رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت
باوجود انجام بیش از 50 هزار پیوند عضو، هنوز بیمه‌ها همراه نیستند
30 فروردین 1396 ساعت: 17:1رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت با بیان اینکه در اواخر سال گذشته تعداد پیوند عضو در کشور از مرز ۵۰ هزار نفر گذشت، گفت: «این تعداد پیوند انجام شده، بیش از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور در بر داشته است.»
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، سید‌محمد کاظمینی در رابطه با عملکرد حوزه پیوند عضو کشور در سال ۹۵، گفت: «طبق معمول و روند سال‌های گذشته حوزه پیوند عضو در کشور به خوبی در حال توسعه است. به‌طوری‌که در اواخر سال گذشته تعداد پیوند عضو در کشور از مرز ۵۰ هزار نفر گذشت. یعنی حدود۵۰ هزار و ۵۹۷ در سال گذشته پیوند عضو انجام دادند.»
وی با بیان اینکه سالانه ۲۵۰۰ پیوند کلیه در کشور انجام می‌شود، گفت: «سال گذشته ۸۰۲ مورد پیوند کبد، ۱۱۹مورد پیوند قلب، ۳۰ مورد پیوند پانکراس و چندین مورد پیوند روده و ریه و همین‌طور ۱۰۴۰ مورد پیوند مغز استخوان در کشور انجام شده که کلیه این آمارها خوب و چشمگیرند.»
کاظمینی با بیان اینکه ۵۷ درصد از موارد پیوند کلیه از اهداکنندگان مرگ مغزی انجام شده است، ادامه داد: «این میزان رشد اهدای عضو افراد مرگ مغزی در منطقه بی‌نظیر است. زیرا در گذشته، ما از اهداکنندگان زنده کلیه می‌گرفتیم.» وی به توانایی تیم‌های پیوند کشور برای کمک و آموزش به کشورهای همسایه اشاره و اظهار کرد: «کادر درمانی ما در سال گذشته از مشهد به افغانستان رفتند و ۴۷ مورد پیوند کلیه در آنجا انجام دادند. همچنین ۲۰ مورد هم پیوند کبد توسط تیم پزشکی و درمانی شیراز در کشورهای پاکستان و تاجیکستان انجام شد. باید توجه کرد که دانشگاه علوم پزشکی شیراز وضعیت بسیار خوبی برای پیوند کبد دارد که در دنیا به علت تعداد پیوندهایی که انجام می‌دهد، ممتاز است. دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیمارستان امام خمینی (ره) نیز در سال ۹۵۶ رشد خوبی در حوزه پیوند عضو داشته‌اند.»
رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت با بیان اینکه این تعداد پیوند انجام شده، بیش از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور در بر داشته است، گفت: «چرا که در دنیا عمل پیوند، پیچیده و گران است. درحالی‌که در ایران حتی به صورت رایگان هم انجام می‌شود.»
کاظمینی با اشاره به مصوبه سال گذشته هیئت دولت مبنی بر اینکه بیمه‌ها باید در زمینه پیوند، همراهی کنند، گفت: «متاسفانه سازمان‌های بیمه‌گر در این زمینه با ما همکاری نکردند و خود وزارت بهداشت با منابعی که در اختیار داشت پیوند را برای بیماران به صورت رایگان انجام داد که امیدواریم ‌امسال هم این همراهی انجام شود.» وی افزود: «در حال حاضر حدود ۴۵ بخش پیوند عضو و ۲۵ واحد فراهم‌آوری عضو پیوندی در کشور وجود دارد. نکته جالب توجه این است که در تعطیلات نوروزی امسال، ۹۳ مورد پیوند عضو داشتیم که نشان از آمادگی تیم‌ها و کادر درمان پیوند دارد.»
کاظمینی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۷ بخش پیوند مغز استخوان در کشور داریم، ادامه داد: «از طرفی سالانه بیش از ۶ هزار پیوند قرنیه انجام می‌شود و تعداد بسیار زیادی پیوند نسوج از جمله دریچه قلب، پوست، غضروف و استخوان در سال انجام می‌شود. در عین حال به زودی هم بیمارستان پیوندی در شیراز افتتاح می‌شود که گرایش عمده‌اش پیوند اعضا است.»
رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت در تشریح اقدامات دولت یازدهم در رابطه با پیوند اعضا، گفت: «از نظر ساختاری تشکیل شورای عالی پیوند و مرکز مدیریت پیوند اعضا ایجاد شد و همچنین تلاش‌هایی در راستای بیمه و رایگان شدن پیوند عضو صورت گرفت.» وی با اعلام رضایت نسبت به فراهم‌آوری عضو از مبتلایان مرگ مغزی، گفت: «مردم در این زمینه به خوبی با تیم‌های پیوند همکاری کردند و رضایت دادند تا عضو بیمار مرگ مغزی‌شان برداشته شود. بر این اساس میزان رضایت‌دهی خانواده‌ها برای اهدای عضو بیماران مرگ مغزی، بسیار بالا رفته است و امیدوارم این مسیر همچنان ادامه داشته و همکاری مردم کماکان در این زمینه ادامه یابد.»
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو