رئیس انجمن نورویورولوژی خبر داد
دیابتی ها در معرض خطر ناباروری
15 دی 1397 ساعت: 13:10رئیس انجمن نورویورولوژی ایران با اشاره به اینکه 41 درصد افراد مبتلا به دیابت که 5 سال از بیماری‌شان گذشته باشد در معرض خطر ناباروری قرار دارند، گفت: دیسک کمر، افسردگی، ام‌.اس و دیابت از جمله بیماری‌هایی است که می‌تواند سبب اختلال در باروری افراد شود.
به گزارش سپیدآنلاین، مهری مهراد رئیس انجمن نورویورولوژی ایران در نشست خبری گفت: بسیاری از افراد جامعه از جمله بیماران مبتلا به دیابت، ام‌اس، پارکینسون و افراد گرفتار دیسک کمر دچار مشکلات نوروژنیک می‌شوند.

وی افزود: مشکل ادراری اولین تظاهر بیماری ام‌اس به شمار می‌رو، این موضوعات می‌تواند سبب مشکلات باروری و جنسی در این افراد شود که با علم نورویورلوژی می‌توان جهت کمک به آنها اقدام کرد.

مهرداد در ادامه از راه‌اندازی مراکز سلامت  جنسی برای این بیماران خبر داد و گفت:‌ به غیر از بیماران سایر افراد سالم نیز می‌توانند از خدمات مربوط به این حوزه سلامت در کلینیک‌ها و مراکز بهره‌مند شوند.

رئیس انجمن نورویورولوژی ایران با اشاره به اینکه 41 درصد افراد که 5 سال از دیابت آنها گذشته باشد دچار مشکلات باروری و جنسی هستند،‌گفت: امروزه بسیاری از افراد مبتلا به دیابت در سنین باروری قرار داشته که با استفاده از روش‌های  غیرتهاجمی می‌توان جهت رفع مشکل آنها اقدام کرد.

وی خاطرنشان کرد: اگر افراد مبتلا به دیابت چکاپ مرتبط اورولوژی داشته باشند  زودتر می‌توان به آنها کمک کرد و اقدامات لازم را جهت رفع مشکلات ناباروری و جنسی آنها انجام داد.

مهرداد اضافه کرد: بیماری‌هایی همچون افسردگی، پارکینسون، ام‌اس، دیسک کمر از جمله عوامل دخیل در بروز مشکلات باروری و جنسی است که استرس زیاد، یائسگی و  عوارض دارویی می‌تواند سبب این مشکل شود.
در مراکز سلامت مربوطه می‌توان خدمات لازم را به بیماران انجام داد و جهت رفع مشکلات ناباروری آنها اقدام کرد.

رئیس انجمن نورویورولوژی تصریح کرد: بی‌اختیاری ادرار 4 نوع مختلف دارد که در نوع اول فرد با افزایش فشار داخل شکم از جمله هنگام سرفه، عطسه و ورزش دچار بی‌اختیاری ادرار می‌شود.
نوع دوم بی‌اختیاری، فوریتی است و نوع سوم ترکیب نوع اول و دوم به شمار می‌رود. همچنین در نوع چهارم فرد شبانه‌روز دچار بی‌اختیاری بوده و باید به صورت کامل از پوشک استفاده کند.بی‌اختیاری ادرار علل مختلفی دارد که در مردان دیابت، پروستات و ام‌اس دلیل اصلی آن به شمار می‌رود.

مهرداد در پایان خاطر نشان کرد: میلیون‌ها نفر در دنیا دچار بی‌اختیاری ادرار هستند که نگه داشتن ادرار می‌تواند به تدریج سبب بی‌اختیاری ادرار در افراد شود بنابر این والدین باید همواره این توصیه را به کودکان خود داشته باشند که از نگه داشتن ادرار در مثانه اجتناب کنند.

فارس
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو