رییس انجمن اورولوژی ایران:
مردان نابارور مبتلا به کلاین فلتر صاحب فرزند می‌شوند
20 اسفند 1395 ساعت: 16:12رییس انجمن اورولوژی ایران با اشاره به اینکه بیماری کلاین فلتر یک بیماری ژنتیک است که سبب ناباروری مردان می‌شود، گفت: این بیماری قابل درمان است و مردان مبتلا به این بیماری می‌توانند صاحب فرزند شوند.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، سندرم کلاین فلتر بیماری ژنتیکی مردان است و فرد مبتلا به آن دارای ناهنجاری‌های کروموزومی می‌شود. در این بیماری فرزندان پسر به دنیا آمده دارای یک کروموزوم x اضافی هستند.فرمول کروموزمومی انسان سالم به صورت xy در مردان و xx در زنان است، اما مردان مبتلا به این سندروم دارای فرمول کروموزومی (xxy) هستند.
عباس بصیری افزود:مردان مبتلا به این بیماری نابارور بودند اما اکنون با پیشرفت علم در حوزه پزشکی، مشکل این افراد برطرف شده است.
وی با اشاره به اینکه تا مدتی پیش تصور می‌شد که این بیماری قابل درمان نیست، اظهار کرد:هرچند کار درمانی در این حوزه جدید است اما درمان ناباروری این افراد آغاز شده و موفقیت‌هایی هم در این زمینه بدست ‌آمده و این مسیر درحال پیشرفت است.
وی تعداد مبتلایان به این بیماری براساس آمار جهانی را یک به ازاری 5 هزار نوزاد پسر اعلام کرد و گفت: در ایران متاسفانه آمار دقیقی در این زمینه نداریم اما بررسی‌های موردی و شواهد موجود نشان دهنده که تعداد بیماران در ایران هم به اندازه آمار جهانی است.
بصیری، قدی بلندتر از حد معمول، استخوان‌های ضعیف، کاهش موی صورت و بدن، کاهش میل جنسی و بافت پستان بزرگ‌تر از حد طبیعی را از علایم بیماری در جوانان اعلام کرد.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو