پرونده کلینیک سینا اطهر در شورای شهر تهران بررسی می‌شود
11 تیر 1399 ساعت: 16:4رئیس شورای شهر تهران گفت: شهرداری منطقه یک تذکرهایی به مسوولان کلینیک سینا اطهر به جهت ناایمن بودن ساختمان داده بود و پرونده مربوط به این حادثه به صورت ویژه در شورای شهر رسیدگی می‌شود.
به گزارش سپید آنلاین، «محسن هاشمی» این مطلب را روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگاران اعلام کرد و افزود: امروز بازدیدی از این ساختمان داشتم و قرار شد که شهرداری منطقه یک گزارشی مفصل در این زمینه به شورای شهر ارسال کند و مساله بررسی شود.

وی اظهار داشت: باید بررسی شود که آیا ساخت و ساز در این ملک و تغییر کاربری آن به کلینیک مجاز بوده است یا خیر.

هاشمی گفت: مدیران شهرداری منطقه یک در حاشیه این بازدید گزارشی را ارایه کردند که موید این بود، پیش از این شهرداری در مورد ناایمن بودن ساختمان به مسئولان کلینیک تذکر داده است.

هاشمی تاکید کرد: قرار شد به صورت جامع و دقیق گزارش مربوطه به شورای شهر تهران ارسال شود.

 وی با بیان اینکه اطلاعاتی در این زمینه کسب کردم، گفت: و در اولین فرصت در کمیسیون‌های مربوطه به صورت دقیق حادثه و زوایای آن بررسی می‌شود.

هاشمی در پاسخ به این پرسش که آیا شهرداری در صدور مجوز برای کلینیک سینا اطهر تخلف داشته است؟ گفت: هنوز این موضوع را بررسی نکرده‌ایم ولی جزئیات کامل و ویژه در شورای شهر بررسی خواهد شد و آن را به اطلاع عموم می‌رسانیم.

رییس شورای تهران با بیان اینکه در سال های ۹۴،   ۹۶ و ۹۷ به این کلینیک اخطار داده شده، ادامه داد:  در سال ۹۴ دستورالعمل آتش‌نشانی به مدیران کلینیک ابلاغ شده و اقدام موثری توسط مدیران کلینیک صورت نگرفته است و پس از آن در سال ۹۶ نامه استنکاف به دستورالعمل شهرداری مجدد به مسئولان بیمارستان ابلاغ شد که این موضوع نیز توسط مدیران مربوطه چشم‌پوشی شده است.

وی افزود: در سال ۹۷ شهرداری اخطاریه‌ نبود ایمنی در ساختمان را به مدیران کلینیک سینا اطهر اعلام کرده و به دلیل بی‌توجهی مجدد در سال ۹۸ اخطاریه جدی به مالک ابلاغ شده است و پس از آن اقداماتی نظیر نصب خاموش‌کننده و سیستم اعلام حریق در ساختمان انجام شد.

هاشمی افزود: ساختمان مجهز به سیستم اطفای حریق ناقص بوده و بر اساس گزارشات اولیه اجرای نامناسب شبکه داخلی برق سبب بروز حادثه شده است.

هاشمی بیان کرد: همچنین اتاقک انباری ناایمن و غیراصولی برای نگهداری سیلندر اکسیژن بوده و بخشی از لوازم قابل اشتغال نیز در پلکان منتهی پشت‌بام قرار داده شده بود که سبب مسدود شدن مسیر پشت‌بام شده بود.

وی ادامه داد: بر اساس گزارش آتش‌نشانی شهرداری تهران این حادثه ساعت ۲۰:۴۶ شب گذشته به وقوع پیوسته و نیروهای آتش‌نشانی پس از تماس شهروندان در محل حاضر شده‌اند و بر اساس گزارش شهرداری نیروهای آتش‌نشانی مدعی هستند طی ۵ دقیقه پس از حادثه به محل رسیده‌اند که کلینیک کاملا مشتعل بوده و دود و آتش از طبقات زیرین به طبقات اول و دوم هم سرایت کرده  و دود در حال بالا رفتن به طبقات بالا بوده است.

رئیس شورای شهر تهران گفت: بر اساس گزارش شهرداری نیروهای آتش‌نشانی ۱۱ نفر را از بخش‌های شمالی ساختمان و ۹ نفر را از طبقه‌های پایین نجات دادند ولی در طبقه چهار و پنج که اتاق عمل و جراحی بوده متاسفانه ۱۹ نفر فوت شده‌اند.

هاشمی افزود: طبقه‌های بالا دارای ۴ اتاق عمل بوده است و مدیرعامل آتش‌نشانی منطقه نیز چندین نوبت پیش از حادثه در مورد مشکلات ناایمنی ساختمان به مالک گزارش داده بود.

وی عنوان کرد: کلینیک سینا اطهر یک هزار و ۴۰۰ متر وسعت داشته و طبقه منفی آن مربوط به رادیولوژی و طبقه همکف آزمایشگاه بوده است و طبقه سه و چهار مربوط به بستری بیماران و جراحی بیماران بوده که متاسفانه فوتی‌ها مربوط به طبقه چهار بوده‌اند.

به گزارش ایرنا حادثه آتش‌سوزی و انفجار کلینیک سینای اطهر در خیابان شریعتی تهران به کشته شدن ۱۹ نفر و مصدومیت ۱۴ نفر منجر شد.

این حادثه شامگاه سه‌شنبه رخ داد و کانال سازمان نظام پزشکی نیز اعلام کرد که بیش از نیمی از جان‌باختگان متعلق به پزشکان و کادر اتاق عمل است.

مهار این آتش‌سوزی با استفاده از تجهیزات جدید آتش‌نشانی از جمله نردبان‌های بلند و در سایه تجربه و ایثار آتش‌نشانان، حدود ۲ ساعت به طول انجامید و با وجود دو مورد انفجار در دقایق اولیه، از سرایت آتش به سایر ساختمان‌های منطقه جلوگیری شد.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو