مدیر کل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت:
اجرای دستورالعمل مراقبت بالینی همان اجرای قانون است
30 آبان 1396 ساعت: 21:8مدیر کل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت با بیان اینکه دستورالعمل مراقبت بالینی درواقع همان اجرای قانون است، گفت: دستورالعمل مراقبت بالینی علاوه بر اینکه در برنامه ششم توسعه آمده، بلکه در سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری نیز به صراحت بر قیمت تمام‌شده خدمات و دستورالعمل‌های مراقبت‌ بالینی تاکید شده است.
به گزارش سپیدآنلاین، بهزاد کلانتری در کارگاه چالش های راهنماهای بالینی که با حضور جمعی از مسئولان و روسای دانشگاه های علوم پزشکی برگزار شد، گفت: دستورالعمل مراقبت بالینی درواقع همان اجرای قانون است که علاوه بر اینکه در برنامه ششم توسعه آمده، بلکه در سیاست های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری نیز به صراحت بر قیمت تمام شده خدمات و دستورالعمل های مراقبت های بالینی تاکید شده است.

وی افزود: درحال حاضر برای اینکه خدمات یکسان شود و ارائه خدمات مبانی علمی داشته و از تقاضاهای القایی کم شود و مدیریت هزینه خدمات صورت گیرد، باید بر طبق یک سری دستورالعمل پیش برویم.

مدیر کل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت گفت: از سال گذشته که ابلاغ دستورالعمل ها آغاز شد، بعضی از دانشگاه ها مواردی را به پروتکل تبدیل و اجرا کردند و برخی از دانشگاه ها نیز برای این موضوع اهمیتی قائل نشدند و استدلال آنها این بود که متونی ترجمه شده به عنوان دستورالعمل قابلیت اجرا ندارد، در صورتیکه اینگونه نیست و برای تدوین این دستورالعمل ها نشست های تخصصی برگزار شده است.

وی ادامه داد: دستورالعمل ها مبانی علمی دارند که برای اجرایی شدن این مبانی باید در ساختار درمان کشور تعریف شوند و پیرو آن اعلام شد که دانشگاه ها هرکدام برای خود پروتکل بنویسند، چراکه براساس شرایط اجرایی هر بیمارستانی، فرآیندها متفاوت خواهد بود، که در این مورد هم بسیاری از دانشگاهها ورود پیدا نکردند.

کلانتری خاطرنشان کرد: باید نظام پرداخت را در سیستم خودمان تعریف کنیم و نظام پرداخت علمی داشته باشیم که در این راستا، همکاران ما در واحد فن آوری اطلاعات و تعرفه گذاری در حال مطالعه نظام های پرداخت مختلف هستند و شاید بیشتر از همه بر روی DRG کار می کنند که یقینا تبیین آن مبتنی بر اجرای دستورالعمل های مراقبت های بالینی است.

مدیر کل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت تصریح کرد: باید دستورالعمل مراقبت بالینی داشته باشیم تا بتوانیم گروه های مختلف را دسته بندی کنیم، بر اساس شرایط موجود کد DRG تعریف کنیم و نهایتا در نظام پرداختمان به آن سمت حرکت کنیم.

وی در پایان تاکید کرد: برای استقرار راهنماهای بالینی بیشتر از همه به جدیت همکاران ستاد و صف حوزه درمان و بیمه نیاز است.
وب‌دا
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو