نمایندگان سازمان نظام پزشکی و استاندار آذربایجان غربی از پزشکی که در صف مقدم مبارزه با کرونا مورد ضرب و شتم قرار گرفت، دلجویی کردند
لزوم برخورد مناسب با مسببان حادثه پیرانشهر
7 تیر 1399 ساعت: 11:4به دنبال حادثه تکان‌دهنده و تاسف‌آوری که روز یکشنبه اول تیرماه در بیمارستان امام خمینی پیرانشهر اتفاق افتاد و منجر به ضرب و شتم شدید متخصص بیهوشی و مراقبت‌های ویژه این بیمارستان شد، هیاتی از مدیران سازمان نظام پزشکی متشکل از علی تاجرنیا معاون توسعه مدیریت و منابع، علیرضا سلیمی معاون آموزش و پژوهش وحسین کرمانپور مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان نظام پزشکی، به استان آذربایجان غربی سفر کرده و در جلساتی با حضور استاندار و رئیس دانشگاه علوم پزشکی این استان به بررسی این حادثه پرداختند و پس از آن با حضور در منزل ابوترابی متخصص بیهوشی آسیب‌دیده، از او و خانواده‌اش دلجویی کردند.
به گزارش سپید، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان نظام پزشکی در تشریح جزئیات این سفر گفت: «به حکم ریاست کل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران جناب آقای دکتر ظفرقندی، آقایان دکتر تاجرنیا، دکتر سلیمی و بنده ماموریت پیدا کردند که به استان آذربایجان غربی سفر کنند و از نزدیک با آقای دکتر ابوترابی متخصص بیهوشی و مراقبت‌های ویژه بیمارستان امام‌خمینی پیرانشهر دیدار کنند و در جریان اتفاقی که برای ایشان افتاده قرار گیرند و مقدمات اقدامات درمانی (چنانچه قرار باشد در تهران انجام شود) و پیگیری روال درمان و همچنین دلجویی از ایشان و خانواده‌شان از نظر روحی و روانی انجام شود.»

حسین کرمانپور گفت: «در ابتدا با جناب آقای شهریاری استاندار محترم آذربایجان غربی جلسه‌ای داشتیم. در این جلسه آقای دکتر آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان، آقای دکتر حسنی معاون درمان ایشان، همچنین معاون پشتیبانی دانشگاه و نیز دکتر عبایی رئیس شورای هماهنگی نظام پزشکی و رئیس نظام پزشکی آذربایجان غربی و تنی چند از اعضای نظام پزشکی استان جلسه حضور داشتند.»

وی به صحبت‌های معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان نظام پزشکی در این جلسه اشاره کرد و گفت: «خلاصه صحبت دکتر تاجرنیا این بود که در هیچ جای دنیا خشونت با ذات طبابت همخوانی ندارد و جامعه پزشکی در صف اولین مخالفین با هر نوع خشونت در هر کاری هستند و ضمن ارسال سلام و تهیات آقای دکتر ظفرقندی از استاندار و مسئولین استان تقاضا کردند که به هرنحوی که امکانپذیر است این موضوع را در استان پیگیری کنند و با افرادی که این خطا را انجام داده‌اند برخورد قانونی شود چرا که اگر قرار باشد این کار به صورت یک امر دائمی درآید و جامعه پزشکی احساس ناامنی کند، اولین آسیبی که وارد می‌شود به خود مردم و سلامت مردم است.» وی ادامه داد: «پس از صحبت‌های آقای دکتر تاجرنیا، آقای دکتر آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان آذربایجان غربی و پس از آن، جناب آقای شهریاری استاندار محترم استان صحبت کردند.»

کرمانپور اضافه کرد: «بعد از استاندار، آقای دکتر سلیمی معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی و رئیس انجمن انستزیولوژی ایران به نمایندگی از دکتر ظفرقندی و پزشکان جامعه بیهوشی و مراقبت‌های ویژه، سلام گرم دوستان را به استاندار و مسئولین استان رساندند و تقاضای جدی آنها را مطرح کردند. ایشان اعلام کرد که با توجه به شرایطی که در کل کشور هست و جانفشانی که تا امروز جامعه پزشکی در رابطه با بیماری کووید19 از خود نشان داده‌اند، از مسوولین استان نقاضا می‌کنیم که با موضوع با قاطعیت برخورد کنند چرا با توجه به اینکه از نظر نیروی انسانی هم در مضیغه هستیم، ممکن است با شنیدن خبر این اتفاق، بقیه دوستان و همکاران، هر استانی را برای خدمت‌رسانی انتخاب نکنند و ظلم فاحشی به سلامت استان شود.»

حضور در منزل متخصص بیهوشی
مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام پزشکی در ادامه گزارش خود از سفر هیات اعزامی نظام پزشکی به استان آذربایجان غربی، اظهار داشت: «بعد از این مراسم ما در خانه دکتر ابوترابی حضور پیدا کردیم. حدود ساعت 4 بعدازظهر. اولین چیزی که به چشم می‌آمد، ضربه روحی شدیدی بود که به این خانواده وارد شده است. هم به خود ایشان که متخصص بیهوشی هستند و هم همسرشان که رزیدنت سال آخر رشته بیهوشی هستند. حضور استاندار به اتفاق روسای دانشگاه علوم پزشکی و همچنین مسئولین استان و به ویژه نمایندگان دکتر ظفرقندی در خانه ایشان، براساس گفته خودشان بسیار تاثیرگذار بود و برای آنها روحیه‌بخش بود.»

کرمانپور ادامه داد: «در این نشست یک ساعته در منزل ایشان هم در ابتدا خود آقای دکتر ابوترابی به بیان اتفاقی که افتاده بود، پرداخت. بعد از صحبت‌های دکتر ابوترابی، آقای دکتر سلیمی معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشکی پس از انجام صحبت‌هایی، تلفن آقای دکتر جان‌بابایی معاون درمان وزارت بهداشت را گرفتند و معاون وزارتخانه به صورت تلفنی با دکتر ابوترابی صحبت کرده و از ایشان تفقد و دلجویی کردند. همچنین براساس صحبت‌هایی که انجام شد، قرار شد که مقدمات انتقال آقای دکتر ابوترابی از آن استان به تهران هم اتفاق بیفتد و آقای دکتر جان بابایی هم گفتند در اولین فرصتی که بتوانیم شخصی را جای ایشان قرار دهیم این انتقال را انجام می‌دهیم تا ایشان به دلیل ضربه روحی که خورده‌اند با خانواده‌شان منتقل شوند و این تنها کاری است که می‌شود کرد برای کسی که در صف مقدم مبارزه با کرونا آسیب دیده است.» کرمانپور در ادامه گفت: «استاندار هم در این جلسه لوحی را به آقای دکتر ابوترابی تقدیم کرد به عنوان افتخار استان آذربایجان غربی و کسی که در صف مقدم مقابله با کرونا محکم ایستاده و پیش از اینکه این اتفاق برای او بیفتد هم خدمات بی‌شائبه‌ای انجام داده است ازجمله ونتیلاتورهایی که هماهنگ کرده است که توسط خیرینی برای بیمارستان تهیه شود و همچنین کارهایی که برای بسیاری از بیماران انجام داده در صورتی که جزو وظایف ایشان نبوده است.»

وی گفت: «دکتر عبایی رئیس شورای هماهنگی نظام پزشکی هم در این نشست صحبت‌های خوبی داشتند. ایشان در ابتدا از همسر آقای دکتر ابوترابی تشکر کردند که در اتفاقی که افتاده مرهم و همراه ایشان بوده و چه بسا حضور ایشان باعث شده که صدمات کمتری به ایشان وارد شود.»

برخورد مقامات قضایی و سیاسی با ضاربان دکتر ابوترابی
استاندار آذربایجان غربی در جلسه نخست با هیات اعزامی از سازمان نظام پزشکی کشور گفت: «اقدامات زیادی از طرف استانداری، فرمانداری، اداره کل اطلاعات و دانشگاه علوم پزشکی در این رابطه انجام شده است که همچنان پیگیر موضوع هستیم و امیدواریم که مقامات قضایی نیز با توجه به اطلاعاتی که در این زمینه دارند، اقدامات لازم را انجام دهند.»

محمد مهدی شهریاری گفت: «روز یکشنبه هفته‌ گذشته، متاسفانه شاهد اتفاق ناگواری در شهرستان پیرانشهر استان آذربایجان غربی بودیم. شخصی که به بیماری کرونا مبتلا شده بوده و متاسفانه به موقع به بیمارستان مراجعه نکرده بوده، بعد از اینکه در منزل حالت جسمانی او وخیم می‌شود، به بیمارستان مراجعه می‌کند. اما به دلیل اینکه حال خوبی نداشته است،‌ بعد از دو ساعت که از حضورش در بیمارستان می‌گذرد، در شرایطی که کادر بیمارستان در حال انجام اقدامات لازم و کارهای مربوط به تنفس مصنوعی و وصل دستگاه ونتیلاتور بوده‌اند، بیمار فوت می‌کند.»

وی ادامه داد: «متاسفانه سه تن از برادران بیمار به اشتباه فکر می‌کنند عامل فوت برادرشان قصور پزشکی بوده است و به همراه تعدادی دیگر به دکتر ابوترابی متخصص بیوشی حمله می‌کنند و او را به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند که این موضوع باعث به کما رفتن این متخصص می‌شود. بلافاصله مسئولین بیمارستان، مسئولین شهرستان، فرماندار و مدیر اطلاعات شهرستان به بیمارستان مراجعه کرده و موضوع را مدیریت و پزشک را سریعا برای معالجه به ارومیه منتقل می‌کنند.»

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: «در حال حاضر سه نفر از برادران مرحوم که اقدام به ضرب و شتم پزشک کرده بودند، در بازداشت به سر می‌برند.»

شهریاری تصریح کرد: «اقدامات زیادی از طرف استانداری، فرمانداری، اداره کل اطلاعات، دانشگاه علوم پزشکی در این رابطه انجام شده است که همچنان پیگیر موضوع هستیم و امیدواریم که مقامات قضایی نیز با توجه به اطلاعاتی که در این زمینه دارند اقدامات لازم را انجام دهند.»

وی در ادامه گفت: «با توجه به اینکه از اسفند98 درگیر بیماری کرونا هستیم و کادر پزشکی به صورت شبانه‌روزی مشغول درمان بیماران کرونایی هستند، متاسفانه یک حالت فرسایشی به وجود آمده و خیلی از اعضای کادر پزشکی نتوانسته‌اند حتی پدر و مادر و همسر و فرزندان و خانواده خود راببینند.»

استاندار آذربایجان غربی در پایان اظهار داشت: «مردم قدردان زحمات کادر پزشکی هستند و از این موضوع بسیار ناراحت بودند و خواستار برخورد مقامات قضایی و سیاسی با ضاربان دکتر ابوترابی هستند.» وی افزود: «من فکر می‌کنم در این شرایط که کادر پزشکی به صورت دائمی در حال خدمت به مردم عزیزمان هستند، مردم هم باید قدردان این عزیزان باشند. البته مردم هم تا به امروز به خوبی این کار را کرده‌اند. حتی اگر گاهی در بیمارستان‌ها کمبودی احساس شده و مردم متوجه ‌شدند، با جان و دل رفتند و کمک کردند و واقعا عموم مردم قدردان این سربازان سلامت هستند.»

استاندار آذربایجان غربی در پایان ضمن تاکید بر رعایت اصول بهداشتی از سوی مردم گفت: «امیدواریم با رعایت اصول بهداشت و سفارش‌هایی که از جانب کادر بهداشت و درمان کشور مطرح می‌شود، هرچه سریعتر بتوانیم بر این بیماری فائق آییم و کادر پزشکی که به صورت شبانه‌روزی و خستگی‌ناپذیر درحال انجام اقدامات لازم هستند، از این موضوع فارغ شوند و به زندگی عادی خودشان بازگردند.»


این مسئله باید در استان مدیریت شود
رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی هم در این جلسه گفت: «شرایط به گونه‌ایست که خود استان باید این مسئله را مدیریت کند. نباید اجازه دهیم که برخی افراد که فرقی هم نمی‌کند از کدام طرف باشند، بخواهند سوءاستفاده کنند و مقاصد خودشان را در این قضیه دنبال کنند.»

جواد آقازاده اظهار داشت: «استان ما یک استان محروم است. مخصوصا شهرستان‌هایی که در جنوب استان و مناطق مرزی هستند و پیرانشهر هم یکی از این شهرستان‌هاست. بنابراین عزیزانی که برای خدمت به این مناطق می‌آیند چه متخصصین، چه پرستاران و چه سایر حرف پزشکی، درواقع به این مردمی که در مناطق محروم زندگی می‌کنند، خدمات خود را ارائه می‌کنند.»

وی افزود: «خود مردم پیرانشهر هم قدرشناس هستند. پیرانشهر خیرینی دارد که من آنها را به خوبی می‌شناسم. بالاخره کار من طبابت است و در این شهر طبابت کرده‌ام و به خوبی می‌دانم که چه مردم جنوب استان و چه مردم شمال استان، قدرشناس عزیزانی از جامعه پزشکی هستند که به آنها خدمات ارائه می‌کنند ولی گاها اتفاقاتی می‌افتد که آنها برمی‌گردد به فرهنگ و بینش و شخصیت افرادی که چنین کارهایی انجام می‌دهند. درواقع زدن پزشک و پرستار، کار هر کسی نیست و من هم در فضای مجازی می‌بینم که مردم این کار را تقبیح می‌کنند. و اگر عده معدودی هم از این افراد طرفداری کنند، خودشان از همین شخصیت و قالب هستند. این چیزی است که ما از استان آذربایجان غربی برداشت کردیم.»

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: «از روز وقوع این حادثه هم من هم آقای استاندار در جریان ماوقع هستیم، خوشبختانه سیستم اطلاعاتی و قضایی هم با ما همراه است.»

آقازاده اشاره‌ای هم به تبعاتی کرد که ممکن است چنین حرکات و اتفاقاتی از نظر جذب متخصص و هم از نظر مسائل دیگر برای منطقه داشته باشد. وی همچنین گفت: «ما همراه با آقای استاندار و هماهنگ با هم با تمام توان در این مسیر حرکت می‌کنیم، قوه قضاییه هم حتما با ما هماهنگ خواهد بود که بتوانیم از حق همکاران و پرسنل بهداشت و درمان دفاع کنیم‌. چون اینکه هفت هشت نفر بریزند بر سر یک پزشک و او را به این شدت بزنند، واقعا بی‌انصافی است.»

وی خاطرنشان کرد: «من اصلا نمی‌خواهم فقط بحث کرونا را پیش بکشم. در زمان جنگ هم ما در این منطقه پزشکانی داشتیم که خدمت کردند و به شهادت رسیدند و برخی هم به درجه جانبازی نائل شدند. بنابراین ما از حق و حقوق این عزیزان حمایت می‌کنیم و تا آخر هم ایستاده‌ایم. امروز هم آقای دکتر نمکی تلفنی با من صحبت می‌کردند و ایشان هم گفتند که محکم بایستید.»

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی اضافه کرد: «‌البته شرایط به گونه‌ایست که خود استان باید این مسئله را مدیریت کند. نباید اجازه دهیم که برخی افراد که فرقی هم نمی‌کند از کدام طرف باشند، بخواهند سوءاستفاده کنند و مقاصد خودشان را در این قضیه دنبال کنند.»

وی گفت: «جامعه پزشکی افرادی خدوم و خدمتگزار هستند. از اول انقلاب و دوران جنگ هم به همین صورت بوده است، در دوران سازندگی هم به همین شکل و همین امروز که بیماری کووید19 در دنیا شیوع پیدا کرده است، به همان صورت است. ما همواره در خط مقدم بوده‌ایم و خواهیم بود و ان‌شا‌له که مردم هم قدردان هستند و بیشتر هم قدردانی خواهد کرد.»

آقازاده همچنین گفت: «من از دکتر ظفرقندی عزیز هم تشکر می‌کنم که نسبت به این موضوع عنایت ویژه دارند.»

وی در پایان توضیحاتی هم در ارتباط با روند درمان این متخصص بیهوشی ارائه کرد و گفت: «درمورد مشکلاتی که برای آقای دکتر ابوترابی به وجود آمده هم باید عرض کنم که استخوان بینی و فک ایشان دچار شکستگی شده است ولی ان‌شاله که مشکل چشمی پیدا نخواهند کرد.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو