنند و بستری می‌شوند ۱۰ درصد فرانشیز را می‌پردازند و اگر افراد نیازمند توان پرداخت این هزینه را هم نداشته باشند، مددکاری بیمارستان به آنها کمک می‌کند.»

معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به ضریب اشغال تخت‌های بیمارستانی توسط بیماران کرونایی، اضافه کرد: «از ۱۱۰ هزار تخت بیمارستانی کشور ۱۴ هزار تخت بستری و ۳۸۰۰ تخت آی‌سی‌یو در اختیار بیماران مبتلا به کرونا است.»

وزارت بهداشت به دنبال ایمنی جمعی نیست

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت نیز در حاشیه نشست آنلاین روسای دانشگاههای علوم پزشکی گفت: «در مورد ایمنی جمعی هیچ شواهدی مبنی بر تایید این روش وجود ندارد و کشور سوئد نیز که این روش را در پیش گرفت به اشتباه خود پی‌ برد و دچار آسیب زیادی شد و از این راه برگشت در حالی که دانمارک و نروژ در همسایگی سوئد خسارت کمتری داشتند.»

وی افزود: «فرمول ایمنی جمعی این است که اگر ۶۶ درصد افراد یک جامعه مبتلا شوند، آن جامعه به ایمنی جمعی می‌رسد، هنوز تا رسیدن به این آمار فاصله زیادی داریم و اگر هم به این میزان ابتلا برسیم، میزان تلفات انسانی آن فاجعه‌بار خواهد بود؛ بنابراین وزارت بهداشت به‌هیچ‌وجه به دنبال این نوع ایمنی نیست بلکه به دنبال قطع زنجیره انتقال ویروس هستیم.»

رئیسی درباره آمار ۲۵ میلیونی مبتلایان به کرونا در کشور گفت: «در ایران تاکنون مطالعات متعددی درباره میزان شیوع و ابتلا به کرونا انجام شده است، یکی از این تحقیقات پژوهشی است که معاونت تحقیقات وزارت بهداشت با استفاده از نمونه‌گیری و تست سرولوژی در چند استان انجام داده که این آمار از آن به دست آمده است.»

وی افزود: «تست سرولوژی برای شناسایی و تشخیص ابتلا به کرونا کاربرد ندارد و تستی که در این زمینه دقیق و معتبر است و آمار آن مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است، تست مولکولی PCR است که بر مبنای موارد قطعی به طور روزانه آمار وزارت بهداشت اعلام م‌شود.» معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: «بر اساس تست‌های PCR تاکنون در دنیا ۱۴.۵ میلیون نفر به کرونا مبتلا شده‌اند. بر اساس مبنای علمی شیوع شناسی از هر هزار نفر مبتلا ۵۰۰ نفر بدون علامت، ۳۵۰ نفر کم علامت هستند و ۱۵۰ نفر بستری می‌شوند. پس اگر قرار بود ۲۵ میلیون مبتلا به کرونا تاکنون در کشور داشته باشیم باید حدود سه میلیون بیمار علامت دار در کشور می‌داشتیم که ۶۰۰ هزار نفر شان باید بستری می‌شدند در حالی که کل تخت‌های بیمارستانی کشور ۱۱۰ هزار تخت است و مجبور می‌شدیم ۴۰۰ هزار بیمار را در خیابان بستری کنیم که به هیچ وجه همچنین شرایطی نداشتیم؛ بنابراین آمار تخمینی و برآوردی ۲۵ میلیون نفر با واقعیت‌های استاندارد شیوع‌شناسی در ایران همخوانی ندارد و مطابق با واقعیت نیست.»

رئیسی ادامه داد: «اگر قرار بود در ایران ۲۵ میلیون نفر به کرونا مبتلا شده باشند که حدود یک سوم مردم کشور است، باید در دنیا نیز به یک میلیارد و ۲۰۰۰ میلیارد نفر مبتلا شده باشند که چنین ارقامی درست نیست.» وی در ادامه افزود: «ویروس کرونا هنوز یک ویروس ناشناخته است و هنوز دارو و واکسن ندارد. پس تولید و دسترسی به واکسن در دنیا و ایر0ان تا یکسال آینده امکانپذیر نیست زیرا فقط آزمایش فاز حیوانی آن حدود سه ماه طول می‌کشد؛ بنابراین حداقل تا یکسال آینده باید زندگی با کرونا را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی داشته باشیم و اجازه ندهیم بار ابتلا به این بیماری افزایش یابد.»

معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: «در مورد جهش ژنتیک این ویروس نیز گفته می‌شود که جهش ویروس منجر به افزایش واگیر و سرایت‌پذیری این ویروس شده و اگر قبلا هر نفر مبتلا یک نفر را مبتلا می‌کرد اکنون به حدود ۸ نفر رسیده است؛ پس میزان مراقبت و رعایت اصول بهداشتی بیش از پیش ضروری است.»

رئیسی افزود: «ویروس کرونا همه اندام‌های انسان را مبتلا می‌کند و ازجمله دستگاه گوارش و پانکراس را مختل می‌کند و با اختلال در تولید انسولین موجب افزایش قند خون می‌شود و نیز قلب و عروق افراد را درگیر می‌کند.»

احتمال تغییر زمان بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها

علی‌اکبر حقدوست، معاون آموزشی وزیر بهدشت و رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی کرونا هم در حاشیه اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در وزارت بهداشت درباره روند شیوع کرونا اظهار داشت: «به طور کلی روند افزایش بیماری در کشور نگران‌کننده است و در اکثر استان‌ها شاهد روند فزاینده بیماری هستیم، اما در کل کشور وضعیت تا حدی به ثبات رسیده و انتظار این است که در صورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، ماسک زدن و رعایت فاصله‌گذاری‌ها از هفته‌های آینده شاهد کاهش موارد بیماری باشیم.»

وی افزود: «طبق دستور وزیر بهداشت به دنبال شرایطی هستیم که دانشجویان سال آخر و دستیاران به عنوان نیروهای تازه نفس وارد بیمارستان‌ها شوند. به همین علت برخی آزمون‌ها که کلیدی نیستند فعلا به تعویق می‌افتند، اما هیچ امتحانی حذف نمی‌شود. آموزش رشته‌های پزشکی نیز در هیچ رشته ای متوقف نمی‌شود زیرا حذف آموزش رشته‌های پزشکی به معنای توقف در تامین نیروی درمانی بیمارستان‌ها است که در شرایط فعلی به هیچ وجه به نفع کشور نیست.»

حقدوست گفت: «پزشکان و پرستاران در خط مقدم مبارزه با کرونا هستند و عده زیادی از آنها خسته شده یا به بیماری مبتلا شده‎اند و باید با نیروهای تازه نفس به آنها کمک کنیم، اما در هر صورت حفظ سلامت مردم و دانشجویان و در عین حال حفظ کیفیت خدمات درمانی در کشور اولویت وزارت بهداشت است و باید کیفیت آموزش علوم پزشکی نیز حفظ شود.»

رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی کرونا درباره زمان بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها گفت: «اگر نگرانی از افزایش موارد کرونا و همزمان با شیوع آنفلوانزا جدی‌تر شود، سیاست این است که از زمان آرامش تابستان برای سال تحصیلی استفاده کنیم و زمان بازگشایی مدارس جلوتر بیفتد. تاکنون ۱۵ شهریور به عنوان زمان بازگشایی مدارس اعلام شده، اما با توجه به وضعیت شیوع کرونا ممکن است این زمان تغییر کند.»

وی گفت: «در مورد دانشگاه‌ها نیز سیاست کلی این است که از سلامت دانشجویان حفاظت کنیم و دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها را شلوغ نکنیم. ممکن است در برخی رشته‌ها دانشجویان ترم آخر را زودتر فارغ‌التحصیل کنیم تا خروجی‌ها بیشتر شوند و ترم مهر ورودی کمتری داشته باشیم تا ورودی هم کمتر باشد؛ بنابراین امسال نسبت به سال‌های گذشته سهم ورودی بهمن نسبت به ترم مهر بیشتر خواهد بود.»

معاون وزیر بهداشت افزود: «در مورد وضعیت دانشگاه‌های علوم پزشکی و سایر دانشگاه‌ها در سال تحصیلی جدید هنوز برای قضاوت زود است، اما با توجه به شرایط کرونا استراتژی تلفیق آموزش مجازی و حضوری مدنظر است.»
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو