رئیس هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی تشریح کرد؛
سرنوشت سرمایه‌های میلیاردی «آواپزشک»/ افزایش تولید 8 برابری ونتیلاتور در کشور
17 فروردین 1399 ساعت: 14:1رئیس هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت در خصوص سرنوشت سرمایه‌های میلیاردی شرکت آوا پزشک و نحوه واگذاری تجهیزات آن توضیح داد
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از فارس، مهدی یوسفی رئیس هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران در ارتباط ویدئو کنفرانس که با حضور تعدادی از خبرنگاران برگزار شد اظهار داشت: همکاران من در هیات امنا به صورت شبانه روز در حال فعالیت هستند تا اقلام محافظتی در کوتاه‌ترین زمان تهیه شود و بالغ بر24 میلیون اقلام حفاظتی توزیع شد، 932 تخت آی سی یو نیز با دستور معاون درمان توزیع شده است این اقلام به دلیل پیش‌بینی‌های انجام شده قبل از شیوع کرونا بوده است.
وی گفت: بالغ بر 85 درصد اقلام تامین شده برای دانشگاه‌ها از شرکت‌های داخلی و دانش بنیان بوده است و خرید تضمینی صورت گرفته است، 1200 میلیارد به صورت تضمینی خرید شده است که اقلامی نظیر ونتیلاتور از این اقلام هستند، در حوزه تولید با کمترین مشکل مواجهیم و تولید در کشور ما علی رغم اینکه برخی کشورها با مشکل تولید مواجه هستند تولیدکنندگان ما ترغیب شدند و برخی کارگاه‌ها دستگاه‌های تولید ماسک را تولید کردند و میزان تولید ماسک را به سه برابر میزان قبل از شیوع کرونا رساندند.
یوسفی گفت: هیچ ایام تعطیلی نداشتیم و همواره در حال خدمت رسانی بوده‌ایم و با این مکانسیم ایجاد شده جوانان بروند این اقلام را تولید و در اختیار دانشگاه قرار گرفت و برای وقایع پیش رو آمادگی داریم. به گفته یوسفی، در مورد مواد ضدعفونی کننده به دانشگاه‌ها ذخیره سه هفته‌ای را دادیم و در مورد ماسک نیز به زودی همین اتفاق خواهد افتاد و با همت وزارت صنعت این روند بهتر خواهد شد.

تولید 100 درصد اقلام مصرفی در کشور
رئیس هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران افزود: بالغ بر 85 درصد از اقلام 26 گانه برای دانشگاه‌ها تامین شد تولید داخل است و دستگاه‌هایی مثل سی تی اسکن از اقلام وارداتی است دوستان ورود پیدا کردند و امیدواریم تا شش ماه آینده 100 درصد اقلام سرمایه‌ای و مصرفی تنفسی و بیماران کرونا در کشور تولید شوند.
وی افزود: وضعیت ما در حوزه دستگاه‌های تولیدکننده خوب است و حتی دستگاه‌های تولید کننده در کشور تولید می‌شود که در سال‌های آینده این موضوع نمایان‌تر خواهد شد و جزو صادرکنندگان تجهیزات پزشکی خواهیم بود و ظرف یک ماه آینده در زمینه تجهیزات حفاظتی جزو صادرکنندگان خواهیم بود.
یوسفی تصریح کرد: محصول مدیریت بحران کشور ما افزایش تولید داخل در اقلامی بوده است که آنها در کشور وجود نداشت و شعار جهش تولید از ابتدای سال تحقق پیدا کرد. وی با اشاره به کمبود برخی اقلام اقلام حفاظتی در کشور گفت: در روزهای اول شیوع بیماری مشکلاتی داشتیم که نیاز ما نسبت به تولید و تامین یک به پنج بود. این تقریبا به حوزه ۴ به ۵ می‌رسد و در هفته‌های آینده نیاز مراکز درمانی ما سر به سر می‌شود که بتوان مابقی اقلام در مراکز فروش و نیازمندی مردم توزیع شود.

وضعیت کشفیات ماسک و اقلام بهداشتی
یوسفی گفت: کشفیات در روزهای ابتدایی در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی هر استان قرار گرفت و در استان تهران نیز کشفیات در اختیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی قرار گرفت و بین مراکز درمانی توزیع شد. به کمک دوستان امنیتی روند مخفی‌سازی تقریبا صفر شده است. در زمینه دارو معاونت پژوهشی همه داروهای وارداتی کشور در اختیار بیماران قرار می‌گیرد و بخشی نیز در حوزه پژوهشی مورد استفاده قرار می‌گیرد و هیچ دارویی که در فارماکوپه ثبت نشده باشد اجازه مصرف ندارد و هر دارویی که تاییدیه دریافت کند و اثبات شود که موثر هستند وارد، تولید و مصرف خواهند شد.

افزایش 4 هزار تخت آی سی یو تا پایان سال
یوسفی گفت: پیش بینی 4 هزار تخت آی سی یو انجام شده است و تا پایان سال 4 هزار تخت آی سی یو اضافه خواهد شد، بالغ بر 1200 تخت آی سی یو و ونتیلاتور که روزانه 5 الی 6 دستگاه بود امروز 40 دستگاه است و با تراز افزایش تولید تولیدکنندگان این تخت‌ها تا پایان اردیبهشت ماه مهیا خواهد شد.
وی عنوان کرد: ماسک‌هایی که وارد شد برای پر کردن فاصله تولید و مصرف بود. تا آخر فروردین واردات ماسک‌هایی که انجام شده، برای این ۲ هفته کفایت می‌کند.
یوسفی در پاسخ به سوالی درباره تامین اقلام حفاظتی برای درمانگاه‌ها و مطب‌ها گفت: نظام پزشکی طی جلساتی که با دبیرخانه ستاد ملی کرونا داشته، برنامه‌ریزی کرده است که اقلام حفاظتی برای درمانگاه‌ها تهیه شود و به شکل متمرکز در اختیار آنها قرار گیرد.
به رئیس هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران در مراکز درمانی یک میلیون و دویست هزار ماسک جراحی و صدهزار ماسک ان 95 نیاز داریم، یک شرکت در اصفهان سیصدهزار ماسک به ظرفیت کشور اضافه کرده است و طی هفته‌های آتی به یک میلیون خواهد رسید، در ماسک ان 95 حدود 50 هزار تولید داریم که با نیاز کشور فاصله دارد و کمبود از طریق واردات جبران می‌شود.

افزایش تولید 8 برابری ونتیلاتور در کشور
وی افزود: در مورد ونتیلاتور افزایش تولید 8 برابری داشته‌ایم و از تولید 5 دستگاه به 40 دستگاه رسیده‌ایم. بر اساس شاخص بصری حواله صادر می‌شود و هیچ انقطاعی بین صدور حواله و تحویل وجود ندادر و در روزهای تعطیل دانشگاه‌ها این اقلام را دریافت کرده‌اند اگر قرار بود این موضوع با تاخیر انجام می‌شد باید یک صف طولانی از ماشین‌ها مواجه بودیم.
وی عنوان کرد: صندوق فناوری و دانش‌بنیان‌ها خرید تضمینی را انجام دادند و اگر این اتفاق نمی‌افتاد تولیدکننده انگیزه تولید نداشت و ما بازار را برای تولیدکننده‌ها فراهم کردیم. هیات امنای ارزی توانسته فضای خرید را به کنترل قیمت و تضمین بازار انجام دهد، هیچ دانشگاهی امروز پشت خط پرداخت نقدینگی نمانده و ما فشاری برای دریافت مطالباتمان از دانشگاه‌ها وارد نکرده‌ایم. پس از کرونا مطالبتمان از دانشگاه‌ها به 500 میلیارد تومان خواهد رسید اما در حجم بالای تامین نیاز بیمارستانی مشکلاتی وجود دارد که این نقد وجود دارد، هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در تمام ایام سال از دانشگاه‌ها حمایت کرده است.

هزینه 600 میلیاردی برای تامین اقلام سرمایه‌ای
وی با بیان اینکه تا الان ۶۰۰ میلیارد تومان هزینه تامین اقلام سرمایه‌ای و مصرفی برای مراکز درمانی انجام شده است گفت: حتی سرمایه‌هایی که تخصیص پیدا کرده برای اقدامات دیگر، در حوزه کرونا صرف می‌شود. در خصوص محول‌ها سازمان غذا و دارو، هم در تولید الکل و هم محلول‌های شوینده با مدیریت وزارت صمت، به شدت تولیدات خود را افزایش دادند. بسیاری از شرکت‌های دارویی خطوط تولید خود را به سمت محلول‌های شوینده بردند و این ظرفیت ما را خیلی بالا برد.

توزیع اقلام اهدایی در مراکز درمانی
به گفته یوسفی، برای تجهیزات اهدایی از کشورهای دیگر تیم سه نفره رصد از سوی وزیر ( مدیرکل بازرسی وزارت بهداشت، مدیر کل حراست و بین الملل وزارت بهداشت) تعیین شده و نحوه وارد شدن و توزیع این اقلام را رصد می‌کنند؛ این اقلام پس از ترخیص وارد انبار هلال احمر و شمارش می‌شود تا زمانی که وارد انبار هلال احمر نشود میزان و تعداد اقلام مشخص نیست به صورت کلی تعداد اقلام سرمایه‌ای محدود بوده است و بین دانشگاه‌های علوم پزشکی توزیع شده است.

وضعیت شرکت‌های آوا پزشک
یوسفی در پاسخ به سوالی درباره شرکت‌های آوا پزشک که زیرمجموعه هیات امنای ارزی وزارت بهداشت است، اظهار کرد: هیات امنای صرفه جویی ارزی به عنوان نهاد عمومی غیردولتی در ابتدا که مصوبه قانونی گرفت فقط یک شرکت با عنوان آوا پزشک داشت. این شرکت کارخانه‌ای در آشتیان بود که متولی تولید سوزن و سرنگ سازی است. سپس شرکت‌های آوایی ما در حوزه‌های عمرانی و آی تی و هنری افزایش پیدا کرد. بعد از آمدن دکتر نمکی دستور داده شد که شرکت‌هایی که مورد نیاز نیست به بخش خصوصی تحویل داده شود و شرکت‌های آوای عمران و آوای هنر و آوای فناوری به سمت انحلال رفتند.
وی ادامه داد: در روند شیوع کرونا هم از لحاظ حقوقی روی این موضوع کار شده است. در حال حاضر شرکت آوا پزشک و آوای کارآفرین داریم. بسیاری از پرستاران از طریق آوای کارآفرین خدمت رسانی می‌کنند. آوای پردیس هم از سال گذشته به هیات امنا پیوست که این شرکت دارای شرکت‌های هلیکوپتری و هتل‌داری بود و به مرحله فروش رسیده است. هتل مربوطه به معاونت دانشجویی و صندوق دانشجویی تحویل می‌شود و هلیکوپتری هم به سازمان اورژانس کشور تحویل داده خواهد شد.
یوسفی بیان کرد: کارخانه‌ها نیز یا وارد بورس شده یا وارد شراکت‌های اقتصادی خواهند شد تا به سمت شفافیت بروند. وی افزود: وزیر بهداشت و اعضای هیات امنا پیگیر این موضوع هستند و ۵۰ درصد مرحله شفاف سازی اتفاق افتاده و تلاش ما این است که در حوزه‌های حقوقی و پشتیبانی این کار را در ۶ ماه ابتدایی سال ۹۹ انجام بدهیم تا این سیستم از حالت تصدی گری خارج شود.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو