عضو کمیسیون اجتماعی مجلس عنوان کرد
بازتاب منفی تغییر نحوه خدمات‌دهی بیمه سلامت در جامعه
3 آذر 1396 ساعت: 14:9عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از تغییر روند ناگهانی بیمه سلامت که بازتاب منفی در جامعه را به همراه داشته، اصلاح روند کنونی بیمه‌ها را در گروی ایجاد بیمه یکپارچه همگانی دانست.
به گزارش سپیدآنلاین، رسول خضری در رابطه با اظهارنظر مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران مبنی بر اینکه افرادی که وسع مالی دارند، باید حق بیمه خود را به این سازمان بدهند، گفت: بیمه سلامت باید در همان بدو تدوین و ارائه طرح اولیه خود تمام جوانب امر را در نظر می‌گرفت، نه اینکه بعد از تحت پوشش قرار دادن ده میلیون و چهارصد نفر برنامه‌هایش را تغییر دهد.
نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مدیر عامل سابق بیمه سلامت باید از ابتدا با پیش‌بینی مشکلات بعدی در ارائه برنامه‌های خود شفاف‌سازی می‌کرد، نه اینکه بعد از تغییرات حاصل شده بر اساس برنامه ششم که این سازمان را از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جدا کرده و زیرمجموعه وزارت بهداشت قرار داد و در پی آن سیستم مدیریتی این بیمه تغییر کرد، به طور ناگهانی در روند ارائه خدماتش به اعمال تغییرات بپردازد.
وی یادآورشد: البته ما از همان ابتدا از ادعای سازمان بیمه سلامت برای تحت پوشش رایگان قرار دادن بخش اعظمی از جامعه، تعجب کرده بودیم، چراکه ارائه خدمات رایگان باید تنها شامل افراد آسیب‌پذیر می‌شد و قشر متمکن حق بیمه خود را پرداخت می‌کردند.
این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: اگر بیمه سلامت بخواهد آزمون وسع را برگزار کند، باید این روش را بعد از این برای افراد جدیدی که تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرند، اعمال کند، همچنین برای تمدید بیمه افرادی که از تمکن مالی خوبی برخوردار هستند نیز می‌تواند این طرح را عملیاتی کند، اما در شرایط کنونی نمی‌توان دفترچه‌هایی که در دست مردم بوده را از آنها گرفت.
خضری ادعای مدیرعامل بیمه سلامت مبنی بر اینکه این مسئله را که ۸۰ درصد از بیمه شدگان ما بیمه شده رایگان باشند در حالی که می توانستند با پرداخت ۴۰ هزار تومان سرانه کامل بیمه، کل این پول را بپردازند را خلاف واقع دانست و تاکید کرد: بالای هشتاد و پنج درصد افرادی که تحت پوشش بیمه همگانی قرار گرفته‌اند در زمره قشر آسیب‌پذیر جامعه هستند، بنابراین اجرای آزمون وسع تاثیری در وضعیت مالی بیمه سلامت نخواهد داشت و کاهش دادن ارائه خدمات این بیمه هر چند بر اساس قانون بوده باشد، اما باز هم در جامعه بازتاب منفی دارد، به همین دلیل لازم است سازمان بیمه سلامت در این زمینه تجدیدنظر کند.
خضری بیان کرد: البته فردی که از تمکن مالی خوبی برخوردار باشد، از دفترچه تامین اجتماعی خویش‌فرما استفاده می‌کند. البته ممکن است فردی به این امر مبادرت نورزیده یا سواد لازم در این زمینه را نداشته و یا از توانایی مالی کافی برخوردار نبوده که این امر نیز پس از بررسی‌های صورت گرفته، آشکار خواهد شد.

تغییر روند بیمه سلامت با سطح توقع جامعه از آن همخوانی ندارد
خضری خاطرنشان کرد: مشکلات کنونی سازمان بیمه سلامت به این دلیل ایجاد شده که از ابتدا دفترچه‌های بیمه درمانی خود را همچون دفترچه‌های بیمه روستایی بر اساس نظام ارجاع و سطح‌بندی خدمات ارائه نداده است، بنابراین در این شرایط که میزان توقع جامعه از خود را بالا برده است، نمی‌تواند به طور ناگهانی خدمات خود را کاهش دهد.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در ارائه راهکار برای رفع مشکلات کنونی بیمه‌ها اظهار کرد: شش میلیون از آحاد جامعه همپوشانی دفترچه‌ای دارند، به این معنا که بیش از یک دفترچه بیمه خدمات درمانی دارند، یا تعدد صندوق‌های بازنشستگی مشکلات متعددی را ایجاد کرده است که این روند نیاز به اصلاح دارد و راه‌حل آن نیز در گروی یکپارچه‌سازی و ادغام بیمه‌هاست. بنابراین باید در این حوزه سیاستگذار، دولت باشد، اما در عمل یک بیمه یکپارچه و همگانی وجود داشته باشد.
خانه ملت
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو