معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران:
۱۰۰ درصد داروهای وارداتی برچسب اصالت کالا دارند
21 آبان 1396 ساعت: 17:8معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلام اینکه نصب برچسب اصالت بر روی تمام کالاهای سلامت محور وارداتی الزامی است، گفت: این برچسب بر روی همه داروهای وارداتی اجرایی شده و در داروهای تولید داخل اگر قیمت آنها تا سقف یک میلیون تومان باشد، باید نصب شود.
به گزارش خبرنگار سپیدآنلاین، منان حاجی‌ محمودی در نشست خبری فرهنگ‌سازی کالاهای سلامت محور با عنوان «کمپین اصیل بخریم»، اظهار داشت: یکی از اهداف مهم برگزاری این کمپین اطلاع‌رسانی به عموم جامعه درخصوص آشنایی با نحوه خرید کالاهای اصیل و سالم است. وی افزود: کالاهای سلامت محور شامل دارو، شیر خشک و مکمل‌های غذایی، تجهیزات پزشکی و مواد آرایشی بهداشتی هستند که موضوع اصالت آنها برای نهادهای ناظر و مصرف کننده بسیار مهم است.
حاجی محمودی گفت: از نظر وزارت بهداشت، عرضه دارو و شیر خشک با توجه به حساسیت آن در اختیار داروخانه‌ها است، اما مواد آرایشی بهداشتی در سایر فروشگاه‌ها قابل عرضه بوده و حساسیت نسبت به سلامت و اصالت آنها بسیار حائز اهمیت است. البته داروخانه‌ها و داروساز‌ها نیز همچون مردم علاوه بر تخصص خود باید اصالت و یا عدم اصالت کالای موجود در داروخانه‌ها را تشخیص دهند، لذا دانش و اطلاعات تخصصی در این حوزه مورد نیاز بوده و سازمان غذا و دارو و دانشگاه‌های علوم پزشکی از طریق کنگره‌ها و نمایشگاه‌های تخصصی مانند ایران فارما و برای سایر مردم نیز از کارهای رسانه‌ای و هنری باید استفاده کرد.
وی در تعریف کالای قاچاق اظهار داشت: کالای قاچاق کالایی است که از مبادی قانونی وارد کشور نشده است و این کالاها اصولاً تقلبی بوده و به صورت زیرپله‌ای ساخته و در اختیار مردم قرار می‌گیرد.
وی اضافه کرد: مردم جامعه باید به سلامتی خود اهمیت دهند و با کسب آگاهی‌ لازم در زمینه برچسب اصالت و سلامت کالا و همچنین نحوه استفاده از این برچسب از خرید کالاهای قاچاق پرهیز کنند.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: احتمال تقلب و قاچاق در تمام برندهای موجود در بازار وجود دارد، اما در کالاهایی که گرانتر هستند و برای فرد متقلب سود بیشتری دارند این موضوع به وفور مشاهده می‌شود. لذا از مردم تقاضا می‌شود در صورت مشاهده کالاهای سلامت محور تقلبی یا قاچاق با تماس با شماره 1490 اطلاعات خود را در این زمینه در اختیار کارشناسان سازمان غذا و دارو قرار دهند.
حاجی‌محمودی با اعلام اینکه برچسب اصالت کالا برای تمام کالاهای سلامت محور وارداتی الزامی است، تاکید کرد: این برچسب برای دارو ۱۰۰ درصد اجرایی شده و در داروهای تولید داخل اگر قیمت آنها تا سقف ۱ میلیون تومان باشد باید این برچسب نصب شود.
وی افزود: کالاهای آرایشی و بهداشتی نیز ملزم به داشتن این برچسب هستند خوشبختانه در تمامی فروشگاه‌های بزرگ این مورد رعایت شده و در بیشتر فروشگاه‌ها محلی نیز مراعات می‌شود، در رابطه محصولات غذایی وارداتی از شهریورماه ۹۴ زدن برچسب اصالت کالا اجباری شده است. البته در این بین فقط تجهیزات پزشکی وارداتی هستند که این الزام را ندارند و مشکل اصلی در این حوزه بیشتر مربوط به محصولات و تجهیزات پزشکی پرمصرف خانگی مانند دستگاه فشارسنج و اقلامی از این دست هستند.
وی درخصوص آموزش‌های عمومی درزمینه شناخت برچسب اصالت و سلامت کالا نیز گفت: دانشگاه علوم پزشکی در این راستا با دعوت از هنرمندان و تولید محتواهای آموزشی به صورت انیمیشن، اینفوگرافیک و پوسترها اقدامات خوبی را در زمینه آگاهی بخشی عمومی انجام داده است. همچنین برای آموزش محتوای تخصصی نیز در سطح نمایشگاه‌های مختلف غرفه‌هایی تحت عنوان اصیل بخریم برگزار شد.
حاجی‌محمودی تصریح کرد: مخاطبان تخصصی که به نمایشگاه‌ها مراجعه می‌کردند اطلاعات تخصصی در خصوص نحوه خرید کالاهای اصیل نداشتند و اطلاعات آنها کمتر از 50 درصد بوده است و این موضوع وظیفه ما را سنگین تر می کند.
حاجی محمودی یادآور شد: مهم ترین راه تشخیص اصالت یک کالا نصب برچسب اصالت و کیفیت کالا است. البته صرف زدن برچسب بر یک کالا دلیل سلامت و اصالت آن نیست. از این رو اطمینان از صحت محصول مراحلی دارد که نخستین آن فرستادن کد 11 رقمی درج شده برروی محصول به سامانه پیامکی درج شده بر روی آن است. مرحله دوم دسترسی به سایت ttac.ir که می‌توان با uid ( نشانه رهگیری) کالای مورد نظر که بر روی برچسب کالا درج شده است را از این طریق چک کرد، همچنین با نصب اپلیکیشن رهگیری اصالت کالا بر روی گوشی‌های تلفن همراه می‌توان این برچسب را چک کرد.
وی اضافه کرد: همچنین شماره تلفن‌های ۶۶۹۷۷۶۳۸ دانشگاه علوم پزشکی تهران، ۸۴۲۴۸ داخلی ۶۱۰۵ دانشگاه شهید بهشتی، و ۸۸۷۷۹۱۱۸ داخلی ۳۱۱ دانشگاه علوم پزشکی ایران و شماره ۱۴۹۰ برای تمامی دانشگاه‌ها آماده اعلام گزارش و چک کردن اصالت کالای سلامت محور هستند.
وی در پایان در خصوص نحوه ارائه مجوز ورود کالا به کشور، تصریح کرد: برای ورود کالا به ایران نخست باید از کارخانه مورد نظر بازدید شده و مورد تایید قرار گیرد. سپس سفارت ایران در کشور مبدا و سفارت آن کشور در ایران شرکت مورد نظر را تایید کنند، در مرحله بعد بخش به بخش کالا آزمایش و بررسی شده و نهایتا در گمرک بار دیگر مورد آزمایش قرار گرفته و دوباره تجزیه می‌شود و پس از تایید مجوز ورود به آن داده می‌شود.
خبرنگار: علی اکبر ابراهیمی
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو