نماینده ویژه وزیر بهداشت و ناظر بر بسیج ملی مقابله با کرونا، مهمترین مشکلات سیستم درمان کشور را تشریح کرد
کمبود تست و تجهیزات حفاظتی برای کادر درمان در روزهای اول شیوع کووید19 جزو نقایص کار ما بود
16 فروردین 1399 ساعت: 13:1نماینده ویژه وزیر بهداشت و ناظر بر طرح بسیج ملی مقابله با کرونا در تشریح مهمترین مشکلات سیستم درمان کشور، کمبود تجهیزات حفاظتی برای کادر درمان و کمبود تست کرونا در روزهای اول را ازجمله اشکالات مراکز درمانی در روزهای نخستین مواجهه با بیماری کووید19 دانست و گفت: شاید ما می‌توانستیم هماهنگی‌های بیشتری داشته باشیم و خیلی از فاصله‌گذاری‌ها را زودتر شروع کنیم. مثلا موج اول سفرهای نوروزی را نداشته باشیم. ولی همانطوری که مراجع بین‌المللی اعلام می‌کنند و باتوجه به شدت بروز و درگیر شدن زودهنگام ما، معلوم است که عملکرد ما در کنترل مرگ و میر مناسب بوده است.
ایرج حریرچی که امروز در نشست خبری از طریق ویدئوکنفرانس پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود، در پاسخ به سوال خبرنگار سپید درمورد کمبودها و نقایص مراکز درمانی در مواجهه با بیماری کووید19 گفت: واقعیت این است که ما هم مثل همه کشورهای دیگر دنیا در اولین روزها با موج عظیمی از ابتلا مواجه شدیم و برای تهیه لوازم حفاظتی هیچ آمادگی نداشتیم. ما از این بابت شرمنده جامعه پزشکی و پیراپزشکی و پرستاری کشور هستیم که در بعضی مراحل وسایل حفاظتی ما کم بود و این یکی از بزرگترین نقایص ما بود ولی با کمال افتخار عرض می‌کنم که حداقل در بخش بستری و در بیمارستان‌های دولتی، هیچ پزشک و پرستار و پیراپزشکی کم‌فروشی نکرد و با حداکثر توان فعالیتش را انجام داد.

وی تصریح کرد: خوشبختانه این مسئله و این نگرانی در مورد تخت و تجهیزات به یکی دو روز در کشور ما محدود بود که آن هم عملا در پذیرش بیمارانمان تاثیر نداشت و ما همه بیماران را پذیرش کردیم.

معاون کل وزارت بهداشت اضافه کرد: من نمی‌خواهم اسم کشور خاصی را ببرم ولی شما ببینید که کشورهای اروپای غربی و آمریکای شمالی که جزو 7 اقتصاد برتر دنیا و 7 کشور صنعتی جهان هستند، الان رسما به پزشکان گفته می‌شود که افرادی با سن بالاتر از فلان سن و یا افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان را به ونتیلاتور وصل نکنید. ما هیچ‌وقت در کشورمان به این مرحله نرسیدیم و همه بیماران را پذیرش کردیم. شما ببینید ما در کشورمان افراد بهبودیافته 90 ساله و 100 ساله داریم.

حریرچی افزود: شاید یکی دیگر از نقایص ما که خیلی از کشورهای دیگر هم با آن مواجه هستند، کمبود تست در روزهای اول بود. البته الان ظرفیت مناسبی فراهم شده ولی باز ظرفیتش برای ایزولاسیون بیماران و افراد مشکوک شدیدا باید افزایش پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: بالاخره این نقایص وجود داشته است. شاید ما می‌توانستیم هماهنگی‌های بیشتری داشته باشیم و خیلی از فاصله‌گذاری‌ها را زودتر شروع کنیم. مثلا موج اول سفرهای نوروزی را نداشته باشیم. ولی همانطوری که مراجع بین‌المللی اعلام می‌کنند و باتوجه به شدت بروز و درگیر شدن زودهنگام ما، معلوم است که عملکرد ما در کنترل مرگ و میر مناسب بوده است.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو