رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران:
جامعه‌شناسی در پزشکی مغفول مانده است
19 مهر 1397 ساعت: 19:7رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران با اشاره به اینکه متاسفانه امروزه هر فردی با هر استعداد پایینی می‌تواند وارد حوزه پزشکی شود و نظارتی بر خروج آنها از این سیستم نیست، گفت: پزشکی گاهی جایگاهی بالاتر از پیامبران دارد ولی طی سال‌های گذشته پزشکان خوب عمل نکرده‌اند.
به گزارش سپیدآنلاین، عباس کامیابی در نشست بررسی رابطه پزشک و جامعه در ایران اظهارداشت: امروزه جایگاه بسیاری از پزشکان از جمله پزشکان عمومی مخدوش شده است و این قشر از جامعه مشکلات فراوانی مواجه شده که با توجه به موضوع جامعه‌شناسی در پزشکی می‌توان جهت رفع آن اقدام کرد.

وی افزود: در اقتصاد درمان دچار مشکلیم و قانون با سیاست‌گذاری‌ها منافات دارد. در آموزش نیز با چالش مواجهیم و پزشکانی تربیت می‌شوند بسیاری از آنها برای این رشته به خوبی درست انتخاب نشده‌اند و امروزه هر فردی با هر استعداد پایینی می‌تواند وارد حوزه پزشکی شود و نظارتی بر خروج آنها نیست.

رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران ادامه داد: اهانت به جایگاه پزشکان امروزه بسیار شدت یافته و ناامنی‌های زیادی برای این قشر از جامعه ایجاد شده است. هشتگ‌هایی در فضای مجازی برای بی‌حرمتی به این صنف ایجاد می‌شود که همه این مشکلات جهت رفع، نیاز به جامعه شناسی در حوزه پزشکی دارد.

کامیابی گفت: پزشکان در گذشته اعتبار اجتماعی بالا داشتند و معتمد مردم و حکمرانان بودند و این مسئله ناشی از عجین بودن آنان با جامعه بود. پزشکان جامعه نگر بودند و بسیاری از مواقع تعبیرکننده سیاست حکمرانان، مسئله‌ای که امروزه چندان در نظر گرفته نمی‌شود.

وی با بیان اینکه نظام سلامت به لحاظ اجتماعی قابل نقد است، گفت: جایگاه پزشکان جاهایی از پیامبران نیز بالاتر است و شان بالا و الهی دارد ولی آیا طی سال‌های گذشته پزشکان توانسته‌اند به خوبی عمل کنند؟

رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران بیان داشت: منشور حقوق بیمار داریم ولی منشوری برای حقوق پزشک وجود ندارد، از طرفی کد اخلاقی مصوب نیز در جامعه پزشکی نیست که همه این مسائل در حوزه جامعه‌شناسی پزشکی قابل بحث و گفت‌وگو است.

وی خاطرنشان کرد: پزشکی نیازمند جامعه‌شناسی بوده و این مغفول مانده است همانطور که در اقتصاد سلامت باید از اقتصاد دانان و در مدیریت نظام سلامت از نظام نخبه باید استفاده کرد در جامعه‌شناسی پزشکی هم نیازمند همفکری از جامعه‌شناسان داریم. فارس
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو