مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین اجتماعی:
وضعیت تولید و موجودی " دارو " در کشور نگران کننده نیست
4 آبان 1397 ساعت: 16:8مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین اجتماعی (تیپیکو) با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت مواد اولیه دارویی، میزان تولید صورت گرفته و موجودی دارویی نگران کننده نیست گفت:علیرغم همه مشکلات صنایع دارویی و نگرانی از زیان ده شدن برخی کارخانه‌ها، همچنان کار ادامه دارد و تولید دارویی متوقف نشده است.

محمد رضوانی‌فر در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت تولید دارو در شرایط اقتصادی فعلی و ذخایر دارویی موجود در کشور اظهار کرد: در حال حاضر با تدابیر اندیشیده شده، حجم ماده اولیه و داروهای ساخته شده و سفارش گذاری شده که ظرف شش ـ هفت ماه اخیر از گمرکات ترخیص شده به گونه‌ای است که نباید کسری معناداری در کشور وجود داشته باشد و وجود هم ندارد.

وی افزود: البته این گفته به این معنی نیست که لیست کمبود نداشته باشیم. همیشه حتی در باثبات‌ترین شرایط هم لیست کمبود ۶۰ تا ۷۰ قلمی وجود دارد که به عللی نظیر کمبود جهانی ماده اولیه، برخی مشکلات فنی و توقف تولید در برخی خطوط بر می‌گردد. بنابراین همواره در همه کشورها و در برخی مقاطع زمانی لیست کمبود وجود دارد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین اجتماعی (تیپیکو)، با بیان اینکه البته ممکن است در شرایطی به دلیل نگرانی بیماران و ذخیره‌سازی دارویی که انجام می‌دهند، توزیع ناعادلانه و سایر عوامل، کمبودهای موردی احساس شود گفت: اما اگر بخواهیم به صورت کلی قضاوت کنیم، در حال حاضر وضعیت مواد اولیه دارویی، میزان تولید صورت گرفته و موجودی دارویی نگران کننده نیست، به عبارتی در شرایط ایده‌آل نیستیم اما در شرایطی هم نیستیم که مردم نگران شوند.

رضوانی‌فر افزود: طبیعتا ممکن است در برخی اقلام دارویی دچار صعوبت دسترسی و کمبود بشویم اما این نکته را هم باید در نظر گرفت که مشکل صنعت دارویی به همین پنج شش ماهه اخیر بر نمی‌گردد. مشکل صنعت دارو به علت نقدینگی، تغییر نرخ ارز، مشکل وصول مطالبات، قرار گرفتن برخی مواد اولیه در غیر از اولویت اول تخصیص ارز و قیمت گذاری نامناسب جمعا وضعیت خوبی نیست؛ اما علیرغم همه مشکلات صنایع دارویی و نگرانی از زیان ده شدن برخی کارخانه‌ها همچنان کار ادامه دارد و تولید دارویی متوقف نشده است.

وی با بیان اینکه ۲۳ درصد توزیع دارو و ۱۸ درصد تولید داروی کشور را در اختیار داریم عنوان کرد: گروه تیپیکو، بزرگترین تولیدکننده ماده اولیه دارویی کشور است و هشت کارخانه ما ماده اولیه دارویی تولید می‌کنند و به طور متوسط حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار صرف واردات ماده اولیه دارویی می‌شود. یکسری ملزومات جانبی چون کاغذ و مقوا برای بسته بندی هم مصرف می‌کنیم که منحصر به صنعت دارو نیست. تا کنون در تخصیص ارز مشکلی نداشتیم و ارز دولتی گرفتیم، اما در تامین ریال برای خرید ارز مشکلاتی داریم.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین (تیپیکو) افزود: هرچند در دو ماه اخیر در تخصیص ارز برای واردات ماده موثره دارویی مشکلاتی نداشتیم، اما برای برخی ملزومات و مواد جانبی ارز نداریم.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو