راه درمان ناباروری، مکمل‌های ضروری
18 اسفند 1395 ساعت: 16:12مکمل‌هایی که در زیر می‌آیند، باعث تعادل هورمونی، افزایش سلامتی و لقاح موفقیت آمیز می‌شوند.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از تبیان، در این مقاله شما را با مکمل‌های مورد نیاز برای افزایش شانس باروری آشنا می‌کنیم. مکمل‌هایی که در زیر می‌آیند، باعث تعادل هورمونی، افزایش سلامتی و لقاح موفقیت آمیز می‌شوند.

اسیدفولیک، تضمین سلامت جنین
اسیدفولیک یکی از مهم‌ترین اجزای خانواده ویتامین B کمپلکس است و برای تولید مولکول‌های ژنتیکی مانند DNA و RNA در تخمک و اسپرم ضروری می‌باشد. با دریافت ویتامین‌های B9 (اسیدفولیک) و B12 (کوبالامین) مطمئن می‌شوید که کدهای ژنتیکی کودکتان کامل است.
دریافت مقادیر مناسبی از اسیدفولیک در دوران پیش از بارداری از اسپینا بیفیدا در نوزاد جلوگیری می‌کند. اسپینا بیفیدا ناشی از بسته نشدن کامل لوله عصبی در جنین است که به صورت کیسه‌ای برآمده در ستون فقرات نوزاد خودنمایی می‌کند. در نتیجه لازم است که پیش از بارداری و در دوران بارداری حتماً اسیدفولیک استفاده شود. نه تنها اسیدفولیک بلکه تمام ویتامین‌های گروه B برای دوران پیش از بارداری ضروری هستند. مطالعات نشان می‌دهد تجویز B6 (پیریدوکسین) برای زنانی که ناباروری دارند، احتمال باروری را افزایش می‌دهد. B12 نیز باعث افزایش تعداد اسپرم‌ها می‌شود.

روی و کروموزوم‌های عادی
اثر روی بر باروری مردان و زنان طی تحقیقات متعدد به اثبات رسیده است. کمبود روی باعث تغییر کروموزوم‌ها، کاهش احتمال بارداری و افزایش احتمال سقط جنین می‌شود. روی در زنان برای ترشح هورمون‌های تولید مثلی مانند استروژن و پروژسترون موثر است. روی به فراوانی در اسپرم یافت می‌شود و برای ساخته شدن لایه بیرونی و دم اسپرم لازم است. مطالعات مختلف نشان می‌دهد کاهش روی در رژیم غذایی باعث کاهش تعداد اسپرم‌ها می‌شود.

سلنیم، بهترین آنتی اکسیدان
سلنیوم یک آنتی اکسیدان است که بدن را از مواد شیمیایی مضری که رادیکال‌های آزاد نام دارند حفظ می‌کند. سلنیوم می‌تواند از شکسته شدن کروموزوم‌ها پیش گیری کند. شکسته شدن کروموزوم‌ها باعث نقایص مادرزادی و سقط جنین می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد سطح مناسبی از سلنیم برای تولید حداکثری اسپرم لازم است و مردانی که تعداد اسپرم کمی دارند سطح سلنیوم خونشان پایین است.

اسیدهای چرب امگا 3
امگا 3 التهاب را کنترل می‌کند؛ و التهاب ممکن است با حامله شدن و حامله ماندن تداخل داشته باشد. برای مردان مکمل‌های اسید چرب امگا 3 ضروری است. زیرا منی دارای پروستاگلاندین هایی است که از این اسیدهای چرب تشکیل یافته‌اند. مردانی که اسپرم‌هایی با حرکت ضعیف و کیفیت پایین، اسپرم‌های غیر نرمال و با تعداد کم دارند، سطح کمی از این پروستاگلاندین ها را دارا هستند.
بسیاری از زنانی که در کلینیک‌های ناباروری هستند از مواد غذایی دارای امگا 6 فراوان و امگا 3 کم بهره می‌برند. و مکمل‌های حاوی امگا 3، امگا 6 و امگا 9 استفاده می‌کنند. زیرا فکر می‌کنند باید از تمام این اسیدهای چرب به صورت متعادل و هماهنگ مصرف کنند. اما مسئله مهم این است که بدن شما از چه ماده‌ای کم دارد، آن را مصرف کنید و از چه ماده‌ای زیاد دارد، از آن اجتناب کنید. زیرا بیشتر افراد دارای مقادیر فراوانی امگا 6 در رژیم غذایی و مقدار کمی امگا 3 هستند. در چنین شرایطی یک آزمایش خون که وضع امگا 3 و امگا 6 را مشخص کند، توصیه می‌شود.

ویتامین E، افزایش قدرت باروری
ویتامین E یک آنتی اکسیدان است که اگر هم زن وهم مرد استفاده کنند، قدرت باروری افزایش می‌یابد. در مردان فعالیت آنتی اکسیدانی ویتامین E باعث افزایش قدرت باروری اسپرم می‌شود. قدرت باروری مردانی که به همراه همسر خود برای IVF مراجعه می‌کنند، در صورت مصرف ویتامین E، از 19 درصد تا 29 درصد افزایش پیدا می‌کند.

ویتامین C، محافظت از DNA
ویتامین C نیز یک آنتی اکسیدان است که کیفیت اسپرم را افزایش می‌دهد. از چسبیدن اسپرم‌ها به یکدیگر جلوگیری می‌کند و باعث تحرک آن‌ها می‌شود. همچنین از اسپرم و DNA آن در برابر آسیب‌ها محافظت می‌کند. آسیب DNA باعث مشکلات کروموزمی در جنین و سقط می‌شود. مطالعه صورت گرفته روی زنان مصرف کننده داروی کلومیفن (که تخمک گذاری را تحریک می‌کند) نشان می‌دهد که این افراد در صورت مصرف ویتامین C دارای شانس بیشتری برای تخمک گذاری و بارداری می‌باشند.

بتاکاروتن و مبارزه با رادیکال‌های آزاد
یکی از پیش سازهای گیاهی ویتامین A، بتاکاروتن است. که برای داشتن بارداری ایمن مناسب می‌باشد. بتاکاروتن از آسیب رادیکال‌های آزاد به تخمک و اسپرم و نهایتاً تخم و جنین پیش گیری می‌کند. رادیکال‌های آزاد با فرآیند اکسیداسیون باعث آسیب به سلول‌ها می‌شوند. توجه کنید در مولتی ویتامینی که استفاده می‌کنید، حتماً بتاکاروتن وجود داشته باشد.

L – آرژنین، ضروری برای مردان
L- آرژنین اسید آمینه‌ای است که در بسیاری از غذاها یافت می‌شود. سر اسپرم از این اسید آمینه تشکیل یافته است. پس برای تولید اسپرم ضروری است. مکمل‌های دارای L -آرژنین باعث افزایش مقدار اسپرم و کیفیت آن می‌شوند. افرادی که دارای حملات هرپس (تبخال در لب یا تبخال تناسلی) هستند. نباید از مکمل‌های L -آرژنین استفاده کنند. زیرا L -آرژنین باعث تحریک ویروس هرپس می‌شود.

L – کارنتین، اسید آمینه قدرت بخش
این اسید آمینه برای عملکرد طبیعی سلول‌های اسپرم ضروری است. مطالعات نشان می‌دهد افزایش سطح L -کارنتین در اسپرم باعث افزایش تعداد و افزایش تحرک آن‌ها می‌شود.

چه باید کرد؟
به شما پیشنهاد می‌شود که برای مدت سه ماه از مکمل‌های مواد غذایی، داروهای گیاهی، رعایت رژیم غذایی اصولی و سبک زندگی سالم پیروی کنید و در این مدت برای بارداری اقدام نکنید. زیرا وقتی برنامه را شروع می‌کنید احتمال باروری شما افزایش می‌یابد. ولی باید قبل از بارداری همه چیز به بهترین حالت خودش باشد تا هم از سقط پیش گیری شود و هم احتمال به دنیا آمدن کودکی سالم افزایش یابد.
اگر شما خانمی هستید که کمتر از 35 سال سن دارید و برای مدت شش ماه است که تلاش می‌کنید تا باردار شوید اما موفق نمی‌شوید. برای مدت سه ماه از اصول گفته شده در این مقاله و مقاله قبل کمک بگیرید. بعد از اتمام این سه ماه برای بارداری دوباره اقدام نمایید.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو