معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اعلام کرد
ایران در بالاترین نقطه منطقه در حوزه تحقیقات
2 دی 1397 ساعت: 19:10معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به رتبه ایران در سطح ملی تحقیقات و همچنین رشد چشمگیر و جهش‌های صورت گرفته ملی طی سال‌های اخیر، عنوان کرد: در حال حاضر در حوزه تحقیقات در بالاترین نقطه منطقه قرار داریم.
به گزارش سپیدآنلاین، رضا ملک زاده  در نوزدهمین جشنواره پژوهشی ابوریحان بیرونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه در سال ۲۰۱۸ در بین کشورهای اسلامی بالاترین رتبه را در زمینه تولیدات علمی منطقه کسب کرده‌ایم، گفت: تولید علم کشور به دو درصد در دنیا رسیده، این در حالیست که کشور ما یک درصد جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهد.

وی افزود: در زمینه تولیدات علمی دنیا در رتبه پانزدهم قرار داریم، ‌ گفت: بر اساس رتبه بندی موسسه تایمز در گذشته تنها یک دانشگاه ما در این رتبه بندی قرار داشت. در حالیکه هم اکنون ۲۹ دانشگاه کشور در رتبه بندی تایمز لحاظ می‌شود.

ملک زاده با انتقاد از بودجه ناچیز پژوهشی کشور عنوان کرد: در ابتدا قرار بود سه درصد بودجه ناخالص ملی به حوزه پژوهش اختصاص یابد ولی متاسفانه در حال حاضر تنها ۰.۳ درصد این بودجه صرف پژوهش و توسعه علم می‌شود که رقم بسیار ناچیزی است. با این حال تلاش پژوهشگران و محققان کشور عامل دستیابی به دستاوردهای عظیم پژوهشی در سطح دنیاست به گونه‌ای که تعداد محققین جوان کشور ما سه برابر کشورهای همسایه همچون ترکیه، پاکستان و مصر است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ادامه گفت: رشته‌های علوم پزشکی ۳۰ درصد تولیدات علم کشور را دارا هستند این در حالیست که ۱۰ درصد اعضای هیات علمی کشور به دانشگاه‌های علوم پزشکی اختصاص دارند.

وی با اشاره به رشد بالای مقالات پر استناد در سطح ملی عنوان کرد: رشد فعلی ۱۰ سال زودتر ما را به اهداف برنامه چشم انداز رسانده، به گونه‌ای که ما هم اکنون رتبه اول تولید علم منطقه را دارا هستیم.

ملک زاده در ادامه با اشاره به اهمیت رشد فناوری در کشور گفت: هم اکنون ۳۵۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور داریم که ۱۱۰۰ مورد آن در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند. و به تولید ۳۴۰ قلم محصول دارویی اقدام کرده اند،بنابراین پیش بینی ما رشد مطلوب در حوزه فناوری و نوآوری کشور در آینده نزدیک است.

وی با اشاره به کسب مقام دوم تولید علم کشور توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: انتظار ما رشد بیشتر دانشگاه شهید بهشتی در شاخص‌های کیفی است، به گونه‌ای که از متوسط کشوری بالاتر روند چرا که این دانشگاه توان دستیابی به جایگاه اول کشور را داراست. بنابراین باید در این راستا سرمایه گذاری بیشتری در حوزه نخبگان و جذب نیروهای برتر پژوهشی داشته باشیم تا به ارتقای دانشگاه در سطح بین‌المللی کمک کنند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در پایان با اشاره به وضعیت مطلوب پژوهشی دانشکده‌های دانشگاه علوم پزشکی گفت: دانشکده داروسازی دانشگاه با وجود پتانسیل بالا در رتبه پنجم قرار دارد که باید نسبت به ارتقای این رتبه اقدام کند.
ایسنا
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو