بیماری‌های غیرواگیر عامل ۹۰درصد مرگ‌ومیرها در کشور:
تولید نرم‌افزار خطرسنجی با هدف کاهش مرگ‌ومیرها
14 اسفند 1395 ساعت: 15:12مدیرکل بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: از آنجا که بیماری‌های غیرواگیر عامل بروز ۹۰درصد مرگ‌ومیرها در کشور هستند، وزارت بهداشت با تولید نرم‌افزار خطرسنجی در صدد کاهش این مرگ و میرها برآمد.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از فارس، احمد کوشا مدیرکل بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت در حاشیه مراسم رونمایی از نرم‌افزار موبایل «راهنمای خطرسنجی سکته‌های قلبی، مغزی و سرطان» در جمع خبرنگاران گفت: بیماری‌های غیر واگیر که تمام بیماری‌های غیرمیکروبی و ویروسی شامل آنها می‌شود علت بروز 90 درصد مرگ‌ومیرها در کشور ما هستند. همچنین لازم است بدانیم 46 درصد مرگ‌ومیرها به دلیل بیماری‌های قلبی، عروقی و مغزی رخ می‌دهند.
وی درخصوص سایر علل بروز مرگ و میر در کشور توضیح داد: متاسفانه 14 درصد مرگ و میرها در کشور ما به دلیل حوادث ترافیکی، 13 درصد از مرگ‌ها به دلیل سرطان، 4 درصد به دلیل بیماری دیابت و 4 درصد دیگر به علت بیماری‌های مزمن ریوی بروز می‌کنند. کوشا گفت: تمام ما به دفعات در سطح جامعه شنیده‌ایم که یکی از افراد جامعه در سن پایین فوت کرده است که دلیل مرگ وی بیماری‌هایی مانند سرطان، سکته قلبی یا مغزی بوده است که هدف از تولید و عرضه نرم‌افزار موبایل راهنمای خطرسنجی سکته‌های قلبی، مغزی و سرطان، پیشگیری از بروز حوادث این‌چنینی است.
وی درخصوص نحوه استفاده و دسترسی مردم به این نرم‌افزار توضیح داد: مردم می‌توانند این نرم‌افزار را از طریق اینترنت و فروشگاه‌های اینترنتی دانلود کنند سپس با مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی با ارائه یک شرح حال از وضعیت کنونی خود اقدام به استفاده از این نرم‌افزار کنند.
کوشا گفت: در مراکز بهداشتی محله یک آزمایش قندخون و کلسترول رایگان از افراد گرفته می‌شود و همچنین سایر عوامل خطر از آنها پرسیده می‌شود و این اطلاعات در جدولی ثبت خواهد شد و این موضوع کمک می‌کند که بیماری افراد در طی 10 سال آینده شناسایی شود و اگر در فردی ریسک ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرطان و بیماری‌های قالبی بالا بود به وی اطلاع‌رسانی می‌شود و همچنین روش‌های درمانی برای وی در نظر گرفته می‌شود.
مدیرکل بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت افزود: این نرم‌افزار به‌صورت رایگان در اختیار مردم قرار خواهد گرفت و مردم می‌توانند اطلاعات خود را در جهت پیشگیری و اطلاع از بیماری در این سامانه وارد کنند. کوشا توضیح داد: شیوع مرگ و میر در افرادی که فاکتورهای خطر و نشانه‌هایی از بیماری در آنها مشاهده نمی‌شود بسیار بالا است به این صورت که حتی افرادی که دارای فشار خون 13 و 14 هستند در معرض بیماری‌های قلبی و سکته‌های مغزی قرار دارند.
وی در پایان گفت: از آنجا که بسیاری از افراد جامعه به صورت نرمال برای اطلاع و پیشگیری از بیماری‌ها به مراکز درمانی و بهداشتی مراجعه نمی‌کنند وزارت بهداشت این سامانه را راه‌اندازی کرد تا بتواند کمکی به سلامت مردم جامعه کند.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو