رئیس اداره صادرات تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت:
به دنبال افزایش صادرات تجهیزات پزشکی هستیم
16 دی 1397 ساعت: 19:10رییس اداره صادرات تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: اولویت ما تامین نیاز داخل است، اما می‌توان با مکانیزم‌هایی ظرفیت تولید کارخانجات را افزایش داد تا صادرات نیز افزایش پیدا کند.
به گزارش سپیدآنلاین، سید آصف مهدوی با بیان اینکه هدف گذاری اداره کل تجهیزات پزشکی برای افزایش ١٠ برابری صادرات تجهیزات پزشکی است، گفت: برای دستیابی به صادرات ٢۴٠ میلیون دلاری در حوزه تجهیزات پزشکی اقدامات خوبی انجام شده و می‌توانیم با دستیابی به این هدف درس خوبی به دشمنان‌مان بدهیم.

وی افزود: خوشبختانه در حوزه صادرات تجهیزات پزشکی، شرکت های فعالی داریم. البته میزان صادرات تجهیزات پزشکی تولید داخل در حد ایده آل نبوده، اما پتانسیل‌های خوبی برای افزایش صادرات وجود دارد.

رئیس اداره صادرات تجهیزات پزشکی خاطرنشان کرد: ایران در سال گذشته حدود ٢۴ میلیون دلار صادرات در حوزه تجهیزات پزشکی داشته که بنا به اعلام مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت مبنی بر ۱۰ برابر شدن میزان صادرات در حوزه تجهیزات پزشکی، باید امسال به رقم ٢۴٠ میلیون دلاری در این حوزه برسیم.

مهدوی اضافه کرد: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که این هدف بزرگ تحقق خواهد یافت، چراکه هم پتانسیل آن در بازارهای خارج از کشور وجود دارد و هم شرکت های تجهیزات پزشکی داخلی ظرفیت افزایش صادرات تولیدات شان را دارند.

وی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم تا پس از ثبت و جمع‌بندی اطلاعات، آمار صادرات سال ٩٧ را در سه ماه نخست سال ٩٨ منتشر کنیم، افزود: شرکت‌های ما در دو نمایشگاه تجهیزات پزشکی مدیکا و عمان‌هلث شرکت کردند و دولت به پیشنهاد اداره کل تجهیزات پزشکی ٧٠ درصد یارانه برای این شرکت‌ها در نظر گرفت تا بتوانند در این نمایشگاه‌ها حضور پیدا کنند.

رئیس اداره صادرات تجهیزات پزشکی ادامه داد: خوشبختانه این شرکت‌ها توانستند با برخی کشورها برای صدور تولیدات‌شان مذاکراتی داشته باشند. بر همین اساس برای انتقال تکنولوژی و افزایش صادرات‌شان با کشور عمان در حال رایزنی هستند و حتی می‌توانند از طریق عمان کالاهایشان را به سایر کشورهای عربی هم صادر کنند.

مهدوی با بیان اینکه اقدامات دیگری هم در راستای افزایش صادرات تجهیزات پزشکی ایرانی در دستور کار است، گفت: یکی از اقدامات‌ ما، شناسایی بازارهای صادراتی است که این کار انجام شده و شرکت‌ها در حال برنامه‌ریزی و حضور در مناقصات بازارهای هدف هستند. برای مثال اقدامات خوبی در کشور عراق انجام شده است، به طوری که در حال ‌حاضر شرکت‌های تجهیزات پزشکی ایران در مناقصات بزرگ تامین تجهیزات پزشکی کشور عراق شرکت کرده‌اند.

وی تصریح کرد: شرکت‌های تجهیزات پزشکی ایرانی در سوریه نیز به شدت در حال رقابت برای صادرات هستند. در کشورهای آسیای جنوب شرقی، آمریکای لاتین و اوراسیا هم پیگیر صادرات تجهیزات پزشکی ایرانی هستیم؛ به طوری که مذاکراتی با کشور ارمنستان انجام شده و در روزهای آتی قرار است شرکت‌های ایرانی در ارمنستان حضور یافته و در راستای انتقال تکنولوژی مذاکره کرده و بسترهای صادرات را در کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا ایجاد کنند.

مهدوی در ادامه گفت: طبق پیمان اوراسیا اگر بتوانیم فرآورده‌هایمان را در یکی از کشورهای عضو این پیمان ثبت کرده و به فروش برسانیم، می‌توانیم در سایر کشورهای عضو نیز فروش داشته باشیم.

رئیس اداره صادرات تجهیزات پزشکی با اشاره به برخی اقدامات زیرساختی در راستای افزایش صادرات تجهیزات پزشکی ایرانی، اظهار داشت: در این راستا آموزش‌هایی را برای شرکت‌های صادرکننده ارائه داده و برای فرآیند صدور پروانه‌هایشان نیز تسهیلاتی را در نظر گرفته‌ایم. از طرفی دریافت CE (علامت تضمینی که به منظور ایجاد هماهنگی اجباری در بسیاری از محصولات تجاری و صنعتی که در سطح اروپا تولید یا به فروش می‌رسند، ارائه می‌شود) را الزامی کردیم. در این صورت شرکت‌های تجهیزات پزشکی می‌توانند به بازارهای اروپایی هم وارد شوند.  

وی افزود: در حال‌حاضر اروپای شرقی بازاری است که می‌توانیم به خوبی به آن ورود کنیم و زمانی که محصولی CE داشته باشد، امکان ورود به اتحادیه اروپا را هم دارد. در گذشته اگر شرکتی ایزو و یا ایزو ١٣۴٨۵ را داشت، کافی بود، اما در حال حاضر اعلام کرده‌ایم که داشتن CE نیز الزامی است. البته اگر شرکتی بازار صادراتی دارد که CE  نمی‌خواهد، مانعی برای صادراتش ایجاد نمی‌کنیم، اما این اجبار را برای شرکت‌ها گذاشتیم تا بتوانند در بازارهای صادراتی بیشتری حضور یابند.

مهدوی خاطرنشان کرد: باید توجه کرد که هر کالایی که مجوز تولید در ایران را داشته باشد، می‌تواند صادر شود. البته اولویت ما تامین نیاز داخل است. هرچند که می‌توان با مکانیزم‌هایی ظرفیت تولید کارخانجات را افزایش داد تا هم نیاز داخل تامین شود و هم صادرات را افزایش دهیم. ما با همکاری گروه تامین اداره کل تجهیزات پزشکی از شرکت‌ها خواسته‌ایم به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند تا هم بازار تجهیزات پزشکی داخلی را تامین کنند و هم به صادرات لطمه نخورد.

وی با بیان اینکه تلاش می کنیم برای شرکت‌ها تسهیلاتی را فراهم کنیم تا بتوانند با سرعت بیشتری بازارهای صادراتی را به دست آوردند، گفت: به عنوان نمونه در اولین گام برای حضور در نمایشگاه مدیکا و عمان هلث به شرکت‌ها، ۷۰درصد یارانه ارائه کردیم و شرکت‌ها با هزینه اندکی در این نمایشگاه‌ها شرکت کردند. هر شرکت باید برای حضور در این نمایشگاه‌ها به صورت آزاد ۳۱۵۰ یورو می‌پرداخت، اما ۲۲۵۰ یورو را دولت پرداخت تا شرکت‌های ایرانی بتوانند با هزینه اندکی در این نمایشگاه‌ها حضور پیدا کنند.

رییس اداره صادرات اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در پایان افزود: در نظر داریم که از محل صندوق پژوهش و فناوری برای دریافت CE به شرکت‌های تجهیزات پزشکی یارانه بدهیم. رسیدن به صادرات ۲۴۰ میلیون دلاری در حوزه تجهیزات پزشکی هدف‌گذاری سال جاری بوده و ما تلاش می کنیم که به این هدف برسیم. بر همین اساس امیدواریم علیرغم همه مشکلاتی که برخی از آن‌ها پیش‌بینی نشده بوده، مانند تحریم‌های ظالمانه‌ای که به ما تحمیل شده است، بتوانیم این هدف را محقق کنیم و با رسیدن به این هدف درس خوبی به دشمنان‌ مان دهیم. این دستاورد قطعا برای مردم هم خوشایند خواهد بود.

ایسنا
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو