وزیر بهداشت گلایه کرد:
ندادن مجوز استخدام به وزارت بهداشت/بیماری‌های غیرواگیر عامل ۹۰درصد مرگ‌ها در ایران
3 اسفند 1395 ساعت: 13:12وزیر بهداشت با اعلام اینکه ۹۰درصد علت مرگ و میرها در ایران به دلیل بیماری های غیرواگیر است، گفت: تاکنون برای ۶۲میلیون ایرانی پرونده سلامت الکترونیک تشکیل شده است.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، سیدحسن هاشمی در آیین افتتاح پروژه‌های حوزه سلامت کشور در ساری با اشاره به اینکه بیش از ۳۵سال در حوزه بهداشت فعالیت چشمگیری صورت نگرفته بود، اما در سال های اخیر فعالیت های حوزه سلامت نمود بیشتری یافته است، گفت: در حوزه پیشگیری و بهداشت با وجود منفی بافی‌های برخی افراد انصافا دولت کار انجام داد؛ به طوری که در سال ۹۳ تا ۹۴، ۲۷۰۰واحد بهداشتی به وسعت ۵۰۰هزار مترمربع با اعتبار ۷۸۰میلیاردتومان عمدتا در مناطق محروم به بهره‌برداری رسید.
وی افزود: ۱۲هزار و ۷۷۸مرکز بهداشت در کشور که قریب به ۳۰سال نوسازی و بهسازی نشده بود در طول این مدت نوسازی شده است، در حالی که در سال ۸۲ تا ۹۲ مجموعا ۲۰۰میلیارد تومان اعتبار در بخش سلامت اختصاص داده شد، اما در سال ۹۳ و ۹۴ اعتباری بیش از هزار و ۵۲۸میلیارد تومان برای حوزه سلامت هزینه شده است.
وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه تلاش می کنیم در سال آینده مراکز بهداشتی به مساحت دو میلیون مترمربع با تلاش خیرین و استانداران به بهره برداری برسانیم، گفت: امروز در افتتاح همزمان پروژه‌های بخش سلامت؛ حدود ۶۶۰پروژه به بهره‌برداری می‌رسد که ۱۰درصد آن مربوط به مازندران است.
وی ادامه داد: بخش مهم پروژه‌ها در استان سیستان و بلوچستان به بهره‌برداری می رسد و نیز در ایرانشهر ۵۴پروژه بخش سلامت افتتاح شد که این منطقه از شهرهایی بود که امکانات چندانی در حوزه سلامت نداشت. همچنین افتتاح ۶۲پروژه در هرمزگان اقدام بسیار ارزشمندی است. وزیر بهداشت با اشاره به افتتاح ۶۸پروژه به صورت همزمان در مازندران که بالغ بر ۲۵هزار مترمربع مساحت دارد، افزود: این واحدها عمدتا واحدهایی بودند که استیجاری بوده و در تملک دانشگاه علوم پزشکی نبودند.
گلایه از ندادن مجوز استخدام به وزارت بهداشت
هاشمی با اشاره به اینکه امروز هزار و ۲۹۰مرکز جامع روستایی و بیش از ۳۰۰۰مرکز جامع شهری در کشور خدمات ارائه می‌کنند با گلایه از عدم صدور مجوز استخدام در حوزه وزارت بهداشت، اظهار کرد: از اینکه حتی یک مجوز استخدام به وزارت بهداشت داده نشد گلایه‌مندم، بخش سلامت نیاز به نیروهای متخصص برای رسیدگی به سلامت مردم دارد؛ مجبور شدیم به تعداد محدود در مراکز جدیدالتاسیس ۲۰شغل از طریق خرید خدمتی و نیروهای قراردادی ایجاد کنیم.
وی با بیان اینکه دولت برای همه گروه های سنی و همه مردم ایران برنامه سلامت دارد، افزود: درحال حاضر برای ۶۲ میلیون نفر پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شده است، در حالی که پیش از این ده‌ها میلیارد پول صرف تشکیل پرونده الکترونیک شده بود، اما خبری از پرونده ها نبود؛ امروز پرونده الکترونیک تشکیل و در حال فعالیت است اما هنوز در برخی مناطق روستایی پوشش الکترونیک وجود ندارد.
وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه امروز ۹۰درصد مرگ بیماران در کشور به دلیل بیماری های غیرواگیر قلبی و عروقی، سکته، سرطان، بیماری تنفسی و حوادث رانندگی است، گفت: مازندران از استان های پرتلفات در کشور است، اما تلاش می کنیم تا سال ۲۰۲۰، در حدود ۲۵ درصد مرگ و میرهای ناشی از بیماری های غیرواگیردار کاهش یابد، برای اجرای این طرح چهار شهرستان در کشور به صورت آزمایشی دارای زیرساخت شده اند و امیدواریم با همکاری دانشگاه و معاونت‌های بهداشتی این طرح عملی شود.
وی با اشاره به اینکه سرطان روده بزرگ، پستان و دهانه رحم بیماری‌های شایعی است که مردم را به کام مرگ می‌کشاند، تصریح کرد: تلاش شده است با اجرای یک طرح سلامت در میان افراد ۳۰سال به بالا، این بیماری در حوزه سلامت رصد شود.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو