کرونا و دغدغه‌هایی برای سلامت مردان
یادداشتی به قلم محمدرضا سهرابی، استاد گروه پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی


26 خرداد 1399 ساعت: 11:3شاید برای بسیاری مردان سخت باشد که قبول کنند ویروسی غیر قابل مشاهده آن‌ها را از پا در آورد. نشان دادن ضعف با استفاده از ماسک و دستکش یا شست و شوی مرتب دست‌ها برای بعضی سخت است.
به گزارش سپید، شانس پسر شدن از ابتدای دوره جنینی در زمان لقاح و تشکیل سلول  ۲۰ درصد بیشتر از دختر شدن است. میزان سقط در جنین پسر بیشتر است اما با این حال تعداد پسرهایی که به دنیا می‌آیند کمتر از یک درصد از دختران بیشتر هستند.

 ۲۵ تا ۳۱ خرداد ماه مطابق با ۱۵ تا ۲۱ ژوئن هفته جهانی سلامت مردان نامگذاری شده که فرصت مناسبی برای افزایش آگاهی آنان نسبت به بیماری‌ها است.

در تمام دوران زندگی احتمال مرگ برای مردها بیشتر از زنان است. در دوره کودکی تا جوانی حوادث و سوانح در مردان بیشتر بوده و در بالغ‌ها بیماری‌هایی مانند قلبی عروقی در مردان بیشتر از زنان است لذا تعداد سالمندان زن بیشتر از مرد است.

این مقدمه نشان دهنده اهمیت سلامت مردان است. این اهمیت وقتی دوچندان می‌شود که الگوی مراجعه مردان برای مراقبت سلامت ملاحظه شود. طبق مطالعات انجام شده مردها دیرتر برای دریافت خدمت مراجعه کرده و به همین علت بیماری آن‌ها در مراحل پیشرفته‌تر بوده و عوارض و مرگ و میر را بالا می‌برد.

در بیماری کرونا نیز طبق آمار اولیه درگیری مردان و مرگ و میر در آن‌ها بیشتر بوده است. علل مختلفی برای آن می‌توان تصور کرد:
۱. حضور مردان در خارج از خانه بیشتر از زنان است و آن‌ها بیشتر در معرض ابتلا هستند. به خصوص با توجه به محدودیت‌های دولت در حمایت از اقشار آسیب پذیر به خصوص افرادی که مشاغل روزمزد دارند به شدت تحت فشار قرار گرفتند و برای امرار معاش خود را به خطر انداخته و فاصله‌گذاری اجتماعی و محدودیت‌های تردد را معمولا رعایت نکردند.

۲. شاید برای بسیاری مردان سخت باشد که قبول کنند ویروسی غیر قابل مشاهده آن‌ها را از پا در آورد. نشان دادن ضعف با استفاده از ماسک و دستکش یا شست و شوی مرتب دست‌ها برای بعضی سخت است. آموزه‌های فرهنگی از گذشته به مردان آموخته است که مرد نباید گریه کند، مرد باید قوی باشد، مرد نباید درد را به روی خود بیاورد و... و. پس مرد نباید جلوی کرونا هم کوتاه بیاید!

لازم است امروزه این نگرش‌ها عوض شود. لازم است مردان به سلامت خود اهمیت دهند. مرد سالم در کنار زن سالم خانواده‌ای سالم با فرزندان سلامت پرورش می‌دهند.

عدم رعایت موارد بهداشتی در کرونا ممکن است باعث ابتلای وی شده و خانواده وی را به خطر بیندازد. اهمیت موضوع در آن است که یک سوم مبتلایان ناقلان بدون علامت هستند یعنی خود هیچ علامتی ندارند اما ویروس را انتقال می دهند. این افراد منشا گسترش بیماری در خانواده و جامعه هستند.

پس مواردی که لازم است مردان بیشتر رعایت کنند شامل، شستشوی مرتب دست‌ها، استفاده از ماسک در مکان های عمومی و به خصوص مکان‌های شلوغ، محدود کردن ترددهای غیر ضروری داخل شهری و بین شهری، استفاده نکردن از قلیان و دخانیات و سایر موارد مندرج در پروتکل های بهداشتی از سوی وزارت بهداشت است.ایرنا
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو