عضو کمیسیون بهداشت مطرح کرد:
افزایش مصرف دارو با تخلف برخی داروخانه‌ها/ کنترل میزان مصرف با اجرای طرح پرونده الکترونیک سلامت
25 فروردین 1396 ساعت: 16:1عضو کمیسیون بهداشت مجلس افزایش مصرف دارو را ناشی از تخلف برخی داروخانه‌ها خواند و گفت: باوجود آنکه داروخانه‌ها از تبعات مصرف بی‌رویه دارو آگاهی دارند، اما اقدام به تحویل دارو بدون نسخ پزشکی می‌کنند.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از خانه ملت، اکبر رنجبرزاده با انتقاد از اقدام خودسرانه برخی داروخانه‌ها در ارائه دارو به بیماران بدون نسخه پزشک، گفتد: طبق تعهدات داروخانه‌ها به سازمان غذا و دارو، اجازه تحویل دارو به بیماران بدون داشتن نسخه پزشک ممنوع است درحالی‌که گاهی مشاهده می‌شود در برخی از داروخانه‌ها این تخلفات شکل می‌گیرد.
نماینده مرم اسدآباد در مجلس افزود: در تمام دنیا چنین ممنوعیتی برای تحویل دارو به بیماران بدون نسخه پزشک وجود دارد و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست لذا باید نظارت و کنترل دقیقی بر این‌گونه تخلفات از سوی داروخانه‌ها صورت گیرد تا مانع از گسترش آن شد. رنجبرزاده تصریح کرد: با توجه به گستردگی داروخانه‌ها، پایبندی به قوانین وزارت بهداشت در برخی داروخانه‌ها پایین است و باید برای بهبود وضعیت چاره‌اندیشی شود.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس با هشدار نسبت به مصرف خودسرانه دارو از سوی بیماران، افزود: میزان مصرف دارو در کشور بالا است و این اقدام ضرر و زیان بسیاری بر بیماران و حوزه سلامت وارد می‌کند، واقعیت آن است که باوجود آنکه داروخانه‌ها نیز از تبعات آن آگاهی دارند اما اقدام به تحویل دارو بدون نسخ پزشکی می‌کنند.
رنجبرزاده با بیان اینکه با الکترونیکی کردن پرونده سلامت می‌توان امید داشت که از تحویل خودسرانه دارو از سوی داروخانه‌ها جلوگیری شود، تاکید کرد: با این اقدام تعداد داروهای موجود در داروخانه‌ها و تحویل دارو بر اساس نسخ پزشکی مشخص خواهد شد و داروخانه نمی‌تواند خودسرانه به بیمار دارو تحویل دهد.
عضو هیات رئیسه مجلس گفت: بسیاری از ناهنجاری‌ها و نواقص درمان ناشی از مصرف خودسرانه دارو در کشور است که الکترونیکی شدن پرونده سلامت یکی از راهکارهای جلوگیری از این تخلف است و با توجه به اینکه در برنامه ششم دولت را مکلف به راه‌اندازی الکترونیکی شدن پرونده سلامت کردیم لذا مطالبه خود را از وزارت بهداشت برای اجرای قانون خواهیم داشت تا بتوان به مدیریت بهتر منابع در این حوزه کمک کرد.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو