ورزش از شرایط کرونایی خارج شد
28 اردیبهشت 1399 ساعت: 09:2با نامه وزیر بهداشت به وزیر ورزش سرانجام قرار است فعالیت‌های ورزشی انفرادی از سر گرفته شود، این فعالیت‌ها در پی تصمیم ستاد ملی کرونا از 15 اسفندماه سال جاری متوقف و قرار بود تا پایان سال ادامه داشته باشد، اما شرایط پاندمی کرونا این اجازه را به ورزشکاران به ویژه در ورزش‌های گروهی نداد تا بتوانند فعالیت‌های خود را از سر گیرند.
روند تعطیلی مسابقات ورزشی
ستاد پیشگیری از ویروس کرونا در ورزش کشور در مرحله نخست با صدور اطلاعیه‌ای اجازه برگزاری مسابقات فوتبال بدون تماشاگر را صادر کرد و در اطلاعیه شماره 3 خود نوشت: «به اطلاع عموم جامعه ورزش کشور می رساند با توجه به شرایط جدید بهداشتی و هماهنگی های به عمل آمده با وزرات بهداشت درمان و آموزش پزشکی همچنین وزارت ورزش و جوانان کلیه مسابقات کشور همچنان در لیگ‌های مختلف ادامه ولی بدون حضور تماشاگر خواهد بود بدیهی است با در نظر گرفتن کلیه شرایط تمهیدات بعدی بنابر ضرورت کشور و با هماهنگی همه دستگاه‌ها انجام خواهد شد.»

این ستاد در اطلاعیه شماره 4 خود همچنان فوتبال را مستثنی کرده و سالن‌های ورزشی را تعطیل کرد، و در اطلاعیه خود آورد: « برای حفظ سلامت جامعه ورزش، کلیه باشگاه‌های ورزشی(غیر از فوتبال) و سالن‌های ورزشی و استخرها اعم از خصوصی و دولتی به مدت صرفا یک هفته(از روز شنبه ۱۰ اسفندماه) تعطیل خواهند بود. بدیهی است طی این مدت باید این اماکن و تمامی سطوح مختلف آنها و وسایل گوناگون ورزشی و امکانات بهداشتی ضد عفونی و گندزدایی شود.»

این ستاد سر انجام در 15 اسفندماه فوتبال را نیز مشمول این تعطیلی کرده و در اطلاعیه پنجم خود نوشت :« با توجه به گزارش‌های ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر ادامه شرایط موجود در خصوص شیوع این بیماری و لزوم اقدامات پیشگیرانه، به استحضار می‌رساند تمام رویدادهای ورزشی سراسر کشور از جمله لیگ‌های فوتبال، تمام اماکن ورزشی و تمرینات تیم‌های باشگاهی تا پایان سال تعطیل خواهند بود».

پس از این اقدام تمامی فعالیت‌های ورزشی تعطیل شد و این تعطیلات تا روزگذشته ادامه پیدا کرد. در این میان برخی باشگاه‌های ورزشی اقدام به برقراری فعالیت‌های روزانه خود کرده بودند که با تذکرهای فدراسیون پزشکی ورزشی این فعالیت‌ها نیز منع شد، از سوی دیگر در این مدت پروتکل‌های مختلفی برای فدراسیون‌های مختلف ورزشی از فدراسیون پزشکی صادر شد تا بر اساس آن به فعالیت‌های خود بپردارند.

ورزش‌های انفرادی مجاز
هفته گذشته سعید نمکی وزیر بهداشت در گفت‌وگویی اعلام کرد که در جلسه آینده ستاد ملی کرونا در رابطه با بازگشایی‌های ورزشی و اجازه تمرینات به تیم‌های لیگ تصمیم‌گیری می‌شود. امروز سر انجام در جلسه ستاد ملی کرونا تصمیم بر این شد تا کلیه ورزش‌های انفرادی که نیاز به تجمع و تماس گروهی نداشته باشند در سراسر کشور اجازه فعالیت داشته باشند. در این راستا سعید نمکی نیز در نامه‌ای به سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان نوشت: «پیرو مصوبه بند 9 هجدهمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مورخ 14/02/1399 فعالیت باشگاه های ورزشی انفرادی و غیرگروهی که ارتباط فردی زیادی ندارد با رعایت دستورالعمل بهداشتی برای کلیه شهر ها مجاز می باشد. لازم به ذکر است که دستورالعمل مربوطه در سایت معاونت بهداشت ، مرکز سلامت محیط و کار در دسترس عموم می باشد.»، پیش از این فدراسیون پزشکی ورزشی در اطلاعیه شماره 13 خود اسامی 30 رشته ورزشی را شامل تنیس، تنیس روی میز، وزنه برداری، بدمینتون، قایقرانی انفرادی، دوومیدانی، اسکیت، بولینگ، تیراندازی، تیراندازی با کمان، سوار کاری، اتومبیلرانی و موتورسواری ، دوچرخه سواری، کوهنوردی، گلف، جهت یابی، اسکی، پیاده روی، بازی های فکری، طناب زنی، ورزش های طبیعی، ماهیگیری ورزشی، فریزبی، یوگا، ورزش تفریحی مهارت فردی، ورزش آمادگی جسمانی فدراسیون ورزش های همگانی، غواصی، دارت، پتانگ و شطرنج به عنوان رشته‌های ورزشی مجاز از سوی وزارت بهداشت اعلام کرده بود.

برگزاری مسابقات ورزشی
در همین حال سخنان مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان نیز در جلسه ستاد ملی کرونا نه ناظر به انجام ورزش‌های انفرادی که در نامه وزیر بهداشت مورد تاکید قرار گرفته بود بلکه در رابطه با انجام مسابقات ورزشی بود، به گزارش سپید سلطانی‌فر اظهار کرد: «به مدت شش هفته و هر پنج روز یک بار می‌توانیم مسابقات را برگزار کنیم.به طور حتمی مسابقات بدون حضور تماشاگران و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و نظارتی برگزار می‌شود. اگر خدای نکرده در حدود ۲۰ تا ۲۵ خرداد مشکلی وجود داشته باشد، برنامه لیگ برتر را دوباره متوقف می‌کنیم.»

سخنان سلطانی فر پس از آن صورت گرفت که رئیس جمهور در نشست ستاد ملی کرونا گفت: «فعالیت‌های ورزشی بازگشایی خواهند شد البته این کار باید در چارچوب پروتکل های بهداشتی و بدون تماشاچی باشد، هیچ اجتماعی را شاهد نباشیم و تماشاچی در این حوزه حضور نداشته باشد که این پروتکل از سوی وزارت بهداشت ابلاغ خواهد شد.»

خلیلیان رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی نیز در همین رابطه اظها کرد: «مقدمات انجام ابلاغ وزارت بهداشت در ورزش انجام آماده شود، باید تمامی محدودیت‌ها را در نظر گرفت، ضمن اینکه بر اساس پروتکل‌های ابلاغی از سوی وزارت بهداشت عمل می‌کنیم. »

با توجه به این سخنان هنوز این نمی‌توان دریافت که سرانجام مسابقات ورزشی قرار است از سر گرفته شود یا ورزش‌های انفرادی در هر صورت ای تصمیم بر عهده ستاد ملی کرونا است. البته نباید از وضعیت اقتصادی باشگاه‌های وزشی به ویژه باشگاه‌های کوچک و خصوصی که غافل سد که در این مدت زیان‌های بیشماری را متحمل شده‌اند. از سوی دیگر باید این مساله نیز توجه کرد، که فعالیت‌ها ورزشی گروهی به هر حال واجد تماس‌های فیزیکی نیز بوده و ورود هر ورزشکاری باید مشروط به اخذ تاییدیه‌های سلامت باشد.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو