نایب رییس شورایعالی اخلاق پزشکی وزارت بهداشت عنوان کرد
بیان چالش‌های اخلاقی مطرح در زمینه همه‌گیری کووید 19
29 اردیبهشت 1399 ساعت: 18:2نایب رییس شورای عالی اخلاق پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست مجازی سازمان بین‌المللی Imamia Medics، به بیان چالش‌های اخلاقی مطرح در زمینه همه‌گیری کووید 19، پرداخت.
به گزارش سپید آنلاین به نقل از وبدا، در این نشست جهانی که توسط سازمان بین المللی  Imamia Medics به صورت زنده به زبان انگلیسی برای مخاطبین بین‌المللی برگزار شد، باقر لاریجانی با بهره‌گیری از رویکرد علمی و اسلامی به بیان چالش‌های اخلاقی مطرح در زمینه همه گیری کووید19، اصول اخلاقی مدیریت همه گیری و ملاحظات کاربردی در اجرای اصول اخلاقی پرداخت.
 
در ادامه وی لزوم مسئولیت پذیری سیاستگذاران، تخصیص منابع و حمایت از گروه‌های آسیب پذیر و رویکرد چند رشته ای به اخلاق زیستی از جنبه اسلام را تببین کرد.
 
لاریجانی با بیان این که محدودیت زمانی و کمبود منابع در همه گیری کووید19، از چالش‌های پیش روی سیاستمداران در سراسر دنیا است، اظهار کرد: «در همه گیری فعلی، اصول اخلاقی اساسی همچون، خود مختاری، عدالت، نفع رسانی و احترام به افراد باید مورد توجه قرار گیرد.»
 
رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، ادامه داد: «این اصول ممکن است در سنت‌ها و ایمان‌های مختلف تعریف و تفسیر متفاوتی داشته باشند و ما رویکرد اسلامی به آنها داشته‌ایم. وی لزوم اولویت تخصیص بودجه به تحقیقات در زمینه کووید19 و ضرورت سرعت عمل داوری‌های اخلاق پروژه‌ها با مدنظر قرار دادن کمترین خطر احتمالی برای محققین و شرکت کنندگان را تشریح کرد. همچنین، تحقیق در زمینه سلامت روان در ایام همه‌گیری را از ضرورت‌های موجود دانست.»

در پایان، سرپرست مرکز تحقیقات اخلاق پزشکی نیز ضرورت تدوین دایرهالمعارف اخلاق زیستی اسلامی را تبیین کرد.

گفتنی است، این سازمان بستری جهانی برای متخصصان سلامت و دانشمندان جامعه مسلمان شیعه در راستای خدمت به بشریت و ارائه آموزش و خدمات درمانی به جمعیت‌های کم برخوردار در سطح جهان فراهم کرده است.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو