مصرف شیر و ماست کم چرب خطر ابتلا به افسردگی را کاهش می‌دهد
27 فروردین 1396 ساعت: 14:1
برخی افراد محصولات لبنی کم چرب را به منظور حفظ تناسب اندام انتخاب می‌کنند، اما نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که مصرف محصولات لبنی کم چرب برای سلامت روان نیز مفید است.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، محققان ژاپنی در مطالعه روی هزار نفر متوجه شدند در افرادی که مقدار بیشتری شیر و ماست کم چرب مصرف می‌کردند، احتمال ابتلا به علائم افسردگی در قیاس با افرادی که مقدار کمتری از این محصولات لبنی را مصرف می‌کردند، کمتر بود.
افسردگی که به آن اختلال افسردگی ماژور نیز گفته می‌شود یکی از رایج‌ترین اختلال‌های سلامت روانی در جهان است.
علائم افسردگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما این علائم می‌توانند شامل غم و اندوه مداوم، احساس ناامیدی، احساس گناه، یا درماندگی، تحریک پذیری، خستگی، مشکلات خواب، و افکار مرگ یا خودکشی باشند.
«رویوچی ناگاتومی» از دانشگاه توهوکو در ژاپن و همکارانش، در این تحقیق جدید چگونگی تاثیر مصرف محصولات لبنی کم چرب و پر چرب را بر خطر ابتلا به علائم افسردگی بررسی کردیم.
محققان هزار و 159 بزرگسال ژاپنی 19 تا 83 ساله را که اکثر این افراد زن بودند، مورد بررسی قرار دادند و در میان 31.2 درصد از مردان و 31.7 درصد از زنان مورد مطالعه، علائم افسردگی تشخیص دادند.
آن‌ها متوجه شدند که احتمال ابتلا به افسردگی در افرادی که هفته‌ای یک تا چهار بار شیر و ماست کم چرب مصرف می‌کردند در قیاس با افرادی که هیچ محصولات لبنی کم چربی مصرف نمی‌کردند، کمتر بود.
این نتایج همچنین بعد از در نظر گرفتن شماری از فاکتورهای احتمالی مداخله گر مانند سن، جنسیت، رژیم غذایی ، شیوه زندگی و وضعیت‌های سلامتی به قوت خود باقی بود.
به گفته محققان، نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که تعداد دفعات بیشتر مصرف محصولات لبنی کم چرب می‌تواند علائم افسردگی کمتر ارتباط داشته باشد.
اما این تحقیق هیچ ارتباطی میان مصرف محصولات لبنی کامل (پرچرب) و افسردگی نشان نداد. با این حال محققان در نتیجه گیری اعلام کردند که برای مشخص شدن ساز و کار زیربنایی ارتباط میان مصرف محصولات لبنی کم چرب و خطر کمتر ابتلا به افسردگی به مطالعات بیشتری نیاز است.

دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو