مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت عنوان کرد:
سلامت اولویت دولت یازدهم
18 فروردین 1396 ساعت: 17:1مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با بیان اهمیت حفظ تندرستی و سلامت بدن گفت: سلامت جزء اولویت‌های دولت یازدهم قراردارد.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، محمود خدادوست در سخنرانی پیش ازخطبه این هفته نمازجمعه به مناسبت روز سلامت با اشاره به اینکه همواره دو نعمت تندرستی، سلامت و دیگری امنیت است و زمانی که از دست بدهیم در واقع متوجه آن می شویم، گفت: یکی از دستاوردهای مهم دولت یازدهم صورت گرفت توجه ویژه به سلامت است.
وی بیان کرد: در این دولت سلامت جزء اولویت های اول تا سوم کشور قرارگرفت و خوشبختانه به تبع آن طرح تحول نظام سلامت با سه هدف عمده؛ کاهش پرداختی هزینه های درمان از جیب مردم، تسهیل دسترسی مردم به پزشکان متخصص و توسعه زیرساخت های حوزه بهداشت و درمان، کارخود را شروع کرد و به لطف خداوند ادامه خواهد داد. خدادوست گفت: سازمان جهانی بهداشت( WHO ) امروز را (هفتم آوریل و 18 فروردین) را روز سلامت نامگذاری کرده است، امروزه چالش اصلی سلامت در جهان بحث بیماری های غیرواگیردارمانند سرطان ها، چاقی، دیابت و اعتیادها است و مهم‌ترین علت آن سبک زندگی غلط است و مهمترین راه مداخله برای پیشگیری از این بیمارها اصلاح سبک زندگی است.
وی با اشاره به اینکه طب سنتی کمابیش در بین مردم رواج دارد و از آن استفاده می کنند گفت: حکمای طب سنتی ما هزاران سال پیش با بیان 6 اصل ضروری در زمینه استفاده از آب و هوا، خوردن و آشامیدن، خواب و بیداری، حرکت و ورزش ، دفع مواد زاید از بدن و حالات روحی و روانی سبک درست زندگی را گفته اند. وی افزود: اگر این 6 اصل را درست رعایت کنیم و در تعادل باشدحفظ تندرستی را با خود به همراه دارد و اگراین اصول از تعادل خارج شود موجب بیماری می شود.
وی با اشاره به شروع فصل بهارگفت: با توجه به اینکه ازسرمای فصل زمستان درگرمای ملایم فصل بهار قرارمی گیریم باید تدابیرمربوط به فصل بهار را انجام دهیم تا دچار آلرژی، دمل و غیره نشویم، یکی از این تدابیر پاکسازی بدن است.
وی ادامه داد: امروزه به دلیل استفاده از فسفودها و غذاهای خشک دچار یبوست می شویم، برای جلوگیری از یبوست باید از انواع آش ها و خورشت ها استفاده کنیم، باید از خوردن خوراکی های تند پرهیز کرده واز نوشیدنی های خنک مانند شربت زرشک، ریواس شاه تره و کاسنی استفاده کنیم. خدادوست بیان کرد: باید در فصل بهار از مواد غذایی خونساز مانند گوشت پرهیز کرد، و ازآش های بدون گوشت که همراه با چاشنی ترش هستند استفاده کرد.
وی درخصوص اصل خواب و بیداری گفت: امروزه سبک زندگی ما طوری است که دیر وقت خوابیده و دیروقت نیز از خواب بیدار می شویم و این بدترین نوع خواب و بیداری است، طبق سبک زندگی بیان شده از سوی حکما باید قبل از نیمه شب خوابید و قبل از طلوع آفتاب نیز بیدار شد، خواب بعد از نهارو خواب قبل از غروب آفتاب بدترین خواب است و فقط خواب پیش از نهار در تابستان که خواب قیلوله است توصیه شده است. وی گفت: دراصل حرکت و فعالیت بدنی، بوعلی سینا هزاران سال پیش بیان کرد، مهمترین اصل از6 اصول، ورزش است و توصیه می شود حداقل روزی 30 دقیقه پیاده روی انجام شود، هم‌اکنون 50درصد افراد به دلیل کم تحرکی و مواد غذایی نامناسب کبد چرب دارند.
خدادوست بیان کرد: یکی از روش های پاکسازی بدن در فصل بهار، انجام حجامت است، اما این کار باید با دستور پزشک و زیر نظر پزشک طب سنتی انجام شود.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو