دبیر بورد بیولوژی تولید مثل وزارت بهداشت در تشریح برنامه جدید وزارت بهداشت برای حمایت از زوجین نابارور عنوان کرد:
زیرساخت‌های لازم برای حمایت مالی از زوجین نابارور در کشور فراهم نیست
27 آذر 1394 ساعت: 16:9دبیر برد بیولوژی تولید مثل وزارت بهداشت در تشریح برنامه جدید وزارت بهداشت برای حمایت از زوجین نابارور و مدیریت خدمات درمان ناباروری در کشور، گفت: «متاسفانه فعلا زیرساخت‌های لازم برای حمایت مالی از این تعداد زوج نابارور در کشور فراهم نیست.»
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، معرفت غفاری درباره طرح جدید وزارت بهداشت جهت حمایت از زوجین نابارور و مدیریت خدمات درمان ناباروری گفت: «یک بخش از این طرح مربوط به پیشگیری است. خدمات درمان ناباروری سه سطح دارد که سطح یک آن مربوط به اقدامات تشخیصی و درمانی است. بعد از اینکه مشکل بیمار مشخص شد، بیمار به سطوح دو و سه ارجاع داده می‌شود. در سطح دو نیز فقط درمان‌های مقدماتی مثل IUI و انتقال اسپرم شسته شده به داخل رحم انجام می‌شود. سطح سه نیز شامل موارد پیشرفته مثل لقاح خارج رحمی است. حدود 35درصد زوجین نیاز به خدمات سطح سه دارند که اگر اقدامات در سطوح یک و دو به موقع صورت گیرد این میزان کاهش پیدا می‌کند و اگر اقدامات درسطح یک و دو به درستی انجام نشود می‌تواند این درصد را بالاتر برد.»
غفاری به تاثیر مثبت این طرح بر مراکز خصوصی اشاره کرد و گفت: «این طرح به بخش خصوصی هم می‌تواند بسیار کمک کند. ما درحال حاضر 62مرکز فعال داریم که اکثریت این مراکز خصوصی هستند. ما به چندین برابر این مراکز نیاز داریم. برای راه‌اندازی آنها هم یک تیم تخصصی قوی و مجرب نیاز است. ولی این کار به مراکز آموزشی بسیار موفق با تجهیزات بالا که بتواند این تیم را تربیت کند نیاز دارد. این نیروها بعد از فارغ التحصیلی اکثرا جذب مراکز خصوصی می‌شوند.
دبیر بورد بیولوژی تولید مثل ادامه داد: «بیشتر مراکز درمان ناباروری آموزشی هستند. در بخش دولتی می‌توان با استفاده از این تجهیزات خدماتی که در بخش خصوصی خیلی کم انجام می‌شود را فعال‌تر کرد و میزان انجام خدمات را در مقایسه با بخش دولتی بالاتر برد و به حدود 30درصدی که وزارت بهداشت در نظر دارد، رساند. این رقم درحال حاضر 12درصد است.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو