حداقل‌سازی اثر منفی استرس روی بدن پس از یک بلای طبیعی
7 بهمن 1396 ساعت: 09:11توفان‌های شدید، آتش‌سوزی جنگل‌ها، زلزله‌ها و سیل‌ها از بلایایی هستند که هرکسی را تحت تاثیر قرار می‌دهند و همگان می‌دانند که چنین بلایای طبیعی چقدر استرس‌زا هستند. حتی نگرانی راجع به آتش‌سوزی قریب‌الوقوع یا آمادگی برای توفان استرس و فشار زیادی به بدن وارد می‌آورد. و این اثرات می‌توانند تا چندین هفته یا ماه‌ها پس از یک بلا باقی بمانند.
رویدادهای تلخ می‌توانند باعث بدتر شدن علائم روماتوئید آرتریت شوند
دکتر آشوین مهتا، مدیر پزشکی طب یکپارچه در مرکز سلامتی Memorial Healthcare شهر پمپروک پینز فلوریدا می‌گوید: «هر بلای طبیعی بی‌ثبات کننده فرد را از حالت عادی سلامتی خود دور می‌سازد و منجر به عدم تعادل‌هایی در سلامتی همچون محرومیت از خواب و تغییرات خلق‌وخویی می‌شود.»
به عقیدهٔ انجمن روانشناسی آمریکا واکنش‌های هیجانی قوی حتی پس از فروکش کردن یک بلا نیز یک‌چیز مرسوم هستند. این واکنش‌های هیجانی شامل احساس اضطراب، مشکل در تمرکز و داشتن روابط متشنج و سنگین با دوستان یا همکارها هستند.
استرس منجر به التهاب می‌شود و التهاب علائم روماتوئید آرتریت را بدتر می‌کند
برای بعضی از افراد مبتلابه روماتوئید آرتریت اثرات ناشی از یک بلای طبیعی می‌توانند چالش‌انگیز تر باشند. دکتر مهتا می‌گوید: «افراد مبتلابه بیماری‌های خود ایمنی واکنش بیشتری به سطوح بالای واسطه‌های التهابی نشان می‌دهند که می‌تواند باعث بدتر شدن علائم شود.» به همین دلیل است که بدن ما به شیوه‌های قابل پیش‌بینی همچون تقویت کورتیزول و دیگر هورمون‌های ایجادکنندهٔ التهاب به استرس واکنش نشان می‌دهد. افراد مبتلابه روماتوئید آرتریت غالباً باعث بدتر شدن التهاب‌های خود در زمان‌های چالش‌انگیز می‌شوند.
5 گام خود پیشگیری که با استفاده از آن می‌توانید التهاب پس از سانحه را تسکین دهید
به‌طورکلی نمی‌توان گفت که پس از یک بلای طبیعی بدتر شدن علائم روماتوئید آرتریت حتمی است، اما باید با استفاده از شیوه‌هایی واکنش هیجانی خود به بلایا را تقویت کنید تا از احتمال تاثیر بلاها روی سلامتی خود بکاهید. دکتر مهتا می‌گوید: «برای آنکه پس از یک رویداد پراسترس با کاهش تاثیر آن روی سلامتی خود مواجه شوید تقویت عادت‌های سلامتی همچون بهداشت خواب خوب، تمرین منظم و انتخاب‌های غذایی مغذی دارای اهمیت است.» در ادامه به 5 روشی اشاره می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید التهاب پس از یک رویداد استرس‌زا همچون بلاهای طبیعی را کاهش دهید.
1. جذب شیرینی‌ها و غذاهای آرامش‌بخش سنتی را کاهش دهید. غذاهای پر خامه، پرنمک و شیرین می‌توانند در صورت احساس ناراحتی موقتاً باعث احساس بهتر ما شوند. اما مصرف این غذاها برای بدن مضر است و می‌تواند باعث تحریک التهاب شود. دکتر مهتا توصیه می‌کند که به‌جای این غذاها می‌توانید دیگر غذاهای آرامش‌بخش همچون بادام‌زمینی‌ها، مغز پسته، آووکادو و میوه‌های توت مانند را مصرف کنید. علاوه بر این، مصرف آب کافی نیز مهم است، چون به هیدراته نگه‌داشتن بدن شما کمک می‌کند.
2. برنامهٔ منظم قبل از بلای طبیعی را پیش بگیرید.
یک بلا می‌تواند برنامهٔ روتین روزانه همچون زمان غذا خوردن و زمان به خواب رفتن را دگرگون سازد. اما انجمن روانشناسی آمریکا می‌گوید که تثبیت دوبارهٔ ریتم زندگی منظم یک عامل اساسی در داشتن یک احساس نرمال است. علاوه بر این، محققان این انجمن افزودن دیگر عادات روزانه همچون پیاده‌روی در پارک یا خواندن یک کتاب قبل از خواب را نیز توصیه می‌کنند.
3. بدن خود را کش دهید و حرکت دهید—حتی اگر این کش دادن و حرکت کم باشد.
تمرین یک روش مطمئن برای کاهش سطوح استرس و تقویت روحیهٔ شما است. نتایج یک تحقیق چاپ‌شده در شمارهٔ ژانویه 2014 ژورنال Sports Medicine نشان می‌دهد که غالباً در طول زمان‌های پراسترس دست از فعالیت تمرینی می‌کشیم. اگر توصیه‌های ارائه‌شده توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در مورد نحوه و زمان فعالیت تمرینی را انجام ندادید خودتان را سرزنش نکنید. بلکه هر آنچه بتواند باعث حرکت و فعالیت شما شود مفید است. برای مثال، می‌توان به یک پیاده‌روی تند هرازگاهی در محلهٔ خود اشاره کرد.
4. احساس‌های خود را بنویسید.
بر اساس نتایج یک تحقیق چاپ‌شده در ژورنال Clinical Psychology نوشتن احساس‌های خود در مورد رویداد سخت و تلخی که تجربه کرده‌اید می‌تواند به روحیهٔ شما کمک کند. می‌توانید در مورد آن چیزی که اتفاق افتاده است یا در مورداحساس خود در مورد آن چیز بنویسید. در حین نوشتن نگران دستور زبان و نقطه‌گذاری نباشد و تنها سعی کنید آنچه در درون شما است روی کاغذ پیاده کنید.
5. از عوامل استرس‌زای اضافی جلوگیری کنید و تغییرات بزرگی به وجود آورید.
پس از یک بلای طبیعی ممکن است که فرد مجبور به تغیر شغل، جراحی وهم‌خانه شدن با دوستان تحت تاثیر بلای طبیعی قرار بگیرید که همهٔ این عوامل می‌توانند باعث مشکلات و استرس اضافی شوند. به همین دلیل است که انجمن روانشناسی آمریکا توصیه می‌کند که پس از وقوع یک بلای طبیعی سعی کنید همه‌چیز به وضعیت نرمال بازگردد و سپس تصمیمات بزرگ بگیرید. پس از یک بلای طبیعی به حد کافی دچار عوامل استرس‌زا و مشکلات برای خود هستید که دیگر توان مقابله با دیگر عوامل استرس‌زا و مشکلات را نداشته باشید. بنابراین، پس از وقوع یک بلا سعی کنید که تمام تلاشتان در جهت فائق آمدن بر استرس ناشی از بلا باشد و از ایجاد دیگر عوامل استرس‌زا خودداری کنید.
منبع: everydayhealth
مترجم: مصطفی صداقت رستمی
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو