بیانیه روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور:
طرح تحول سلامت به‌دلیل ناتوانی بیمه‌ها با چالش جدی مواجه است
22 بهمن 1395 ساعت: 18:11روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور، با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند؛ طرح تحول سلامت، به دلیل ناتوانی بیمه‌ها در انجام تعهداتشان، با چالش جدی مواجه است.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از مهر، بیست و پنجمین اجلاس روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور با صدور بیانیه‌ای، بکار خود پایان داد.
متن این بیانیه به شرح زیر است:
در ایام‌الله دهه‌ فجر و سالگشت پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به رهبری امام راحل عظیم‌الشان، خمینی کبیر(ره)، بار دیگر پرورش‌یافتگان مکتب انقلاب جهانی اسلام و خدمتگزاران عرصه‌ی سلامت، گرد هم آمدند تا با بررسی و تحلیل وضع و چالش‌های موجود، برنامه‌ی اقدام و عمل خود در سال ۹۶ را بر پایه‌ی کاهش مخاطرات سلامتی و بهبود همه‌ شاخص‌های سلامت مردم و جامعه، بنا نهند.
ما خدمتگزاران مردم در ستاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور، ضمن تجدیدعهد با آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی و بیعت مجدد با مقام معظم رهبری، تلاش نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی در جهت تصویب احکام حمایتگر از تولیت سلامت در برنامه ششم توسعه کشور را ارج نهاده و درعین‌حال، بر موارد زیر تاکید می‌نماییم:
تحقق اهداف و برنامه‌های ارتقایی و تحولی سلامت درگرو در اختیار گرفتن و یکپارچگی همه‌ ارکان و اجزای تولیت و حکمرانی مطلوب و پایداری منابع نظام سلامت و مدیریت یکپارچه‌ی این منابع است. لازم است این دو مولفه در تصمیمات نهادهای قانون‌گذار، دولت و خصوصاً، سازمان برنامه‌وبودجه کشور بیش‌ازپیش موردتوجه قرار گیرد.
طرح تحول سلامت، به‌عنوان منشور خدمتگذاری دولت یازدهم در بخش بهداشت و درمان، به دلیل ناتوانی سازمان‌های بیمه‌گر در انجام تعهداتشان و عدم تخصیص به‌موقع اعتبارات مصوب و کنترل هزینه‌ها ، با چالش جدی مواجه است. عزم و اراده‌ی مدیران ارشد کشور در مجلس و دولت و پذیرش مسئولیت و تعهد ایشان برای استمرار، ارتقا و توسعه‌ مجموعه برنامه‌های تحول سلامت، از طریق اصلاح نظام و فرایند تامین و تخصیص منابع مالی، نتیجه‌بخش خواهد بود.
به‌رغم تنگناهای مالی و اجرایی تحمیل شده به برنامه‌ی تحول سلامت، به عهد خود بر ایجاد پوشش همگانی و بهره‌مندی آحاد مردم از خدمات پایه‌ی سلامت ، توسعه‌ی دسترسی به خدمات با کیفیت در بیمارستان‌ها و مراکز وابسته به دانشگاه‌های علوم پزشکی، ایجاد و گسترش مراقبت فعال و کنترل بیماری‌های غیرواگیر از طریق خدمات مراقبین سلامت با اولویت خدمت در حاشیه‌ی شهرها، تکمیل نظام شبکه خدمات بهداشتی و درمانی در شهرها و روستاهای کشور، حفظ شان و کرامت مردم و حفاظت مالی ایشان در مقابل هزینه‌های خدمات تشخیصی و درمانی و مقابله‌ی جدی با دریافت‌های غیرقانونی ارائه‌کنندگان خدمات، پایبندیم و از تلاش جهادی در عرصه‌ی سلامت مردم غفلت نخواهیم کرد.
کاهش مخاطرات سلامتی، راهبرد اثربخش نظام مراقبت‌های بهداشتی و درمانی برای تحقق سلامت جامعه است. در بین عوامل تهدید کننده سلامت، مصرف دخانیات از مهم‌ترین علل ایجاد و تشدید بیماری‌های غیر واگیر است که دلیل اصلی مرگ‌ومیر و ناتوانی در کشور ما هست. امروزه وضع مالیات بر خرده‌فروشی سیگار و مواد دخانی اصلی‌ترین استراتژی کشورها در کاش مصرف این‌گونه مواد است اما متاسفانه کشور ما در این زمینه جزو ۵ کشوری است که کمترین میزان مالیات بر مواد دخانی را اخذ می‌کند. بدین ترتیب، آنچه به‌عنوان مالیات بر مواد دخانی توسط نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در قانون برنامه‌ی ششم توسعه و قانون بودجه سال ۹۶ کشور به تصویب رسیده ، نه‌تنها یاریگر نظام سلامت نیست بلکه در مسیری خلاف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های کلی سلامت، با کاهش حدود ۶۰ درصدی درآمد مالیاتی آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.انتظار می‌رود مجلس محترم با تصویب قوانین راهگشا و مبتنی بر تجربیات بین‌المللی، به رفع این تهدید جدی سلامت مردم همت گمارد.
آنچه اینک به‌عنوان اهداف کلی و کمی و برنامه عملیاتی مشترک دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی مورد وفاق معاونین و مدیران ارشد ستادی و روسای دانشگاه/دانشکده‌ها قرارگرفته، برم بنای سیاست‌های کلی سلامت، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و سایر اسناد بالادستی و با بررسی عمیق وضع موجود تدوین شده و استقرار کامل و تثبیت آن از طریق پایش دقیق، مستمر و نظام‌مند در زمره‌ی وظایف مدیریت در سطوح مختلف ستادی و اجرایی وزرات بهداشت، پذیرفته‌شده و معیار اصلی ارزیابی عملکرد معاونت‌ها و دانشگاه‌ها خواهد بود.
استمرار جهد و تلاش ما معطوف به اجرای برنامه‌های مدون و اولویت‌دار در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در چارچوب سیاست‌های کلان سلامت است. بدین منظور به تشکیل کمیته برنامه‌ریزی در سطح ستاد و دانشگاه به‌طور منظم و اجرای پایش مستمر برنامه‌ها و ثبت دقیق اطلاعات در سامانه‌ی پایش بر اساس شیوه‌نامه‌های ابلاغی اهتمام داشته و پایبند می‌باشیم.
ما روسای دانشگاه/دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی کشور، در این اجلاس، سند درمان کشور تا سال ۱۴۰۴ و برنامه‌های ۱۲گانه‌ی تحول و نوآوری آموزش پزشکی را مورد پذیرش قرار داده و اجرای آن‌ها را در برنامه‌ی عملیاتی دانشگاه/دانشکده لحاظ می‌نماییم.
برپایی این اجلاس با تلاش ارزشمند ریاست، معاونین و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی هرمزگان ممکن شد. از همه این عزیزان و نیز استاندار محترم استان که با حضور و سخنرانی خود، اولویت سلامت در گفتمان مدیران ارشد اجرایی کشور را متبلور ساختند، صمیمانه تشکر می‌نماییم.
روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، مردم شریف و بزرگوارمان را به حضور گسترده در راهپیمایی یوم‌الله بیست‌ودو بهمن دعوت کرده و این یادمان همیشگی انقلاب اسلامی را گرامی می‌دارند.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو