معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد
ضرورت تشکیل گروه های مجازی منطقه ای برای افزایش همکاری بین رشته ای
8 دی 1397 ساعت: 19:10معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم همکاری دانشگاه های مستقر در مناطق آمایشی، گفت: ضروری است از تمام نیروهای منطقه در اداره کلان مناطق آمایشی بهره برداری شود.
به گزارش سپیدآنلاین له نقل از وبدا، باقر لاریجانی در نشست مجازی با مناطق آمایشی که امروز برگزار شد با اشاره به برنامه آمایش سرزمینی گفت: این برنامه سال ها در کشور مطرح بوده، که ایران کشور بزرگی است و برای اینکه در این وسعت بتوانیم برنامه ها را اجرا کنیم، لازم است که آمایش اجرا شود.

وی افزود: وزارت بهداشت، اولین نهادی است که این فرصت را پیدا کرده که این برنامه را اجرا کند و اولین حوزه ای که آمایش سرزمینی مصوب را اجرا کرد، حوزه آموزش است و سایر حوزه های وزارت بهداشت هم در حال برنامه ریزی برای اجرای این برنامه در کشور هستند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت، گفت: لایه مدیریتی نوینی در نظام سلامت ایجاد شده و لازم است در حوزه آموزش از این فرصت برای استفاده از ظرفیت های بومی برای ارتقای آموزش استفاده شود.

وی یکی از جلوه های این مصوبه را تشکیل کلان مناطق آمایشی ذکر کرد و اظهار داشت: برخی از کلان مناطق عملکرد خوبی در این زمینه داشتند و از افراد در سطح منطقه برای پیشبرد برنامه های منطقه استفاده کردند.

دکتر لاریجانی با اشاره به اهمیت مدیریت مناطق آمایشی، بر لزوم شکل گیری ساختار مناطق اشاره کرد و افزود: دانشگاه های مستقر در مناطق لازم است با یکدیگر همکاری کنند و دانشگاه های بزرگتر از دانشگاه های کوچکتر حمایت کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: بحث مراکز سنجش منطقه ای یکی از مباحث مهم است، چراکه اجرای برخی از آزمون ها از طریق مناطق انجام می شود و لازم است برای اجرای مناسب این آزمون ها ساختار مناسبی در منطقه وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه ارزیابی مراکز سنجش منطقه ای توسط مرکز سنجش آموزش پزشکی انجام می شود، گفت: مراکز مهارت های بالینی مناطق شکل گرفته است و راه اندازی مراکز آموزش مجازی مناطق نیز در حال پیگیری است. ضمن اینکه توسعه آموزش مجازی تحول چشمگیری را در آموزش علوم پزشکی ایجاد می کند.

دکتر لاریجانی افزود: با توجه به توسعه آموزش علوم پزشکی و افزایش تعداد فارغ التحصیلان علوم پزشکی لازم است از ظرفیت این نیروها در تمام زمینه ها، از جمله طراحی سوالات آزمون ها، سیاستگذاری و سایر امور مربوط به رشته ها استفاده شود. همچنین لازم است برنامه ریزی صحیحی در مناطق برای این کار انجام شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه لازم است دانشگاه ها در کلان مناطق با یکدیگر همکاری داشته باشند، گفت: تشکیل گروه های مجازی منطقه ای یکی از برنامه هایی است که می تواند تحول چشمگیری در آموزش ایجاد کند. اعضای هیات علمی دانشگاه های بزرگ منطقه می توانند در سایر دانشگاه های منطقه نیز تدریس کنند و این کار باعث می شود از تمامی ظرفیت ها در سطح منطقه استفاده شود و همچنین همکاری بین رشته ای ارتقا یابد.

وی بر لزوم بکارگیری ظرفیت همه دانشگاه های منطقه برای پیگیری ماموریت های واسپاری شده اشاره کرد و گفت: باید نگاه ملی به این ماموریت ها داشته باشید، چراکه در واقع همکار وزارت بهداشت در اجرای این ماموریت ها هستید.

دکتر لاریجانی در ادامه افزود: حرکت ما در راستای توسعه علمی کشور است و مشارکت اساتید دانشگاه ها یکی از الزامات اجرای این برنامه است، لذا ضروری است تا برنامه های تحول در دانشگاه اشاعه یابند و اساتید با سازوکارهای مختلف اساتید را مشارکت دهند و در شوراهای دانشگاه از اعضای هیات علمی استفاده کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در پایان با اشاره به مباحث جلسه، به برنامه محاسبات نیروی انسانی اشاره کرد و گفت: لازم است فردی در هر منطقه مسئول این کار باشد و با توجه به سند کشوری مشخص شود که برنامه منطقه در این زمینه چیست.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو