رئیس‌جمهور در نخستین مجمع ملی سلامت:
افتخار می‌کنیم که سیاست نتوانسته در بخش سلامت رخنه کند/دارو 20 درصد ارزان‌تر به دست مردم می‌رسد
8 اسفند 1395 ساعت: 15:12رییس جمهوری گفت: افتخار می‌کنیم که تا امروز سیاست نتوانسته در بخش سلامت رخنه کرده و خدا کند هیچ وقت هم رخنه نکند و دعواهای حزبی و جناحی نداشته باشد.»
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین حسن روحانی در نخستین مجمع ملی سلامت گفت: دولت یازدهم تلاش کرده وضع سلامت و درمان مردم بهتر شود و براساس آمارها در این دولت دارو 20 درصد و تجهیزات پزشکی خارجی 40 درصد ارزان تر به دست مردم می رسد.
وی ادامه داد: موضوع جلسه امروز از موضوعات بسیار حائز اهمیت است و اعضایی که در اینجا حضور دارند مسئولیت سنگین و مقدسی بر دوش دارند. رییس جمهوری اظهار کرد: کلمه مجمع ملی سلامت راهنمای خوبی برای ما است. سلامت فرای درمان و مقدم بر درمان است؛ سلامت ارگان، جایگاه و نهاد خاصی ندارد و به قشر خاصی هم اختصاص ندارد. ممکن است بیمارستان ‌ها و مطب ‌هایی باشد که درمان در آنجا انجام می‌ شود البته عده‌ای هم در خانه خود درمانی می ‌کنند اما در بحث سلامت دنیای بسیار وسیعی وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: مهم است که چه اقداماتی می‌ کنیم نه امروز که از روز تولد نوزاد و از زمانی که تصمیم می ‌گیریم زندگی مشترک را تشکیل دهیم این مهم است.این که اسلام می‌ گوید برای ازدواج همسانی و کفو باشد یعنی از لحاظ ایمانی و بینشی این مساله رعایت شود.
رییس شورای عالی سلامت اضافه کرد: اولین قربانی عدم همسانی، نوزاد است. حتی در دوران جنین وقتی مادر و پدر عصبانی باشند بر روی جنین تاثیر می‌گذارد. یکی از مشکلات ما این است که مسکن کم داریم و منزل زیاد؛ مسکن آرامش است، اگر در فضای بیرون هر مشکلی داشته باشیم به خانه که نزدیک شویم، قلب آرامش بیشتری می گیرد.
روحانی با بیان این که سلامت اول از مسکن، غذا و هوا شروع می‌ شود، گفت: اگر خواهر یا بانوان ما در خیابان راه می‌ روند و خدایی ناکرده آزار کلامی ببینند، این حرف در ذهن آن ها اثر می ‌گذارد و در روح و آرامش آنان موثر است. وی یادآور شد: برخی گاز ماشینشان به بوق وصل است و مرتب بوق می ‌زنند که این آزار دهندگی گوش در سلامت موثر است.
برخی آلزایمر سیاسی گرفته و یادشان می‌ رود وضع دارو و درمان چگونه بود
رییس جمهوری همچنین گفت: زکات علم یاد دادن به دیگران است و هم باید یاد بدهیم و هم یاد بگیریم، برخی فکر می‌ کنند هر چه قفل دروازه ‌های کشور بیشتر باشد امنیت و سلامت بیشتر است که این درست نیست.
روحانی افزود: از استادان دانشگاه که برای مطالعه به خارج از کشور می روند یا از استادانی که به کشور می آید باید نگران باشیم؟ یک عده هم خودشان ذهنشان آشفته و نگران است هم تولید نگرانی می ‌کنند.
وی ادامه داد: اساتید ما می‌ توانند علم و تحقیقات را بالا ببرند، گاهی یک تحقیق کوچک تا زمانی که مورد تایید قرار می ‌گیرد و به محصول تبدیل می ‌شود ببینید چقدر درد و بیماری و گرفتاری و پیش ‌گیری از بیماری را تولید می‌ کند.
وی ادامه داد: آیا همه سرمایه‌ گذاری را می ‌توانیم انجام دهیم؟ البته من نمی ‌خواهم به سال 92 برگردم چون برخی به دلیل آمارهای آن دوره ناراحت می ‌شوند که از قبل از این دولت بگوییم و می ‌گویند همین آمارهای خودتان را بگویید به دولت قبل چه کار دارید.
وی خاطرنشان کرد: وقتی آن دولت روی کار بود می ‌خواستیم انتقاد کنیم می ‌گفتند انتقاد نکنید دولت تضعیف می شود و درحال حاضر می ‌گویند چه کار دارید انتقاد می کنید؟ رییس جمهوری تصریح کرد: در آغاز دولت یازدهم مشکلات فراوانی داشتیم به طوری که دارو در آن زمان کم بود اما برخی آلزایمر سیاسی گرفته ‌اند و یادشان می‌ رود آن وقت وضع دارو و درمان چگونه بود.
روحانی افزود: یادشان می‌ رود که وضعیت دارو و درمان، قیمت دارو و تجهیزات پزشکی چگونه بود؟ یادشان رفته بود برخی داروها و تجهیزات به دست ما نمی‌ رسید. وی ادامه داد: از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سوال کردم از ابتدای دولت وضعیت دارویی چگونه و چقدر گران شده است که پاسخ داد حداقل 20 درصد داروهای خارجی و 40 درصد تجهیزات پزشکی نسبت به آغاز دولت ارزان شده است اما صدا و سیما چرا این را نمی گوید؟
روحانی افزود: در این دولت تلاش شده از نظر درمان و سلامت وضعیت‌ مردم یک قدم بهتر شود، البته نمی ‌گوییم بهتر شده‌ایم، گام ‌هایی را برداشتیم و باید گام‌ های بیشتری هم برداریم تا به وضعیت مطلوب دست یابیم. رییس جمهوری تصریح کرد: در مساله درمان برای اینکه بتوانیم مردم را از رنج بیماری نجات دهیم سرمایه برای ساختن بیمارستان، خرید تجهیزات و استخدام افراد را می ‌خواهیم که یکی از وظایف دولت تامین بودجه برای این مساله است و بودجه جاری برای این موارد پیش بینی شده است.
روحانی افزود: بزرگ ترین بودجه جاری به آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و امنیت و مسایل رفاه اجتماعی تعلق می گیرد اما بعضی‌ ها فکر می‌ کنند بودجه جاری خیلی بد است و بودجه عمرانی خیلی خوب است البته بودجه عمرانی ضرورت دارد اما بودجه جاری دولت به معنای آن است که خدمت به مردم بدهیم.
وی ادامه داد: پس ما نیاز به سرمایه داریم که دولت نمی تواند همه این سرمایه را تامین کند، پس باید سرمایه‌ گذار را دعوت کنیم، سرمایه‌ گذار اگر سرمایه خود را در بخش سلامت صرف کند و سود او را تضمین کنیم و سود عادلانه‌ ای نصیبش شود می آید که سازمان برنامه و بودجه سازمان اداری و استخدامی و برنامه ریزان این وظیفه را برعهده دارند.
افتخار می‌ کنیم که تا امروز سیاست نتوانسته در بخش سلامت رخنه کند
رییس قوه مجریه در ادامه به ظرفیت بخش خصوصی و خیرین اشاره کرد و گفت: کشور ما دارای یک ظرفیت بسیار مطلوب است و آن خیرین در بخش‌ های عمرانی هستند، خیرینی که بیمارستان و مدرسه می ‌سازند و در سازمان‌ های مردم نهاد فعال هستند.
روحانی افزود: به لطف خدا در کشور در این زمینه مردمانی بسیار خوب و دلسوز داریم و این جزو افتخارات فرهنگی ما است، افتخار می‌ کنیم که تا امروز سیاست نتوانسته در بخش سلامت رخنه کند و خدا کند هیچ وقت هم رخنه نکند و این حوزه دعواهای حزبی و جناحی نداشته باشد.
وی با بیان این که باید سازمان ‌های مردم نهاد در بخش سلامت ایجاد کنیم و این بسیار مهم است، اظهارداشت: البته فقط نباید در حوزه سلامت سازمان مردم نهاد ایجاد شود، در بخش‌ هایی که گفته شد ایجاد سازمان های مردم نهاد کافی نیست بلکه باید در بخش‌ های فرهنگی نیز به صورت گسترده اقدام کنیم، در بخش سلامت، فرهنگ بخش عمده‌ ای را تشکیل می ‌دهد.
وی ادامه داد: در بحث فرهنگی سبک زندگی بسیار مهم است، این بخش برای ما گرفتاری درست کرده است و امروز می ‌بینیم کسی پیاده ‌روی نمی‌ کند، از در خانه سوار آسانسور می ‌شود و بعد ماشین و دست آخر هم پشت میز در اداره خود می‌ نشیند و تحرکی و ورزشی ندارد.
رییس قوه مجریه گفت: بسیار مهم است که سبک زندگی چگونه باشد به چه صورت لباس و کفش بپوشیم و حتی چگونه راه برویم، مهم است که معماری خانه چگونه باشد. روحانی افزود: سبک زندگی ما در اسلام گفته شده است، اسلام برای اینکه چگونه زندگی کنیم فرهنگ و توصیه ‌هایی دارد.
وی ادامه داد: وزیر بهداشت گفت نگران چاقی مردم است که این دلایلی دارد و باید مرتفع شود تا متوجه شویم از کجا نشات می ‌گیرد. رییس جمهوری با بیان این که وزرش برای ما حکم تشریفات را پیدا کرده است، یادآور شد: به یاد دارم در حوزه علمیه قم اگر فردی در حجره ‌اش صبح ورزش می‌ کرد می ‌گفتند تقوای او کم است، باور کنید اگر طلبه می‌ خواست ورزش کند، می‌ گفتند از دین خارج شده یا اگر پنج دقیقه ورزش می ‌کردند، می ‌گفتند این فرد دیگر عالم نمی ‌شود، باید دود چراغ بخورد، خب دود چراغ را شب بخورد اتفاقی نمی ‌افتاد.
روحانی افزود: اینکه چرا ورزش پیش نمی‌ رود برای این است که بدترین و بی ‌ارزش‌ ترین زنگ در مدارس ورزش است، فکر می ‌کردیم بالاترین درس ریاضی است و معلم این درس جایگاه بالایی دارد و این دیدگاه را به ورزش نداشتیم، در صورتی که ورزش مهم است و از مدارس باید شروع شود، وقتی زنگ ورزش بی‌ ارزش می‌ شود در سن بالا کمر درد و چاقی به سراغ مردم می ‌آید.
وی ادامه داد: در بحث سلامت مردم همه ارگان‌ ها سهیم هستند و باید دست به دست هم دهیم. در مجمع ملی سلامت می ‌خواهیم همه بیایند اگر بعضی‌ ها نارحت نشوند سرمایه خارجی هم بیاید. رییس جمهوری گفت: ما در این دولت حرکت خوبی شروع کرده ایم که تا پایان دولت 21 هزار تخت بیمارستانی ایجاد خواهد شد.
مشکل اگر در طرح تحول سلامت وجود دارد باید صندوق توسعه ملی کمک کند
روحانی همچنین به موضوع بیمه سلامت اشاره کرد و افزود: 11 میلیون نفر را بیمه کردیم و همه مردم را زیر پوشش بیمه قرار دادیم و در بیمارستان ‌ها را بر روی مردم نیازمند باز کردیم و در نقاط دور افتاده نیز مردم را پذیرفتیم و برای نوبت بیمارستان ها متخصص گذاشتیم و این عدالت در سلامت و درمان است و این کار باید توسعه پیدا کند.
وی ادامه داد: در سال 94 و 95 سال سختی داشتیم و این سختی به بخش سلامت نیز رسید، در سال 93 و 94 ماه‌ هایی بود که نفت 25 دلار فروش رفت و در حال حاضر نیز به 50 دلار رسیده است و این یعنی نسبت به 108 و 112 دلار از نصف هم کمتر است. رییس قوه مجریه یادآور شد: تمام کشورهای تولید کننده نفت در اولین کار از ذخایرشان استفاده کردند، هر کشوری ذخایری برای روز مبادا دارد، حالا فرض کنید شما به روز مبادا برسید بانک بگوید پول باید بیاورید.
روحانی افزود: ما صندوق توسعه ملی را برای روز مبادا درست کردیم، در حالی که در روز مبادا به ما گفتند پول بریزید، 20 درصد از درآمد سال 93 و 94 را به صندوق ریختیم و امسال نیز مجلس می ‌گوید 30 درصد بریزید، اصلا همه آن را در صندوق بریزید، ما هم در صندوق کنار آنها برویم. وی ادامه داد: یک روزنامه یا یک ثانیه صدا و سیما را پیدا کنید که این را نقد کرده باشد، مشکل اگر در طرح سلامت باشد باید صندوق کمک کند، ما این پول را نگذاشته‌ ایم که تماشا کنیم و برای امروز که روز مباداست است.
وی خاطرنشان کرد: من می‌ خواهم به عزیزان و مسئولان دانشگاه ‌های پزشکی بگویم ما در شرایط سختی در سال گذشته و امسال به دلیل شرایط نفت بودیم البته خدا توفیقاتی داده و از مشکلات سختی عبور کردیم و در آینده نیز عبور خواهیم کرد.

مجمع ملی سلامت یعنی همه باید دست به دست هم دهند
روحانی افزود: مجمع ملی سلامت یعنی همه باید دست به دست دهند، یعنی استانداران و فرمانداران باید همین مجمع را در استان ها و شهرستان ها تشکیل دهند. این یعنی دولت و سازمان های مردم نهاد همه جمع شوند، بخشی از خطبه های نماز جمعه، منبرها و سخنرانی ‌ها به سلامت و نشاط مردم برگردد.
وی ادامه داد: دولتی هستیم که می ‌گوییم از سرمایه خارجی باید استفاده کرد، هرکه می‌ گوید نه، راه دیگری برود، ما می‌ گوییم اگر باید بیمارستان بزرگ درست شود و یک شریک خارجی هم در آن باشد درمان مردم درست ‌تر انجام می ‌شود باید انجام شود.
رییس جمهوری گفت: ما می ‌گوییم ناوگان هوایی ما هواپیمایی جدید می ‌خواهد و اگر ریل ما به لوکوموتیو نیاز دارد باید خریداری کنیم. می ‌گویند کهنه مصرف کردن افتخار است، ما اهل آن نیستم.
روحانی افزود: می ‌گوییم باید تجهیزات نو بیاید و فناوری رشد کند و ارتباط ما با دنیا تقویت شود، البته روی اصول و اعتقاداتمان و ارزش‌ هایمان ایستاده ایم و این برای ما مقدس است و آن را با کسی معامله نمی‌ کنیم.
وی ادامه داد: باید حرف بزنیم و تلاش کنیم و تجربیات خود را تبادل کنیم. امروز معضل محیط زیست در خوزستان و ریزگردها در این شهر چه مشکلاتی برای مردم مرزبان و فهیم ما ایجاد کرده است؟ این باید حل شود ما باید به دنبال آن برویم، وقتی آب تالاب را قطع می ‌کنید تالاب خشک و تبدیل به ریزگرد می ‌شود.
رییس قوه مجریه گفت: وقتی بخشی از کشاورزی متوقف شده و ما حق آبه این جا را ندادیم و خشک شده این طور می شود، وقتی ما حق آبه نمی ‌دهیم مسوول هستیم.
روحانی افزود: یک عده می‌ گویند چرا در دریاچه ارومیه این قدر سرمایه‌ گذاری کرده اید، اگر سرمایه ‌گذاری نمی ‌کردیم برای 14 استان چه اتفاقی می ‌افتاد؟ در تالاب هورالعظیم هم همین طور است، در اهواز وزیر نیرو اعلام کرد منطقه هور العظیم 71 درصد آب‌ گیری شده و 30 درصد باقی مانده است که باید بعد انجام شود.
وی ادامه داد: در سال آبی 92،93، یک میلیارد و هشت میلیون متر مکعب آب در هورالعظیم ریخته ایم، در سال بعد نیز یک میلیارد و هشت میلیون متر مکعب آب ریخته ایم و امسال نیز ، یک میلیارد و 300میلیون متر مکعب آب در هوالعظیم ریخته شده است.
باید به فکر آینده باشیم
رییس جمهوری همچنین گفت: برخی می گویند در حال حاضر که خوزستان خاک شده است به فکر افتاده اید؟ اینطور نیست ما از سال 92 به فکر بودیم، گروه ملی مبارزه با ریزگرد را در سال 92 تشکیل دادیم و تصمیم گیری برای تالاب هوالعظیم را از سال 92 آغاز کردیم. اگر این کارها نشده بود ببینید چه می شد؟
روحانی افزود: باید به فکر آینده باشیم و برای سلامت و زندگی خوب مردم برنامه ریزی کنیم و همه باید دست به دست هم دهیم.
وی ادامه داد: امید، نشاط و اعتماد را اگر در کشور حفظ کنیم از همه مشکلات عبور خواهیم کرد. ان شاءالله با وحدت و انسجام مسیر خود را در جهت توسعه پایدار پیش خواهیم برد.
به گزارش ایرنا، در این مراسم تندیس مسوولیت پذیری و پاسخگویی اجتماعی از سوی رییس جمهوری به رییس بنیاد برکت، معاون اجتماعی
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو