افسردگی در دختران مادران سالمندتر شایع‌تر است
1 آذر 1394 ساعت: 02:9یک بررسی جدید نشان می‌دهد دخترانی که مادرانی سالمندتر به دنیا آمده‌اند ممکن است در معرض افزایش خطر دچار شدن به استرس، اضطراب و افسردگی در دوران جوانی‌شان باشند.
به نوشته هلث‌دی پژوهشگران در این مطالعه 1200 دختر استرالیایی را که در فاصله سال‌های 1989 تا 1991 متولد شده بودند، برای دو دهه پیگیری کردند. آنان دریافتند که دخترانی که از مادرانی در سنین 30 تا 34 متولد شده‌اند، نسبت به دخترانی که از مادران جوان‌تر به دنیا آمده‌اند، در 20 سالگی‌شان میزان‌های بالاتر استرس دارند.

این بررسی همچنین نشان داد دختران متولد شده از مادران بالای 35 سال میزان‌های بسیار بالاتر استرس، اضطراب و افسردگی را دارند.

در این بررسی دانشمندان فقط رابطه میان سن مادر در زمان تولد نوزاد و وضعیت روانی دخترش در سنین بزرگ‌سالی را مشاهده کردند. بنابراین بررسی رابطه علت و معلولی میان این دو را ثابت نمی‌کند.

جسیکا تیرن، دانشجوی دوره دکترا در دانشگاه استرالیای غربی و نویسنده اصلی این مطالعه گفت: «این مطالعه بیانگران است که سن مادری بالاتر ممکن است با علائم افسردگی، اضطراب و استرس در دختران در سن جوانی همراهی داشته باشد.»

او گفت معلوم نیست چرا دخترانی که از مادران سالمندتر متولد می‌شوند، ممکن است در معرض خطر بیشتر استرس، اضطراب و افسردگی باشند، اما علت این رابطه لزوماً زیست‌شناختی نیست.

تیرن گفت: «یک فرضیه این است که این مشکلات ممکن است به تعارض‌ها در رابطه مادر- دختر به علت تفاوت سنی زیاد میان آن دو بازگردد.»

همچنین زنانی که پس از 30 سالگی بچه‌دار می‌شوند، هنگامی‌که کودکانشان به سن جوانی می‌رسند در دهه پنجاه زندگی هستند و با احتمال بیشتری مشکلات سلامت مربوط به سن دارند که ممکن است بر کودکانشان اثر منفی بگذارد.

پژوهش‌های پیشین نشان داده‌اند که دختران بیش از پسران تحت تاثیر مشکلات سلامت مادران قرار می‌گیرند.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو