با حضور رئیس سازمان غذا و دارو انجام گرفت
رونمایی از دستگاه همراه تنفس مصنوعی برای کمک به بیماران کرونا در شیراز
28 تیر 1399 ساعت: 18:4دستگاه تنفس مصنوعی همراه برای خدمت به بیماران کرونا که با همکاری کارخانجات مخابراتی ایران در شیراز ساخته شده با حضور رییس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت رونمایی شد.

به گزارش سپیدآنلاین، تولید نمونه اولیه دستگاه همراه  تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) با نام «نفس» و با فناوری‌های روزآمد است که  روز شنبه با حضور محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو از این خدمت جدید در شیراز، رونمایی شد.

این دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) به صورت همراه، به عنوان نخستین ونتیلاتور مجهز به تکنولوژی IOT برای بهره مندی از اینترنت بوده و با همکاری مشترک شرکت کاوشگران داده‌های سلامت، مرکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و شرکت کارخانجات مخابراتی ایران نخستین نمونه آن تولید شده است.

این دستگاه که ایده ساخت آن از دهم اردیبهشت سال جاری با شیوع بیماری کرونا  شکل گرفته، دارای امکان اتصال به دو شبکه بی‌سیم LORA و GPRS بوده و به صورت همراه، امکان دستیابی تیم درمان به تمامی داده‌های  موردنیاز در مورد علایم حیاتی بیماران حاد تنفسی به ویژه مبتلایان به کرونا را فراهم می‌کند.

از جمله ویژگی‌های این دستگاه تنفس مصنوعی، ایجاد امکان دسترسی آنلاین به ایستگاه پرستاری از درون آمبولانس، اتاق ایزوله یا منزل است.

در شیراز و فارس، طوفانی از خلاقیت و پیشنهادات عملی وجود دارد
رئیس سازمان غذا و دارو در آئین رونمایی از نمونه اولیه این دستگاه تنفس مصنوعی با تقدیر از پژوهشگران و دانشمندانی که زمینه‌های استقلال کشور را در ابعاد اجرائی و عملی فراهم می‌کنند تا بتوان گام‌های رفیعی در این زمینه برداشت، اظهار کرد: «در شیراز و فارس، طوفانی از خلاقیت و پیشنهادات عملی وجود دارد و دانشگاه علوم پزشکی شیراز یکی از دانشگاه‌های مطرح کشور در حوزه‌های درمانی و تحقیقات پزشکی است.»

محمدرضا شانه ساز  با بیان اینکه دانشگاه‌های شیراز در حوزه‌های مختلف در کشور مرجعیت دارند، ادامه داد: «تولید نمونه اولیه این دستگاه کار بسیار مهم و ارزشمندی بوده که با مشارکت دو مجموعه سلامت و الکترونیک در کنار هم انجام گرفته است؛ گام‌هایی که برداشته می‌شود، با توجه به سرعت رشد علم در دنیا بسیار ارزشمند است.»

این مقام مسئول در وزارت بهداشت با اشاره به بحران کرونا  در کشور و دنیا و همچنین شرایط تحریم‌های اعمال شده بر علیه ایران، اینگونه اقدامات را راهکاری برای رفع وابستگی کشور به کمک وجود دانشمندان، محققان و کارشناسان زبده عنوان کرد.

وی در‌بخش دیگری از صحبت‌های خود از رشد ۴۵ برابری تولید ماسک و لباس‌های محافظتی در کشور خبر داد و گفت: «داروهای درمان کرونا نیز در کوتاه‌ترین زمان ممکن تولید می‌شود.»

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به وجود توانمندی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دانشگاه شیراز و دانشکده داروسازی شیراز ابراز امیدواری کرد شیراز و فارس بتوانند در حوزه غذا، داروسازی و تجهیزات پزشکی گام‌های موثری بردارد.

شانه ساز وظیفه مسئولان را هموار کردن راه محققان خواند و در زمینه صدور مجوز برای پیشبرد این پروژه به مرحله تولید و به کارگیری در حوزه درمان، اعلام همکاری کرد.

معاون وزیر بهداشت با کاربردی و راهگشا خواندن این دستگاه، از ویژگی‌های مثبت آن به امکان کاهش بار مراجعه به مراکز درمانی اشاره کرد که امکان کنترل بیماران را فراهم می‌کند.

وی اظهار کرد: «همکاری مجموعه مخابرات، فناوری اطلاعات و حوزه سلامت می‌تواند فرهنگسازی شود که در این زمینه گام‌های خوبی برداشته شده که می‌تواند راه را برای تولید تجهیزات پزشکی باز کند.»

شانه ساز تاکید کرد: «با وجود این تیم دانشمند و محقق و این توان فکری، می‌توان به آینده امیدوار بود. در کشور و به ویژه در استان فارس پشتوانه علمی قوی وجود دارد و امید است به زودی مجوزهای لازم برای تولید این محصول از وزارت بهداشت دریافت شود.»

به گزارش ایرنا، رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به ورود ویروس کرونا به کشور، گفت: «در این ایام بسیاری از دستگاه‌های حیاتی در کشور تولید شد و این دستگاه نیز قابلیت این را داراست که به مرحله تولید انبوه برسد.»
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو