گزارش مرکز پژوهش‌ها درباره تأمین و مصرف بهینه تجهیزات حفاظت شخصی
دستورالعمل شفاف و جامعی در مورد استفاده از ماسک تدوین نشده است
10 تیر 1399 ساعت: 14:4مرکز پژوهش‌های مجلس طی گزارشی به بررسی تامین و مصرف بهینه تجهیزات حفاظت شخصی در زمان شیوع ویروس کرونا پرداخت.

به گزارش سپید، دفتر مطالعات اجتماعی این مرکز در گزارشی با عنوان «تامین و مصرف بهینه تجهیزات حفاظت شخصی» آورده است؛ بیماری ناشی از کووید 19 با سرعت در جهان گسترش یافته است. ازجمله اقدامات مناسب برای جلوگیری از انتقال ویروس، استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) است.

بنابراین گزارش، در حال حاضر تعداد مبتلایان به این بیماری در جهان از مرز هفت میلیون نفر گذشته است و کشورها با چالش دسترسی ناکافی به این کالاها مواجه‌اند. انتظار می‌رود با ادامه پیشروی بیماری، همچنین بروز موج‌های بعدی آن تا زمان انجام واکسیناسیون عمومی در دنیا، به دلیل افزایش میزان تقاضا برای این تجهیزات، دنیا همچنان با کمبود آن مواجه باشد.

این گزارش می‌افزاید؛ بخشی از این تقاضا به منظور تامین نیاز ضروری و اجتناب ناپذیر است، ولی بخشی دیگر به دلایلی نظیر: مصرف در موارد غیرضروری، مصرف بی‌رویه و اِشکال در زنجیره تامین شکل می‌گیرد و موجب افزایش حجم کمبودها در دنیا می‌شود که قابل مدیریت است. هرچه بیماری بیشتر گسترش یابد، تاثیر کمبودها بیشتر مشخص می‌شود و این عامل ضمن ایجاد فضایی برای ورود کالاهای غیراستاندارد، تاثیر منفی در مقابله موثر با بیماری ایجاد می‌کند. لذا لازم است ضمن برآورد نیاز واقعی و تامین بهنگام این تجهیزات، از مصرف غیراصولی و غیرمنطقی آن تا حد امکان پیشگیری کنیم.

این گزارش به عنوان توصیه‌های لازم برای بهینه‌سازی تامین و مصرف تجهیزات حفاظت شخصی را برای دوران همزیستی با کووید 19 عنوان می‌کند که در الگوی سازمان بهداشت جهانی پیرامون مصرف منطقی تجهیزات حفاظت شخصی و بهینه‌سازی دسترسی مطلوب به این ملزومات، بر سه راهبرد؛ استفاده بجا از وسایل حفاظت شخصی، حداقل‌سازی نیاز به آنها از طریق کنترل‌های مدیریتی و مهندسی و هماهنگ‌سازی زنجیره تامین این تجهیزات تاکید شده است. استانداردهای استفاده از وسایل حفاظت شخصی برای محیط‌های مراقبت بهداشتی درمانی، بیماران در قرنطینه خانگی براساس دستورالعمل سازمان بهداشتی جهانی به‌روزرسانی شده‌اند. در حال حاضر دستورالعمل شفاف و جامعی در مورد استفاده از ماسک توسط جامعه عمومی در کشور تدوین نشده است.

براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در دستورالعمل کشوری کروناویروس جدید تدوین شده توسط وزارت بهداشت، توصیه‌هایی در مورد کنترل‌های مدیریتی و مهندسی ارائه شده است. انتظار می‌رود با ایجاد التزام به اجرای آنها میزان نیاز به تجهیزات حفاظت شخصی کاهش یافته و منطقی‌تر شود. در بُعد هماهنگی زنجیره تامین نیز اقدامات انجام شده منجر به افزایش موجودی در کشور شده است، ولی به‌دلیل عدم وجود سازوکار رصد دقیق آن هنوز با دسترسی هدفمند و عادلانه فاصله داریم، ضمن اینکه موضوع کیفیت و قیمت در حلقه تولید و توزیع نیازمند سامان‌دهی و تشدید نظارت‌هاست.خانه ملت
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو